10 Eylül 2011

PORTO EMPORIOS(MARIA’S GARDEN) – SAKIZ ADASI – YUNANİSTAN

Gelelim Sakız adası gezimizin yemek kısmına dostlar. Yalnız baştan söylemem lazım ki burada bizi çok etkileyen, iyi ki geldik ve yedik dedirten bir lezzet olmadı. Bu yüzden beklentinizi yüksek tutmayınız.

Maria’s Garden’ı bize Porto Maria‘da Maria Ekmekçioğlu tavsiye etmişti. Kendisi Ege ve Alaçatı mutfağı üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyle Sakız adasına da ziyaretler yapmış ve burada yemek yemiş. 

Emporios koyunda yer alan Porto Emporios koyun orta yerinde yol kıyısında ve denize 50 metre mesafede. Bütün koy görüş alanınızda. Bizi en çok etkileyen özelliği dekorasyonu oldu. Klasik mavi masa ve sandalyelerin yanı sıra kareli masa örtüleri, bitkiler ve diğer objelerle tipik bir Yunan lokantası.

Garsonumuz Ali, Türkçe konuşuyor. Bulgaristan’dan buraya çalışmaya gelmiş. Menü başlangıçlar, salatalar, peynirler, ızgaralar, balık, günün spesiyalleri, tatlılar ve içeceklerden oluşuyor. Başlangıçlarda yaprak dolma, ızgara peynir, tavuk kroket, yerel sosis, ahtapot, karides, kalamar, zeytin ve kurutulmuş domates gibi çeşitler var. Salatalarda Yunan salatası, cacık, patlıcan salatası, ton balıklı salata çeşitleri mevcut. Izgaralar domuz, kuzu ızgaralar ve souvlaki çeşitlerinden oluşuyor. Günün spesiyallerinde domates soslu bamya, haşlanmış pancar, fava, dev fasulye(bombay fasulyeden yapılmış pilaki olsa gerek), feta peynirli fırında patlıcan, haşlanmış otlar var.

Şarap ile başlayalım dedik. Yerel şarap yarım litresi 3,5 € fiyatı ile bizi hayretlere düşürdü. Çok mu iyi diyeceksiniz değil ama bu fiyata bu şarabı bizimkilerle mukayese etmek imkansız.

Masaya hemen kızarmış sarımsaklı ekmek geldi. Üstünde zeytinyağı ve kekik ilavesiyle enfes bir hal almış.

Adada bile olsak burası Yunanistan. Yunan salatası yemeden olmaz elbet. Dünyaya nam salmış meşhur Yunan salatası da ne ola ki diye sorarsanız cevabı basit : çoban salatanın irice doğranmışı, üstüne kalın bir dilim feta yani bildiğimiz beyaz peynir, üstüne kekik, işte size Yunan salata. Pek bir farkı yok derseniz eğer haklısınız, bence de yok ama 1 dilim peynirle birlikte yaratılan farklılık ve bunu dünyaya tanıtabilme becerisi ayrı bir yazı konusu. Tam bir pazarlama harikası! Resimde zeytinin rengine ve görüntüsüne dikkatinizi çekerim. Ege’de bir adada, bu kadar zeytinin arasında bu kadar kötü zeytin bulabilmek büyük başarı!! Salata kaliteli zeytinyağı ilavesi ile güzel bir hal aldı. Peynirin de hakkını teslim etmek lazım, gayet başarılı. En üste konmuş kayakoruğu buraya özgü olsa gerek, başka yerlerde rastlamadım.

Yöresel Mastelo peynirinden yapılmış peynir ızgara vasat. Mastelo, hellim peynirine benziyor ama daha yağsız, daha kuru ve dolayısıyla lezzet açısından biraz daha gerisinde.

Kalamar dolma ile devam ettik. Görüntüsü ve kokusu harika olan kalamar şaşırtıcı derecede yumuşak. Lezzet olarak bizi mutlu etti. İçinde peynir ve maydanoz karışımı da güzeldi. Yunanistan’da yenebilecek her türlü mahlukatın en iyi örnekleri için dostum Semih’in sitesi Löplöpçüler‘e bakabilirsiniz.

Menüde feta peynirli ve domates soslu karides olarak uzunca tarif edilen şey aslında karides saganaki. Lakin domatesi kötü, karides tatsız, peynir de içeride dağılmış. Uzak durulması gerekiyor.

Bu hafif yemeğin üstüne hafif bir tatlı istiyoruz. Kremalı yoğurt ve üstünde şeker fazlasıyla sade bir tercih fakat sıcak havada hafif ve ferah.

Yemeğin üstüne kahve Yunanistan’da olmazsa olmazlardan. Kahve istiyoruz, bildiğimiz Türk kahvesi, Yunan kahvesi adı altında geliyor. İlginç olan şey şu : Çeşme ve Alaçatı civarında her yerde satılan damla sakızlı Türk kahvesi burada bulunmuyor. Sade kahve ile yemeğinizi noktalıyoruz.

Sakız adası fazla turistik olmayan, kendi halinde bir ada ve bu adanın güney ucunda bir koyda ama adanın bilinen lokantalarından birindeyiz. Fiyatlar bizdekilere yakın, tabi euro kurunun yükselmesi de hesaba katılabilir. İçki fiyatları çok ucuz. Lakin Maria’s Garden bizde iz bırakmadı. Devamına bakacağız.

 

Porto Emporios

Emporios Chios

Telefon : +30 22710 70025

http://www.portoemporios-chios.gr

Share Button

PORTO EMPORIOS(MARIA’S GARDEN) – SAKIZ ADASI – YUNANİSTAN için 3 yorum:

  1. özlem:

    Evet mekan cok guzel ama yemekler konusunda bizide koltuktan atacak bir tat yoktu, yenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014