07 Eylül 2009

GÖKSEL TANTUNİ – MERSİN

Haftasonu Mersin’deydik.Maksat gezmek.Eh buralara kadar gelip anavatanında Tantuni yemeden olmaz değil mi ama!!
Tantuni çok keyifli bir yemektir.Aslen arap yemeği olduğu söylenir.Bilmeyenler için küçük bir tarihçe verelim.İsminin , zamanın ustası Tantun Usta’dan geldiği rivayet edilir.Tantuni için dana eti küçük parçalar halinde kesilir ve saç tavada yağla birlikte,zaman zaman su eklenerek pişirilir.Ekmek veya lavaş içinde,domates,soğan ve maydanoz eklenerek servis edilir.Dikkat dikkat , bilenler yerken etin üstüne limon sıkmayı da ihmal etmezler.
Şimdi gelelim Mersin’de yediğim tantuniye.Açıkçası Mersin ve Ankara tantunisi birbirinden biraz farklı.Burada,bölge halkının genel yemek zevkine uygun olarak daha yağlı yapılıyor.Et ve yağ karışık olanına tantuni deniyor.Bir de sadece et olan çeşidi var,ona biftek deniyor.Ben ikisinden de denedim,tantuni bana biraz yağlı geldi.Ama belirtmem gereken nokta , ben yağ sevmem!!Ankara’da yağlı tantuniye pek rastlamadım,genelde biftek türü yani yağsız olan tantuni adı altında satılıyor.Göksel , Mersin’in en meşhur ve en eski tantunicilerinden.Biz Pozcu şubesine uğradık.İçerisi tertemiz,personel güleryüzlü ve çok ilgili.
Önce lavaş içinde ,açık ekmek diyorlar, denedik.Tadı çok güzel.Limon ilavesiyle lezzeti patlıyor.Fiyatı 3,50 TL ama 1 tanede kalmak imkansız.Zaten 1 tanesi doyurmaz da!!
Ardından ekmekarası deniyoruz.Ekmeği yumuşak.Lezzet yine müthiş!!


İçinin görüntüsü ağız sulandırıcı.

Yolunuz Mersin’e düşerse zaten buraya uğramadan gidemezsiniz.Bu lezzet kaçmaz.Bu tantunileri yanında acı biber ve şalgam suyuyla yemeniz şart.Ankara’da nerede yenir derseniz onu henüz bilmiyorum,ama yakında bulacağım.İzlemeye devam edin!!!
Göksel Tantuni
Eski Otogar
İhsaniye Mah. 4909 Sokak
Telefon : 324 – 336 52 48
Pozcu
GMK Bulvarı
Eski İş Bankası Şubesi Karşısı
Telefon : 324 – 326 32 33

Mezitli

Mezitli Beşediyesi Karşısı
Telefon : 324 – 357 55 54
Çarşı
Çarşı Mahallesi
Silifke Caddesi
324 – 238 44 77
Share Button

GÖKSEL TANTUNİ – MERSİN için 19 yorum:

 1. Anonymous:

  Ankara'da yaşayan biri olarak yazılarını merakla takip ediyorum. Korkykos tantuniyi denemeni tavsiye ederim. Tavuklusu da şaşırtıcı derecede güzel.Ankara üniversitesi fen edebiyat fakültesi karşısında.

 2. Teşekkür ederim.En kısa zamanda deneyeceğim.

 3. evet korykos iyidir.. gece 3'e 4'e kadar açık olması ve de tantuni sonrası gelen harika çay diğer avantajları.

 4. EG:

  Bir Mersinli olarak, Ankara’da birçok yerde tantuni denedim, ama memlekette yediklerimin lezzetini asla bulamadım! Ne zaman Mersin’e gitsem, ağız tadıyla tantuni yemek için soluğu Yaprak Tantuni’de alırım. Oburcan bi sonraki Mersin seyahatinde bir de Yaprak Tantuni’yi dene…Hatta Çarşı içindeki ilk şubesine gidersen, tantuni bitince hemen 2 dükkan yanındaki İsmail Usta’ya geç ve süperrr bir künefe ye, ağzın tatlansın! 😉
  Tantuni araştırmalarını ilgiyle takip edeceğim, lütfen ihmal etme!!! 🙂
  EG

 5. volkan andac:

  Mersin’de herhangi bir yerde yediğin tantuni bile Ankara’daki Korkykos’un yaptığı tantuniden güzeldir.
  Göksel Tantuni,özellikle eski garaj şubesi şu an itibari ile Mersin’deki en iyisidir.
  Ben ortaokul ve lise yıllarında hep Yaprak tantunide yerdim ama son yıllarda Göksel’den şaşmıyorum.
  Göksel ve Yaprak Tantuni dışında Memoş Tantuni de malzeme kalitesi ve temizlik olarak öne çıkar ama tat olarak beni çok tatmin etiğini söyleyemem.

  Hazır yarın Mersin’e gidiyorken tüm tatntuni sevdalları adına birer tantuni yiyeyim 🙂
  zaten bir oturuşta 5 tane kesin yeniliyorr :))

  • oburcan:

   Volkan,
   tavsiyeler için teşekkürler. Bunlar çok değerli bilgiler. Bana da sonraki ziyaretlerim için ışık tutacaklar.
   Selamlar
   Oburcan

 6. kaan:

  üstad yazıların çok güzel başta bunu belirteyim. yolun gene mersine düşerse ciğerci bahattini ve elvanlı köyüne giden yolun üzerindeki alabalıkçılardan serindere restaurantı sana ve diğer herkese şiddetle tavsiye ediyorum

 7. Kaan:

  Yurt-kur’un yanında Can usta var. Bir dahakinde orada tadılıyor.

 8. Valmond:

  Ankara’da bir çok yerde tantuni yedim ama şöyle güzel bir tantuni yiyemedim. Karşılaştırma imkanım da pek yok çünkü Mesin’e gidemedim hiç, ama Eskşehir’de Ankara’dan daha iyi tantuniler yemiştim. Buraya yazma denedim ise bu değil tabiki Mersinli eski bir tantuni ustasından öğrendiğim ve yaşı 30 u geçmiş çocukluğu mersin de geçmiş kişilerden öğrendiğim bir şey var o da tantuninin aslının bu yediklerimiz olmadığı tantuninin aslı et ve ya tavukdan değil CİĞER den olurmuş. 20-25 sene evveline kadar Mersin de de ciğerden sadece yapılırmış , sonradan bifteklik etten yapılmaya başlanmış. Ciğerden tantuni müthiş olur diye tahmin ediyorum

  • oburcan:

   Valmond,
   benim bildiğim kadarıyla tantuni esasen kıymadan olur, hatta arta kalan parça etlerden,ciğeri hiç duymamıştım. Tantuni eski bir Arap yemeğidir ve fakir yemeği olarak bilinir. Bu anlamda ciğer kullanılması da mantıklı geliyor. Ankara’da bildiğim en iyi tantuni Beşevler’de Korykos. Ama Mersin’de tadı başka elbette. Selamlar
   Oburcan

   • Valmond:

    Oburcan bana direk Mersin li ve hala Mersin’de tantuni işi yapan bir tantunici söylemişti hatta küçüklüğü Mersin’de geçmiş arkadaşlarım da aynı şeyi söyledi Ciğer’den yapılırmış ciğer kıyma gibi kesilirmiş o anda yağda kavrulurmuş olmazsa olmazı ise sirke ve limon ama çoğu tantunici de normal tantunileri kavurulurken değil sirke , limon bile kullanılmıyor sadece limon sosu lezzetsiz bi şey oluyor.

    • Valmond:

     Hatta bir gün evde ciğer yahnisi yapılmıştı genelde pek bilinmez ben onu ekstradan şöyle alıp yağda bir dakika tava da içine tantuni misali hafif sirke ve limon sıkarak kavurdum acayip bir şey olmuştu. Böyle bir yer olsa ortalığı yıkar geçer.

     • oburcan:

      Valmond,
      böyle sohbetler çok keyifli oluyor. Sayende süper birşey öğrendik. Soralım bakalım tantunicilere.
      Selamlar
      Oburcan

 9. Balgat Ceyhun Atuf Kansu’da açılan Ciğerci Yakup (ki Mersinlidir) ile Bahçeli 7. cadde Tantuni 33 fena değil. Elbette Mersin’dekilerin yerini tutmaz ama hasret giderip midenizi yatıştırabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014