13 Mayıs 2011

NEVŞEHİR KONAĞI – NEVŞEHİR

Daha önce 2-3 defa Kapadokya’ya gelmiştim ama Nevşehir’in merkezine ilk gelişim. Akşam saatlerinde ulaştığım için ilk hedefim listemde bulunan Nevşehir Konağı. Şehrin merkezinde bulunan Nevşehir Konağı tarihi bir binada yer alıyor.

İçeride tarihi bir havası var. Lakin kalabalık bir grup yemek yediği için, onları rahatsız etmemek amacıyla fotoğraf çekmedim.

Menü oldukça geniş hatta gereğinden fazla geniş diyeceğim. Nevşehir’de, böylesine tarihi bir mekanın içindeki bir restoranda olmaması gereken yemeklerle dolu. Sezar salata, mantarlı fettucine, penne arrabbiata. Yazılış hatalarını saymıyorum bile!! Bunların dışında menüde neler var? Salatalar, ama bunlar bizim salatalar, çoban, yeşil, ızgara hellim gibi, çorbalar, başlangıç olarak börekler ve ana yemekler. Ana yemekler çok cazip: Nevşehir Tava, testi kebabı(en az 2 kişilik), kuzu tandır, güveçte kuru fasulye. Oh be, işte olması gerekenler. Lazanya’nın, fettucine’nin burada işi ne? Ver mis gibi mantıyı, fettucine isteyen gelmesin!!!

Siparişi verdikten sonra önce 4’lü başlangıç geliyor. Ezme, tarator, dolma ve patlıcan salata. Nar ekşisi ile tatlandırılmış ezme gayet güzel. Taratorun yoğurdu harika. Bu da bize mantı için bir ışık verdi. Ben denemedim ama gidenlere tavsiye edeceğim. Bu yoğurt neye konursa tadını yükseltir. Dolma vasat, patlıcan salata lezzetliydi.

Çorba olarak bamya çorbası istiyorum. Genelde sulu yemek olarak yenen bamyanın hafif ekşili çorbası da pek güzel olur hani!! Nevşehir Konağı‘nda da hakkını vermişler.  Limon ilavesiyle tam tadını bulan çorbanın malzemesi de eksiksiz. Dibi et ve bamya dolu. Bu çorbayı kaçırmayınız!!

Beğendili börek ilginçti. Garsona göre içinde patlıcan beğendi ve peynir var ama ben farklı düşünüyorum, sadece peynir var. Elde açma hamurdan yapılması ve tavada kızartılması çok başarılı. İçinin de lezzetli olduğunu söyleyebilirim ama baştan patlıcan beğendi diye şartlanınca insan hayal kırıklığına uğramış gibi oluyor. Hayır o kadar da değil, böreği beğendim, patlıcan beğendisiz olsa bile beğendim 🙂  Yanında yine o lezzetli tarator var!

Gelelim ana yemeğe. Ne de olsa Nevşehir’deyiz. Bu ilin adıyla anılan tavasını yemeden olmaz. Nevşehir tava istedim. Kuzu etinin domates, biber ve sarımsakla olan birlikteliğini hep sevmişimdir, bu karışımdan kötü bir lezzet çıkması imkansız. Burada da çıkmamış zaten. Tava güzel ama beklediğim kadar çarpmadı beni. Taş fırında ağır ağır pişen etin daha yumuşak ve lezzetli olmasını beklerdim. Yine de kötü diyemem!

Nevşehir Konağı bu şehirdeki ilk durağım. Keyifli bir yemek yedim. Menüdeki bir takım fazlalıklarını atarsa çok daha özgün bir yer haline gelecektir. Fiyatlar ortalama seviyede. Et yemekleri 15-20 TL, ızgaralar 11-15TL, börek 7 TL, çorba 3 TL. Benim hesabım 25 TL.

Nevşehir Konağı

Aksaray Yolu

Kültür Sanat Merkezi arkası

Nevşehir

Telefon : 384 – 213 61 83

http://www.nevsehirkonagi.com/

Share Button

NEVŞEHİR KONAĞI – NEVŞEHİR için 1 yorum:

  1. Nur:

    Burada yazan yoruma göre lokantaya gittik. Ancak mekan idare eder ama yemekler berbat. Hiç tavsiye etmiyorum. Üstelik fiyat ta yemek miktarına göre çoooooook fazla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014