15 Mayıs 2011

SERPİL ABLA – KAYSERİ

Kayseri denince doğal olarak hepimizin aklına mantı geliyor. Tarihi Orta Asya’ya kadar uzanan, günümüzde Kayseri ile özdeşleşmiş olan bu leziz yemek, her Kayseri seyahatimde olmazsa olmazımdır. Lakin Kayseri yazılarım içinde çok sayıda mantı yazısı göremezsiniz. Hele ki Ankara’da bulunan Kayseri Tepsi Mantıcısı gibi özel bir lezzeti Kayseri’de bulamadım. Bunun nedeni genelde mantının ve özellikle tepsi mantısının evlerde yapılması, kimsenin dışarıda, bir lokantada bu yemekleri yememesi. Ne diyelim, Ankaralılar şanslı, harika bir tepsi mantıcımız var çok şükür.

Serpil Abla Kayseri’de şubeleşmeye başlamış mantıcılardan. Sadece mantıcı demek haksızlık olacak, baklava, su böreği, kete, unlu mamuller ve pastalar yapıyorlar. Serpil Abla adını tescil ettirmişler. Gidişat iyi görünüyor.

Mantı için merkez olan Melikgazi şubesine gittim ama bu şubede sadece paketli ürünler satılıyor, lokanta Talas şubesindeymiş. Üşenmeden Talas’a gidiyorum. 1 porsiyon mantı söylüyorum, buraya kadar güzel. Beklerken tezgahta duran ve gözüme güzel görünen zeytinyağlı yaprak sarmalardan yarım porsiyon istiyorum ama o da ne!

“yarım porsiyon servis edemiyoruz efendim!!”

“Bu bir şaka mı ” diye ciddi ciddi soruyorum, hayır şaka değilmiş.

“1 porsiyonda kaç adet sarma var?”

“16 adet”

“tamam işte, ben 8 istiyorum”

“bize verilen talimat böyle,veremiyoruz”

İsim tescili, şubeleşme falan iyi, ürünler de harika olabilir ama en temelde yaşanan bu sıkıntı ne olacak? İşletme içinde yaşanan kargaşadan hiç bahsetmeyeceğim.

Biraz sonra mantım geldi, yanında sarımsaklı yoğurdu ile birlikte. Kayseri mantısının sosu suyuna ilave ediliyor, üstüne yoğurt ve baharat ekleniyor. Hamuru biraz kalın olmakla birlikte lezzetli, iç malzemesinin miktarı az olsa da kendini hissettiriyor. Sosu da güzel. Ortalamanın üstünde bir mantı.

Mantı sonrası tepsilerde bana bakan baklavalara kayıtsız kalmak imkansız. Porsiyonda 5 adet var ve bilin bakalım? Evet doğru, yarım porsiyon olmuyor!! Parçalar da oldukça büyük. Hassas tartı üstünde ağırlığına bakıyorum, 5 parça baklava ve tabak 750 gram geliyor. Tabağa 250 gram desek 1 porsiyon baklava 500 gram yani!! 2 tanesini yiyor ve gerisini bırakıyorum. Baklava vasat.

İsmi mantıyla anılan bir şehirde mantı lokantalarının bu kadar az sayıda olması üzücü. Yolu Kayseri’ye düşen herkesin en çok yemek ve satın almak istediği yiyecek mantı. Satın alma kısmı daha rahat, vakumlanmış paketler içinde çok yerde satılıyor. Ama lokanta kısmı sıkıntılı. Az yer var ve olanların hali ortada. İşletmecilik konusunda gitmemiz gereken çok yol olduğu aşikar.

Serpil Abla, şubeleşerek belli bir çizgisi olduğunu ve Kayseri halkının beğenisini kazandığını gösteriyor. Yazdığım konulara dikkat ederlerse daha iyi olacaktır.

Serpil Abla

Merkez

Gültepe Mahallesi

M.Şimşek Caddesi No:12/A-B

Melikgazi  Kayseri

Telefon : 352 – 222 06 48 

Şube

Gültepe Mahallesi

Farabi Caddesi No:43/C

Melikgazi  Kayseri

Telefon : 352 – 235 31 35

Şube

Bahçelievler Mahallesi

Atatürk Caddesi No:5

Talas Kayseri

Telefon : 352 – 437 15 15

http://serpilabla.net/

Share Button

SERPİL ABLA – KAYSERİ için 18 yorum:

 1. todor:

  hamur bizi bozar 🙂

 2. todor:

  süper ozaman
  bu arada teşekkürler, ayarlamayı yapmışsın, yoruma cevap gelince mail geldi.

 3. Hayret doğrusu, sana imrenmiyor değilim 🙂 her baktığımda başka bir yerde 🙂
  Ben hala sosu içinde mantıya alışamadım, biz de hep sos mantıya sonradan dökülür ve ben o sosun hafif ekşili ve acılı halini çok severim.

  Bu arada ne dersin, şu Ankaralı blogçularla bir yerde yemek mi yesekk !!!

 4. Selçuk gündüz:

  Sevgili Oburcan ; Afiyet olsun 🙂

  Senin yapacağın,ama sanırım henüz yapmadığın en iyi dönerci araştırmasını ben yaptım,senin yapacağın şekilde.. Cici,Özge ve Süha dönercilerini 1 saat içinde gezerek 🙂
  3 mekandada çeyrek yedim.. Sühanın dönerini fazla yağlı buldum,açıkcası bana hitap etmedi..Özge Piknik ise biraz aceleye getirmiş bir döner getirdi önüme, açıkcası herzamanki özge tadı yoktu çok kuru ve yavan geldi..Ama Cici piknik artık gözümde tam bir efsane !! Hiçbir zaman Lezzeti değişmiyor.. Ötesi Yok.. Sevgilerle..

  • oburcan:

   Selçuk 1 saat içinde 3 çeyrek döner yemek sıkı motivasyon ister,helal ve afiyet olsun 🙂
   3 tespitine de katılıyorum. Ama bunların yanında Peçenek,Mutlu ve Çankaya Lokantası’na da bakmak lazım 🙂

 5. oburcan:

  Epicurious çok şanslısın,bu anlaşıldı. Ne yazık ki Kayseri’ye her giden kişi şehrin her yerinden mantıcı fışkırıdığı yanılgısına düşüyor, ki geçen hafta da özellikle maç için şehre gidenler bunu yaşadı.Oysa adıyla ünlenecek kadar mantıcı yok. Ev yapımı baklava,kete,katmeri de merak ettim bak şimdi!!!!

 6. Kepslok:

  Mantı icin de Kayseriye gitmeye gerek yok ne varsa Ankarada cok sukur sansliyiz 🙂

 7. gonca:

  nevriş teyze serpil ablaya seni sevdigimiz için geliyoruz.:)

 8. emel:

  Merhaba ben kayseri mustafa şimsek bulvarı yırdırım beyazzıt mah de oturuyorum merkez subenizden defalarca su böregi aldım halada almaktayım annemlerde karsı binanızda oturuyorlar çok güzel mantı yaparım bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014