08 Eylül 2011

SAKIZ ADASI(CHIOS) – YUNANİSTAN

Bu yıl Çeşme tatilimizde Sakız Adası’na gidelim dedik. Çeşme’nin 45 dakika ötesinde yer alan Sakız, Yunanistan’a bağlı bir ada. Büyüklük olarak Yunan adaları içinde 5. sırada. Ancak Yunanistan’a en uzak noktalardan birinde olması nedeniyle turistik olarak fazla gelişmemiş. Çeşme’den gelen Türkler ada turizminin hemen hemen tamamını oluşturuyor. Giriş için Yunanistan vizesine ihtiyaç var. Lakin yeşil pasaporta vize yok!

Adanın en önemli geçim kaynağı adını aldığı damla sakızı yani mastik. Sakız sadece adanın güneyindeki ağaçlardan elde ediliyor. İlginçtir aynı ağaçlardan kuzeye ekildiğinde ağaç büyüyor fakat sakız vermiyor.

Çeşme limanının karşısında bulunan Pine&Sun Turizm’e uğradık ve bilgi istedik. Bahadır Çimen kardeşimiz Sakız adası hakkında detaylı ve en güncel bilgileri verdi. Nerede kalınır, ne yapılır, nerelere gidilir, ne alınır vs. Gemi biletimizi aldık , 2 kişi 50 euro. Ayrıca 1 gece konaklayacağımız için adada kullanacağımız arabayı da kendileri sayesinde kiraladık. Toyota Auris’e 24 saat için 35 euro verdik. Yeri gelmişken buradan Toyota’ya selam ve takdirlerimi sunmak isterim. Auris gerçekten güzel bir araba. Boyutundan beklenmedik bir iç mekana, kullanım kolaylığına sahip. Ayrıca yakıt tüketimi de oldukça düşük seviyede.

Pine&Sun Travel

Hulusi Öztin Caddesi

1107. sokak No:37

Çeşme  İzmir

Telefon :232 – 712 03 83

               506 – 544 58 18

Sonuçta her ne kadar 45 dakikada ulaşsanız da Sakız adası Yunanistan toprağı. Pasaport kontrolden geçmeden önce 15 TL ödeyerek yurtdışı çıkış pulunuzu almayı unutmayın! Free Shop’lara şöyle bir bakıp gemiye gidiyoruz. Gemi saati 10:00. Günübirlik gidenler için dönüş saat 17:30’da. Günübirlik tur için yaklaşık 5 saat zaman oluyor ki bu süre şehir merkezini gezmek için fazlasıyla yeterli. Bizim gibi gece kalmalı gidenler için araba kiralamak şart! 

Liman şehrin ucunda. Pasaport kontrolden çıktıktan sonra yürümeye başlıyorsunuz.

 Yolüstünde sıra sıra lokanta ve cafeler var. Burada ilginç objeler göze çarpıyor.

Öncelikle çantalardan kurtulmak için otele gidiyoruz. Otelimiz limana göre şehrin diğer ucunda. Yürüyerek 15 dakikada ulaşıyoruz. Gitmeden önce yaptığımız araştırmalarda Türkiye’den gidenlerin genelde Kyma otelde konakladığını gördük. Otel sahibi Theodore ve İzmirli eşi Güher Hanım bizi sıcak bir şekilde karşılıyorlar. 

Otel eski bir bina. Konum olarak çok merkezi. Park yeri sorunu yok. Fiyat gecelik 77 euro.

İç mekan renovasyona ihtiyaç duysa da rahatınız için gerekli herşeye sahip. Klima, banyo, temizlik.

 Restoran kısmının tavanı oldukça etkileyici.

Yurtdışına giden Türklerin yaşadığı sıkıntılardan bir tanesi de kahvaltıdır. Avrupa’da kahvaltı bizdekine göre oldukça zayıf kalır ve damak tadımıza  çok hitap etmez. Kyma’da olabilecek en iyi kahvaltılardan bir tanesini aldık. Taze ve lezzetli ekmek, kurabiye, tereyağı, peynir, zeytin, marmelat, meyve, domatesten oluşan kahvaltı gayet doyurucu. Çay ise poşet çay.

 

 

Kyma Otel

Odos Evyenias Handri 1, 82100

Telefon : +30 22710 44401

Theodore Spordilis

Odamıza yerleştikten sonra Theodore bize adada gideceğimiz yerleri harita üzerinde tek tek anlattı. 2 günlük gezi için adanın güney ve kuzey bölgelerini içeren 2 ayrı rota çıkardı. Önceliği güneye verin, daha yoğun ve daha çok yer var.

Arabamızı alana kadar şehirde küçük bir tur atıyoruz. Merkez dar sokaklardan oluşuyor. Yöresel ürünler dışında alınabilecek birşey yok.

 Arabayı alır almaz turumuza başlıyoruz. Theodore’un çizdiği rotada ilerliyoruz. İlk durağımız Emborio koyu. Koyda bulunan Maria’s Garden adlı lokantada yemeğin ardından devam ediyoruz. Maria’s Garden yazısı da bu yazının ardından geliyor. Fotoğrafı panoramik çektim, büyütmek için üstüne tıklayınız.

Hemen yandaki koy ise ünlü Mavra Volia. Volkanik siyah taşlarla kaplı olan bu koyda aynı zamanda denize girilebiliyor. 

Adanın güneyindeyiz. Her yer sakız ağaçlarıyla kaplı. Yaz aylarının başında ağacın altı temizlenir , düzlenir ve killi beyaz toprakla kaplanır. Ağacın gövdesinden dallarına doğru çizikler atılır. 10-15 gün sonra bu çiziklerden ağacın reçinesi akmaya başlar ve altta bulunan beyaz killi toprakla karışarak donar. Toplanan topraklar yıkanır ve sakız topraktan ayrılır. 

Adanın tüm yolları 2 şeritli. Her yer zeytin ağaçlarıyla kaplı. Yüksek olmayan tepeliklerden oluşuyor.

Sonraki durağımız Pirgi köyü. Buranın özelliği evlerin dış cephelerinde kazıma usulüyle yapılan desenler. Hemen her evin dış cephesinde ayrı bir desen var. Akşamüstü gezdiğimiz Pirgi köyünde, Ege kasabalarında görülen, akşamları kapı önüne çıkarılan sandalyeler ve komşu sohbetlerinden örnekler gördük.

 

 

Nea Moni Manastırı 11. yüzyılda inşa edilmi ve UNESCO tarafından dünya kültür hazineleri listesine alınmış. Manastıra girişte şort giyen bayanlara uzun etek ve başlarını örtmek için örtü veriliyor ve bunları giymeleri isteniyor. 

 

Sırada düz, dik ve köşeli kaya evlerinden oluşan Anavatos var. Bir tepede kurulmuş olan Anavatos, Osmanlı zamanında en uzun süre direnen köy olmuş. Tabi bunda coğrafi avantajı da önemli rol oynamış. Köy, Osmanlılar tarafından alındıktan sonra bazı köylülerin kendilerini yüksek kayalıklardan aşağı atmış olduğu söyleniyor.

Sırada Avgonima köyü var. Avgonima’da da benzer köşeli taş evler mevcut.

 

 

 

Sakız adasında 2 katlı taş evleriyle ünlü olan bir diğer köy de Kalamoti. Merkeze 20 km uzaklıkta bulunan köyde yaklaşık 850 kişi yaşıyor. Aynı zamanda ortaçağa ait bir yerleşim merkezi de olan Kalamoti açıkçası adada beni en çok etkileyen yerlerden bir tanesi oldu. Fotoğraflarda kimseyi görmeyeceksiniz, köy boşaltılmış falan değil. Öğle saatlerinde  yani güneş tam tepedeyken burada olduğumuz için in cin top oynuyordu.

 

 

 

 

 

 

Sakız adasında bulunan bir çok plajda denize giriliyor. Bunlardan bir tanesi de Komi. Tüm sahiller halka açık plajlarla dolu. Şezlongların arka taraflarında bulunan lokantalardan birşeyler içtiğiniz sürece şezlong, kabin, duş vb. herşeyi ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Deniz hafif soğuk ama son derece temiz.  

  

Yolumuzun üstünde ziyaret ettiğimiz bir diğer köy Vessa. Taş evler burada da mevcut.

 

Kuzey turu yaparken adanın batı sahilindeki Lithi plajında denize girdik. Oldukça sakin bir koy olan Lithi tertemiz denizi ile beğenimizi kazandı.

 Adanın batı sahili yüksek tepeleri ile güzel manzaralar sunuyor.

 

 Adada 24 saatlik araba turumuzda 200 km’den fazla yol yaptık ki Sakız adası için oldukça uzun bir yol olduğunu söyleyebilirim. Yol boyunca gördüğümüz minik yapıların içinde mumlar yanıyordu. Ne olduğunu kimseye soramadık. Bilen varsa ve yorum kısmında açıklarsa çok sevinirim.

 Ve gelelim adada alışverişe. Dediğim gibi, yöresel ürünler haricinde alınacak birşey yok. Dükkanlardan manzaralar verelim : tabi ki uzo alınabilir.

Adada üretilen çeşit çeşit reçeller oldukça cazip görünüyor. Sakız, fıstık ve mandalina reçelleri en beğendiklerimiz oldu.

Otelden Theodore’un tavsiyesiyle şehir merkezinde reçelci Rena’yı bulduk. Tatlı sohbeti ve güzel reçelleriyle Rena’yı herkese tavsiye edeceğim. Oburcan’dan selam söylerseniz sevinirim 🙂

Korakis Kardeşler

Venizelou 6

Telefon : +30 22710 22281

 

Ve adadan bir diğer alışveriş mekanı. Sahilde bulunan Mastiha Shop, mağaza tasarımı ve ürün çeşitliliğiyle bizi uzun süre meşgul etti. Zeytinyağları, kahve, reçel, içki, lokum, peynir,fasulye, gofret, kozmetik ürünleri ve daha pek çok şey şık ambalajlar içinde sunuluyor.

 

 

 

 

 Ve turumuzun sonu. Kısa notlarla bitirelim.

– Çok yürüyeceğiniz için en rahat ayakkabılarınızla gidin

– Yanınızda güneş kremi, mayo, şapka, havlu  bulundurun

– Araba kiralamak için ehliyetiniz gerekli

– Yemeklerde hiçbir sıkıntı yok. Yunan salatası, ahtapot, kalamar, balık çeşitlerinden mutlaka deneyin

– Sakızlı lokum, sakız likörü, sakız reçeli, uzo almayı ihmal etmeyin

– Ada uzun süre Osmanlı yönetiminde kaldığı için pek çok Osmanlı eseri bulunuyor. Görülebilir

 

Bir anekdotla bitireyim. Kiraladığımız arabayı limanda teslim ederken, kontrol eden görevli anahtarı arabanın üstünde bırakarak ofise yöneldi. Ben de alışkanlıkla anahtarı aldım, kapıları kilitledim ve kendisine verdim. Bana buna gerek olmadığını, anahtarları genelde arabanın üzerinde bıraktıklarını belirtti ve hafif bir tebessümle “burası bir ada, alan adam nereye kaçabilir ki?” dedi. Haksız da sayılmaz hani :)))

Share Button

SAKIZ ADASI(CHIOS) – YUNANİSTAN için 36 yorum:

 1. hakan:

  oburcan yediklerini yazmamışsın.

 2. sevgili Oburcan,
  Sakız yazını keyifle okudum. Biz de bu yaz Meis, Rodos ve Samos yaptık. Özellikle Rodos ve Samosta araba ile giderken yol kenarında senin bahsettiğin mum yakılmış haçların orada trafik kazasında ölenlerin anısına dikildiğini öğrendim. Yediklerini de heyecanla bekliyoruz. Selamlar…
  http://www.dunyayigezmek.com

  • oburcan:

   Papillon teşekkürler,
   ilk yemek yazısını yazdım ama maalesef arzu edilen seviyede değil. Zaten Sakız’an iyi malzeme çıkmadı. Memlekette araştırmalara devam ediyoruz.

   Sevgiler

 3. oburcan:

  Semih,
  ilk yemek yazısını yayınladım ama maalesef istenen seviyenin çok altında. Zaten Sakız’da o seviyeye ulaşamadık. Ben de isteyenler için senin siteye link verdim. İyisi orada 🙂

 4. kemal:

  merhaba, 20 defaya yakın Yunanistan a gittim iş için ve bunun belkide 15 defası araba iledir. Yol kenarında gördüklerin orada trafik kazasından ölenler için yapılmış anıtlar ayrıca yolda olanlara da ufak bir hatırlatma niteliği taşır. tabii ki anlayana….

 5. Yasmina:

  Oburcan, yazını çok beğendim. Sakız’a gitmeden önce oldukça işime yaradı diyebilirim. Teşekkürler, başarılarının devamını diliyorum. 🙂

 6. Hasan İlhami Aygör:

  Eşimle birlikte gitmeyi planladığımız Sakız adası ile ilgili verdiğiniz bilgiler adeta bize ilaç gibi geldi:)Teşekkürler…
  Siz adayı bireysel olarak gezmişsiniz biz ise bir tur programını düşünüyoruz….Endişem, biz de sizin kadar keyf alabilir miyiz tur programını seçmekle?

  • oburcan:

   Hasan merhaba,
   evet bizim için çok keyifli bir ada gezisi olmuştu. Ama turla gitmenin de bazı avantajları olabilir,bizim de gözden kaçırdığımız noktaları siz yakalayabilirsiniz.

   İyi tatiller

   Selamlar

 7. Betul:

  Yol kenarinda gordugunuz kucuk yapilar; orda kaza yapip olenler anisina yapilmis. Anmak icin de mum yaktiklarini tahmin edersiniz…

 8. Ercan 02.09.2012:

  Benim bugünlerde adaya gitme düşüncem ticari adayı gezenlere lüfen bir sorum var,yabancı plakalı arabamı (Türkiye ye ithal edmiyorum) adada satma şansım varmı ? müşteri yönünden,1999 model mercedes C 180, yani türkiye dışındaki değeri 3,veya 4000 € izmir den adaya yakınım, Lütfen bu tuhaf sorum için kusura bakmayın ,Teşekküler.. ayrıca adalar (traum ) bir rüya gibi güzel..DANKE

 9. NEŞE SÖZMEN:

  Sakız adasından dün gece döndük,3 aile çok güzel 6 gece geçirdik…2 gün şehri dolaştık,kale içindeki Osmanlı eserleri çok ilginçti,kale dışında çok hoş mahalleler var,daha sonra 6 kişilik bir minibüs ile tüm adayı dolaştık,her koy da denize girdik,her köyde dolaştık.Rena nın güzel reçelleri ve müthiş sohbeti harikaydı…BİZ BU ADAYI ÇOOOK SEVDİK…

  • oburcan:

   Neşe,
   Sakız adasında 6 gece süper olmuş. Ben bu yıl köyleri gezmedim, umarım yangında çok ağaç tahrip olmamıştır.
   Selamlar

 10. Emine Çelik:

  Sakızda en güzel yemekleri, kocaman tabaklarda ve ucuza, ev yapımı uzo eşliğinde, üstelikte Türkçe menüden seçerek yemek için muhteşem bir yer Hotza(Hocanın tavernası da deniyor)

 11. Emine Çelik:

  Pardon sakız merkez demek istemiştim.

 12. Haluk:

  Dün adadaydım… Tertemiz ve düzenli olması dışında Çeşmeden pek farkı yok tabii….o yapıları bende merak etmiştim…döndükten sonra buradan ne olduğunu öğrenme fırsatım oldu….bizde aynı şeyi yaparsak yol kenarlarına ağaç dikecek yer bulamayız…. Trafikteki kurallara uyma disiplinleri ve karşıdakine saygıları dikkatimi çekti…..

 13. Resimler çok güzel. Kendi kendine Sakız Adası’nı anlatıyor. Ben de Yunanistan hakkında yazıyorum bizzat Atina’dan. http://www.komsudaneoluyor.net Ziyaret etmeni isterim.

 14. hamza:

  arkadaşlar bende sık sık sakız adasına gidiyorum.ionia hotelde kalıyorum.tek kişilik odada 25 euro ödüyorum.kilima.tv.duş wc var.limana 300 mt. var. gzl bir yer.sahibi mihalis..selamımı söyleyin yeter.

 15. Ebru:

  Sevgili Oburcan,
  Yazın harika, paylaşımın için çok teşekkürler. Geçen cumartesi Sakız’daydım, güneyindeki köyleri gezdim. O yol kenarındaki haçlı yapılara “Şapel” diyorlarmış ve motosiklet kazasında ölenler için yapılıyormuş kazanın olduğu yere 🙁 Adada çok fazla motosiklet kullanımı olduğu için kazaların da çok olduğunu anlattı rehberimiz. Oldukça hüzünlü ve insanı araç kullanırken kendine getiren semboller aslında…

  • oburcan:

   Ebru,
   bilgi için çok teşekkürler.
   Selamlar
   Oburcan

   • meelmirse:

    merhabalar oburcan öncelikle yazıların için teşekkürler bizde dün akşam döndük sakızdan 3 gün süper bir tatil yaptık eşimle.
    kyma otelde konakladık harika bir çift guher hn ve teo bey çok memnun kaldık ayrıca adada ahtapot çok iyi değildi çünki yoğunluktan sanırım ayıklamadan ve kesmeden getiriyorlar ona rağmen sakız mükemmel bir yer belki yine gideceğiz tavsiye ederiz..

    • oburcan:

     Meelmirse,
     Sakız’ı ben de çok sevmiştim. 3 gün tatil için ideal olmuş. Tekrar gidilie.
     Selamlar
     Oburcan

 16. Hülya Olgun:

  Güzel anlatmışsın Sakız’ı teşekkürler. Biz de bu hafta sonu orada olacağız. Ön bilgi oldu bize paylaşımın… Başkası yazdımı bilmem ama sormuşsun ya küçük küçük yapılar vardı yol kenarlarında diye; onlardan ben Midilli’de de gördüm. Ölümcül trafik kazası olan noktalara kaybı olan aileler yaptıyormuş o klise maketlerini …gelen geçen mum yakıp dua etsin ve o noktada dikkatli olsun diye… Selam ve sevgiler.

 17. Geçtiğimiz günlerde keyifli bir tatil geçirdiğim Sakız Adası (Chios) seyahatim ile ilgili bir blog yazısı yazdım. Chios’un tavernalarında keyifli sohbetler etmek isteyen, kumsallarında (biraz taşlıklar gerçi ama) dinlenmek isteyen ve sakin bir Yunanistan adasında kendinden geçmek isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yazının yazdıklarınıza değer katması dileğiyle ekte paylaşmak istiyorum.

  http://orcun.baslak.com/yunanistanda-bir-ada-chios-chiosda-bir-kedi-bucuruk/

  http://orcun.baslak.com/yunanistanda-bir-ada-chios-chiosda-bir-kedi-bucuruk/

 18. OKAN:

  BEN ONU ÖĞRENDİM 🙂
  O MUMLAR ORADA HAYATINI KAYBEDEN İNSANLAR İÇİN YAKILIRMIŞ BÖYLE BİŞEY GÖRDÜĞÜNDE ANLARSIN Kİ ORADA BİR KAZA SONUCUNDA HAYATINI KAYBEDEN BİRİ VAR O MUMLAR BU KAZALARDA ÖLEN İNSANLARI TEMSİL EDİYOR.

 19. Bilgiler için teşekkür ederiz.

 20. cuneyt oktan:

  yunan adalarında deniz ürünleri inanılmaz ucuz kos, sakız, rodos, santorini, thassos hepsinde delicesine yiyin için iki ödeyeceğiniz tutar 30 – 35 € … sakız (chios) adasında mutlaka langusta (böcek istakozun kıskaçsız kardeşi) ve mandalda pişmiş ahtapot yiyin…. Thassos adasında oğlak çevirme kuzu pirzola yemeden gelmeyin… dikkat porsiyonlar çok büyük

 21. manzara harika ya böyle bi yerde evim olsun ölsemde gam yemem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014