26 Temmuz 2014

BODRUM 2014

Tatilin Bodrum kısmına geldik dostlar. Bodrum’da Gündoğan’da teyzemin yazlığına misafir olduk. Gündoğan tepelerinde denize hakim bir konumdaki yazlık insana huzur veriyor. Otel vs. derken yazlık uzun zamandır yaşamadığım bir konseptti. Ama burası da kendi başına buyrukluk, aile ortamı yönlerinden hoşuma gitmedi değil hani..

Konumuza dönelim. Bodrum gezilerimize teyzemin sofraları ile başlamak boynumun borcudur. Kendisine bu kadar torpilimiz de olsun hani! Ne de olsa hala ticari boyutu yok, evde harikalar yaratma tadında devam ediyor. Ama bir beklentimiz de yok değil hani 🙂

Efendim söylemesi ayıp Girit göçmeni bir aileden geldiğimiz için bizde yemek olayları bir acaiptir. Çocukluğumdan en çok aklımda kalan kareler  büyük masalar etrafında kalabalıklar ve  uzun uzun yenen yemeklerdi. Eskisi gibi büyük masalar ve kalabalıklar kalmasa da kalan sağlar bizimdir diyoruz ve kalanlar yemek keyfini aynen devam ettiriyor. Çok şükür teyzemle de bu konuda fazlasıyla uyum içindeyiz. Kendisi hem yemek boyutunda hem de sunum boyutunda ziyadesiyle maharetli bir şahsiyettir. Bu vesile ile ve bu satırlar aracılığı ile tekrar kendisine sevgi ve saygılarımı sunuyorum!

Fava bizim olmazsa olmazlarımızın başında geldiğinden dolayı favam olmadan asla diyorum!!!

Yanında güzel bir salata ve kabak çiçeği kızartma ile daha bir göz alıcı oldu masamız.

Ve balık ile taçlandı. Bu arada balık ve mangal konusunda uzmanımız enişte beyi de unutmayalım. Elleri dert görmesin komutanımın!!

Gelelim civardaki gezilerimize. Bir akşamüstü Gümüşlük turu ile başladık. Gümüşlük girişinde bir lokantanın balık tezgahında rastladığım bu arkadaşı tanıtmamak olmazdı. Beni çok etkileyen bir kare oldu.

Bodrum’da ne yenir dendiği vakit ilk akla gelenlerden biri de lokmadır. Artık tatlıyla pek aram yok ama lokmaya kayıtsız kalamadım. Üstünde az miktarda tarçınla akşamüstü keyfimize keyif kattı…

Foursquare : Lokmacı Ana

Gündoğan sahilinde sıra sıra beach’ler ve yanlarında pansiyon, beach ve lokantadan oluşan işletmeler mevcut. Öğleden sonra karnı acıkanların en uğrak yerlerinin başında Çakıltaşı geliyor. Denize 3 metre mesafede ama kalabalık arasında yemek oldukça ilginç bir deneyim. Mekan o kadar kalabalık ki personel otomatikleşmiş olarak çalışıyor. Açıkçası tahminimden daha iyi bir servisle karşılaştım. O dolulukta, o sıcakta yemekler hemen geldi ve eksiksiz olarak geldi. Bravo!

Yaz klasiği olarak karışık kızartma, karpuz ve çiğ börek ile başladık. Karpuz karpuz işte. Karışık kızartma gayet başarılıydı. Çiğ böreğin hamuru biraz kalın ama içi sulu ve lezizdi. İyi de kızartılmış, beğendik.

Instagram paylaşımımda bu sahillerde mantı ata sporumuz haline gelmiş yazmıştım 🙂 Gerçekten de sahil boyunca mantı, gözleme ve çiğ börek yapmayanı döverler gibi bir durum söz konusu. Her yerde mevcut.

Mantı fazla pişmiş, hamur iyice yumuşamış. Biraz daha az pişse çok iyi olacaktı. Ama içinin hakkını vermişler. Et miktarı yeterli ve gayet lezzetliydi. Lakin sosu fazlasıyla zayıftı, iyi bir sos ve daha az pişirmeyle bu mantı süper hale gelebilir.

Foursquare : Çakıltaşı

Ve bir başka Bodrum klasiği Bitez Dondurmacısı. Kaçırılmadı elbette. Herşeyden önce yerel markalarımızı seviyor ve destekliyoruz. 20 yıllık yerel markamızı da keyifle yediğimiz gibi keyifle de yazmak büyük mutluluk. Nice 20 senelere.

Kişisel tercihim her zamanki gibi çikolatalı olmakla birlikte bir diğer seferinde tavsiyeye kulak vererek mandalinalısını da denedim ve bayıldım. Şiddetle öneririm.

Foursquare : Bitez Dondurmacısı

Dibeklihan değişik bir mekan. Tam ismi Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü. Pek çok sanatçının bir araya gelerek oluşturduğu bir yer. İçinde çeşitli sergiler, sanatsal etkinlikler, konserler olduğu gibi özel davetler de verilebiliyor. Ayrıca çeşitli dükkanlarda satılan ürünlerden alabiliyorsunuz. Lokantası da var elbette. Mutlaka görülmesi gereken bir mekan.

Foursquare : Dibeklihan

 

Sitede Karadenizli komşularımızın davetlisi olarak bir sabah kahvaltıya gittik. Mekanın ismi Parpali. Lazcada kelebek anlamındaymış. Tahmin ettiğiniz gibi Karadenizli komşular bizi Bodrum’da bile bir Karadeniz mekanına getirdiler 🙂 Kendilerini seviyoruz. Sağolsunlar, varolsunlar.

Parpali, Dibeklihan’ın biraz yukarısında yoldan 500 metre içeride, doğanın ortasında huzur dolu bir mekan. Serpme kahvaltı zengin. Peynir çeşitleri fotoğrafa sığmadı. Bunun yanında kendi üretimleri olan reçeller, Karadeniz’den gelen bal, zeytinler ve börek çeşitleri var. Mısır ekmeği mi? olmaz mı!!! Mıhlama? Elbette var.. Bunların yanında grubun isteği üzerine Rize kavurmasıyla yapılan kavurmalı yumurta da geldi. Yine Instagram’da bu resmi gören dostlar benim sağlığım konusuna hassasiyet gösterdiler. Kendilerine teşekkür ederim. Ama kavurmalı yumurtanın sadece tadına bakmak için 2 parça kavurmasından yedim, o kadar. Lakin kavurma enfesti, belirtmeden geçemeyeceğim!!

Parpali kahvaltısı 35 TL, zengin ve doyurucu. Bu ortamda bu lezzetler için normal bir fiyat.

Foursquare : Parpali

 

Sebzeli Bodrum döneri bir başka klasik. Şehir merkezinde bulunan Şirin Sebzeli dönerde güzel bir örneğini bulduk. Renklerle ben biraz oynadım, et bu kadar gri değil. Verdiğim mesaj : hayata renk katmak lazım idi. Bu sebeple.

Foursquare : Şirin Sebzeli Döner

 

Yine Bodrum merkezde bulunan Yunuslar Karadeniz vitrin görüntüsü ve kalabalığı ile dikkat çeken mekanlardan. Envai çeşit tatlı gözünüzün önünde, kayıtsız kalmak imkansız. Buradan aldığımız portakallı kurabiyeler(ki içinde portakal bulunan herşey benim için baştacıdır) muazzamdı. Yunuslar Karadeniz‘e mutlaka uğrayın derim.

Foursquare : Yunuslar Karadeniz

 

Ve son olarak Kos adasına günübirlik seyahat. Bodrum ve Turgutreis’ten her gün Kos adasına gemi seferleri düzenleniyor. Bu yıl talep azlığından dolayı Rodos seferleri sadece haftasonu yapılmaktaymış. Şahsen Sakız adasından sonra Kos bende aynı sıcak etkiyi bırakmadı.

Kos limanına panaromik bir bakış.

Ada hakkında tavsiye aldığım bir arkadaşım ısrarla Nick the Fisherman‘da yememi söyledi. Gidince gördüm ki Nick the Fisherman Türk kıraathanesi tadında. Müşterilerin tamamı Türk. Garsonumuz hafiften Türkçe biliyor. Menünün en can alıcı kısmı aşağıda.

Yunan salatası hayal kırıklığı yarattı. 2 çeşit peyniri de kötü. Zeytinyağı da vasattı.

Midye Saganaki, kremalı sos içinde geliyor. Tabi içinde krema ve tereyağı olunca inanılmaz bir hal almış. Bayıldık!

Kalamar dolma garsonun tavsiyesiydi ve çok yerinde bir tavsiye oldu. Peynir, domates ve maydanoz dolgulu kalamar olağanüstü lezzetliydi. Bu mekanın klasiklerinde olabilir. Kaçırmayın derim!

Foursquare : Nick the Fisherman

 

Ve Bodrum bitti dostlar. Sırada Selimiye var. Yakında. Buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkürlerimi sunarım.

Sevgiler

Oburcan

Share Button

BODRUM 2014 için 4 yorum:

  1. Bülent Kocaöz:

    Gündoğanda baska sefere Pizzaci Avni yi denemeni siddetle tavsiye ederim

  2. Hakan taranlar:

    Çiğ börek değil çibörek abi!

  3. oburcan:

    eyvallah biraderim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014