11 Eylül 2011

TO DELFINYA – SAKIZ ADASI – YUNANİSTAN

Sakız adasında 2. ve son durağımız sahilin limana yakın tarafında olan To Delfinya. Gemiyi beklerken açlığınızı gidermek için uygun bir konumda.

Bir Yunan lokantası. Bahçede oturuyoruz. Yüksek tavanı, taş duvarları ve ahşap masa sandalyeleri ile güzel görünüyor. Masa örtülerinin rengini  biraz tuhaf bulmakla birlikte fazla takılmıyoruz. Garsonlar yarım da olsa Türkçe konuşuyor.

Menüyü inceledik, siparişimizi verdik. Masamız hemen ince bir kağıtla kaplandı, kenarlardan sabitlendi. Gayet pratik ve temiz bir yöntem.

Sakız adası yazımda söylediğim gibi, adaya gelen turistlerin büyük çoğunluğu Türk olduğu için heryerde Türkçe yazılar, Türkçe konuşan elemanlar var. Lokantanın girişinde de müşterileri bu Türkçe pano karşılıyor.

Yunan salata ile başladık. İçinde kapari, üstünde beyaz peynir, kekik ve güzel zeytinyağı ile bildiğimiz bir lezzetin hafif makyajla iyileştirilmiş hali. İçindeki zeytinler yine kötü.

Bizim cacık buralarda tzatziki olarak geçiyor. Ama Yunan cacığı bizimkinden biraz farklı, daha kıvamlı bir yapısı var. Süzme yoğurtla yapılmasının yanında Yunan cacığında salatalığın sulu çekirdek kısımları da alınarak kalan kısmı kullanılıyor. Böylece hiç sulanmıyor.  Ve içinde hatırı sayılır miktarda sarımsak var.

Deniz ürünü olarak kalamar tava istedik. Hem yumuşak yapısı hem de lezzetiyle kalamar bizi çok memnun etti. Denediğimiz 2 lokantada da kalamar başarılıydı.

Ve musakka. Yunan musakkasının bizimkinden farklı olduğunu bildiğim için tadına bakmak istedim. Bu musakka daha çok lazanyaya benziyor. Patates ve patlıcandan oluşan yatağın üstünde kıyma ve en üstte kalın bir tabaka beşamel sos fırınlanıyor. Şimdi hemen musakka öyle olmaz böyle olur olaylarına girmeyelim. Bu tarafta böyle yapılıyor, kabul edelim ve tadını almaya bakalım. Şahsen ben bu musakkayı beğendim. Ortası kıymalı ve bol beşamel soslu musakka gayet lezzetliydi.

Daha önce de yazdığım gibi Sakız adası lezzetleri bizi kendimizden geçirmemekle birlikte kalamar konusunda çok iyi olduklarını söylemem lazım. Ayrıca bu musakka da buraya gelenlerin tatması gereen bir lezzet. Fiyatlar 5-10 € arasında. Hesabımız içeceklerle birlikte 30 €.

 

To Delfinya

Telefon : +30 22710 22607

Share Button

TO DELFINYA – SAKIZ ADASI – YUNANİSTAN için 6 yorum:

 1. Yazı için elinize sağlık, zevkle okudum. Yalnız bir sorum var, musakkanın üzerindeki yanık beşamelin yanığı mı? Ben yanık yemeyi severim ama sanki biraz fazla yanmış görünüyor fotodaki yemek. Neyse, belki de ben yanlış anlamışımdır, yanık filan değildir o görüntü.
  Yazı için tekrar teşekkürler, hoşça kalın.

  • oburcan:

   Justine merhaba ,

   üst kısım patlıcandan oluşuyordu. Beşamel sosun üstünde çok ince bir patlıcan tabakası vardı,renk ondan geliyor

   Sevgiler

   Oburcan

 2. Bana deniz ürünlerini sevdiren biri varsa o da sensin:) Meraktan denedim hepsini:D Gece gece canım kalamar istedi:)

  • oburcan:

   Hande ,
   teşekkür ederim. Deniz ürünlerini sevmende biraz katkım olduysa ne mutlu. Sevmediğin başka birşeyler varsa haberim olsun, o konuya da çalışaym 🙂
   Sevgiler
   Oburcan

 3. Teşekkürler hocam, favorilere ekledim sizi 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014