14 Mayıs 2011

KONYALI ÖMER USTA – NEVŞEHİR

Neden Nevşehir’de Konyalı usta diye soranlar olabilir. Usta gerçekten Konyalı olduğu sürece itirazım yok. Yöresel mutfakları başka illerde tanıtmak ve temsil etmek için gayet faydalıdır da ayrıca. Bu türün en iyi örneklerinden bir tanesi Ankara’dadır. Konyalı Hacı Usta.

Nevşehir ilginç bir kent. Yanıbaşında Türkiye’nin en turistik bölgelerinden olan Kapadokya olmasına rağmen şehre hemen hemen hiç katkısı yok. Bu durum Nevşehir’in kendi halinde bir Anadolu şehri olarak kalmasına neden olmuş. Dolayısıyla restoran dünyası da etkilenmiş, sınırlı kalmış. Şehirde fazla olmayan alternatifler içinde seçim yapmak zor olmuyor, sadece sıralama yapmak lazım.

Konyalı Ömer Usta‘nın menüsü geleneksel Konya mutfağına göre daha geniş. Pide çeşitleri ve tandırın yanında ızgara ve kebaplar da mevcut. Benim için makbul bir durum değil ama zaten tek başıma olduğum için pide çeşitleriyle sınırlı kalacağım, gerisine zamanım ve yerim yok.

Masaya gelen ezmenin rengi soluk. Fotoğrafta flaşın da etkisiyle fazlaca kırmızı görünüyor. Başlagıçta yememeyi bile düşündüm ancak tadına bakmaya karar verdim. İyi ki tatmışım, ummadığım kadar lezzetli. Hafif acılı, gayet güzel.

Maydanoz tamam ancak yanında gelen kuzukulağı sık rastlanan bir ot değil. Tadı da bir o kadar güzel. Birinin yaratıcı düşüncesi midir yoksa başka bir malzeme kalmadığı için mi konmuştur bilemeyeceğim ama çok beğendim. Herkese örnek olsun, böyle değişiklikler hoş oluyor!!

Pideler masada. Etli ekmek, börek ve bıçakarasından yarımşar porsiyon istedim. Geleneksel olarak uzun pideler geldi.

Etli ekmek ve bıçakarasının hamuru ince ve çıtır. İç malzemesi olarak kıymayı daha çok beğendim. Kuşbaşı biraz sert geldi.

Börek yani peynirli pidenin peynirlerini sordum, kaşar ve tulum karışıkmış. Ama kaşar tadı çok yoğundu, tulum miktarı az gelmiş. Konyalı Hacı Usta’da kullanılan küflü peynirin tadı yok!!

Konyalı Ömer Usta bize hafif bir Konya esintisi vermeyi başardı. Uygun fiyatlarıyla Nevşehir’de yemek alternatifleri arasında yer alacak bir mekan.

Konyalı Ömer Usta

Yeni Mah.

Telekom karşısı No:13

Nevşehir

Telefon : 384 – 213 81 71

http://www.konyaliomerusta.com/

Share Button

KONYALI ÖMER USTA – NEVŞEHİR için 2 yorum:

  1. Gul:

    Etli ekmek daha once yemistim, ama bicak arasini ben de gecen hafta ilk defa Izmir’de yine Konyali ismi ile baslayan bi yerde yedim. Normal pideye gore daha hafif, hamur yemis gibi olmuyorsunuz. Bir bicak arasi iki kisilik sayilir hatta. Bu arada ben de fiyata takildim valla, burada 7 tl yaziyor, ben bu fiyatin cok ustunde yemis oldum. Peh peh. Uzuldum simdi 🙂

    Bir de cok merak ettigim birsey var, ben ne zaman boyle Konya temali bir yerde yemek yesem, daha son lokmamiz bitmeden ,masamizi tertemiz edip, bize kalkmamiz icin pskolojik baski yapiyorlar. Bir tek benim mi basima geliyor bilmiyorum 🙂

    • Muhammet Avcı:

      Arkadasım ben oğluyum ömer ustanın bakın elemanlarımız masanızın temiz olması için yapılıyor ve siz kalkın diye yapılmıyor biz temizliğe önem veren insanlarız…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014