09 Eylül 2009

YÜRÜ KÜNEFE – MERSİN

Eminim hepimizin gönlünde künefenin müstesna bir yeri vardır.Güney bölgemizin bu ünlü tatlısının en iyi örneklerinden bir tanesi de Mersin’de yapılır.Ben Yürü künefeyi 3 yıldır biliyorum.Sadece künefesiyle değil,kerebiç ve börekleriyle de Mersin’in sevilen mekanlarındandır.Bu sefer kerebiçi pas geçiyorum,ama ona özel bir sefer yapacağım,size söz!!
Yürü’nün künefesi biraz değişiktir.Kadayıfı irmikle yaparlar ve çok ince ufalarlar.Peynir Hatay’dan gelir ve birçok yerde yediğiniz gibi peynir ara katman olarak tadı belli belirsiz değil,oldukça kalın bir tabaka halinde kullanılır.Fırında pişirilmez,tepside altı üstü çevrilerek pişirilir ve aşağıdaki üstü kıtır kıtır,muhteşem görüntüye ulaşır.Üstüne gezdirilen sıcak şerbetle tadı yemede yanında yat kıvamına gelir.Afiyet olsun efendim,yarasın.

Yürü Künefe
Pirireis Mah. Silifke Cad.
Salihoğlu Apt. Altı 470/B Mersin
Telefon : 324 – 326 46 91

Share Button

YÜRÜ KÜNEFE – MERSİN için 13 yorum:

 1. Anonymous:

  Adanalıyım ama iskenderunda akrabalarımın olması sebebiyle çok gideriz.Künefe yazısını okuyunca yazmadan duramadım yolunuz düşerse iskenderun petek pastanesinden yemenizi tavsiye ederim.
  Antakyada ise harbiyede bulunan boğaziçi lokantasının herşeyi muhteşemdir.Sevgiler…

 2. Sevgili adsiz okurum,
  Petek pastanesini ve Harbiye'yi cok iyi biliyorum ama o tarafa yolum dusmuyor maalesef. Siz gidiyorsaniz yazinizi gonderin, yayinlayalim 🙂

 3. konuralp:

  2 gün önce silifke dönüşü,ailece künefe yemek için yürü künefeye gittik.İzlenimlerim; servis güzel değildi,künefe düzgün kesilmemiş,peynir gereğinden fazla kullanıldığı için dışarı taşmıştı,yani göze hitap etmiyordu,malzemenin orantılı kullanılmaması, peynirin gereğinden fazla kullanılması künefe tadı değilde sadece peynir yiyormuşsun hissini veriyordu,üstü iyi kızarmıştı ama altı iyi kızarmamıştı ve tadı da tatmin edici değildi.Tabi bunlar sadece benim görüşlerim değil,ailede bulunan beş kişinin yani hepimizin görüşleride aynıydı.
  Geçen sene İskenderun merkezde bulunan Kral künefenin künefesi ile İskenderun-Arsuz beldesinde yediğimiz (sezonluk açılan ve ismini hatırlamadığım ) künefenin tadını hala unutamıyoruz.Yine Urfa’da bu künefe işini Hatay’dan daha iyi yapan yapan yerler var, aklımda kalan ve çok gittiğim Gökçin pastanesi gibi.

 4. volkan andac:

  Söz konusu künefe olunca, bu eşsiz lezzeti en güzel neresi yapıyor konusunda fikirbirliğine varmak çok zor görünüyor 🙂 Büyükşehirlerdeki restoranlarda kaşar peyniri ile bile künefe yapan yerleri görünce bu işi yerinde yiyeceksin diyorsun. Yerinde deyince de herkes Antakya diye söze başlar ama Mersin de bu konuda Antakya ile kafa kafaya yarışır. Antakya ve İskenderun’da yaşayan arkadaşlarıma göre bile Mersin’deki Ünlüoğlu-Cici Künefe gerçekten çok iyidir.
  Bir Mersinli olarak künefeyi yıllardır Emin Usta ve İsmail Usta’da yerdim. Taa ki Ünlüoğlu-Cici açılana kadar 🙂 şimdi ordan şaşmıyorum.
  Bir Mersin ziyaretinizde uğramanızı tavsiye ederim.

  • oburcan:

   Künefe konusuna girmek istemiyorum aslında. Özellikle Ankara’da iyi künefe bulamadığımız için!!
   Ama Mersin’e gidecek olanlara duyuralım!
   Teşekkürler

 5. savaş:

  CİCİ KÜNEFEDE 7 YIL HİZMET VERDİM ŞİMDİ KAYSERİDE CİĞERCİ MEHMET ‘TE KÜNEFEYİ AYNI ŞEKİLDE YAPIYORUM KAYSERİYE YOLUNUZ DÜŞERSE BEKLERİM MERSİNİMİ ÇOK ÖZLEDİM.

 6. Kaan:

  Dediğin şey acaba çekme künefe mi?

 7. mehmet furkan:

  Kim demiş Ankara’da iyi künefe yok diye. Dikmen Keklikpınarında “Künefeci Sadi” açıldı 3-4 ay önce. Telefonu:476 06 26 Künefeleri bakır tabaklarda tereyağlı pişiriyorlar ve künefeyi kendileri imal ediyorlar. Çok iyi anladığım için söylüyorum, bu künefeleri Ankara’da daha önce hiç yememişsinizdir, çünkü Ankara’da her yerde künefe yemişimdir.

 8. Kübra:

  Sayın Mehmet Furkan, Söylediklerinize aynen katılıyorum. Künefeci Sadi’nin künefelerini bende çok beğeniyorum. Ayrıca tereyağlı köy gözlemesi, cevizli ev baklavası ve çiğköftesi de tadılmaya değer. Hepsi on numara 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014