06 Ekim 2009

SADIK USTA OLTU KEBAPÇISI- ANKARA

Oburcan , Ankara’daki gizli hazinelerden birini daha iftiharla takdim eder!!! Hafif Türk filmi tadında bir giriş oldu ancak gizli hazine kısmı kesinlikle doğru.
Oltu kebabı veya diğer bilinen ismiyle Cağ kebabı, cennet yurdumuzun Erzurum dolaylarından çıkan,çoğumuzun tadına doyamadığı özel yemeklerimizdendir.Yatık döner olarakta anılır ancak lezzet olarak dönerle hiç alakası yoktur.Bu etin terbiyesi,baharatı bambaşkadır.Şişlere dizilerek tabaklara alınır ve genelde 1 şişte kalınmaz.
Oltu kebabının Ankara’da 2-3 tane çok iyi ustası bulunur,ki Sadık Usta’da onlardan biridir. Ankara Kalesi’nde yer alan mütevazi lokantasında hergün cağın en güzel örneklerini servis eder.Ankara Kalesi’nin giriş kapısı solunuzda kalacak şekilde çıkınca ,sağ tarafta da Çengelhan bulunur,tam karşınızda kalır. 2 katlı küçük bir yerdir.Girişte sizi bu manzara karşılar…

Masaya acılı domates ezme,salata ve közlenmiş biber(dikkat acı!!!!) servis edildi. Domates ezme çok lezzetli.

Bunların hemen akabinde ilk şiş tabağa kondu. Nefis. Lezzeti,baharatı harika. Cağ’ın terbiyesinde kullanılan kekik ve soğanı etin tadında hissedebiliyorsunuz.Bu lezzete kayıtsız kalmak veya sadece aşağıdaki şişle doymak ne mümkün!!!


Yemekten sonra demli çay çok iyi gitti. Tatlı olarak yine Erzurum’dan kadayıf dolma var ama bu tadı bozmak istemiyorum. Ben 2 şiş,arkadaşım 3 şiş yedi. Toplam hesabımız 43 TL. Çok ucuz değil ama bu lezzetin etkisinde fazla da gelmiyor.
Cağ kebabı sevenlere Sadık Usta’yı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.Oraya kadar gitmişken civarda bulunan eskicileri,antikacıları,galerileri gezerek harika bir gün geçirebilirsiniz.Özellikle Cumartesi günleri için ideal.Yeri gelmişken şimdiye kadar yazamadığım Çengelhan’ı da söylemeden geçemeyeceğim.İçinde bulunan harika restorana uğramasanız bile Rahmi Koç müzesi görülmeye değer.Çengelhan restoranın bir başka Oburcan yazısının konusu olacağını da şimdiden söyleyebilirim.
Sadık Usta Oltu Kebapçısı
Kılıçarslan Mahallesi
At PAzarı Sokak No:1
Ulus Ankara
Telefon : 312 – 324 35 69
Share Button

SADIK USTA OLTU KEBAPÇISI- ANKARA için 6 yorum:

 1. Qte:

  cok duydum ama hic tatmadim, super gozukuyor. su vejeteryanlari hic anlamiyorum- hayatin butun anlamini cope atiyorlar sanki. baksana su lezzete. resme bakarken bile insanin karni acikiyor 🙂

 2. veyis:

  aşırı pahalı!
  5 şiş ve içecekler maksimum 25 TL olmalı. daha iyi alternatifler var.

 3. Ankara'ya gidersem aklımda olsun.

 4. Kutlu Singil:

  Oburum, ayıptır söylemesi beni Sadık Usta’da pek severler. Hani utanıyorum söylemekten ama, baya bildiğin elleriyle beslerler… Şöyle ki;

  İçerde, ocağa en yakın masada otururum ve başlar şişler akmaya. Benim şişler geldikçe, ve etin yağları, kıymıkları oraya dökülüp damladıkça kenara ayırırlar, sonra lavaş ile sıyırıp sıyırıp, elleriyle (!!!) yedirirler.

  En kısa zamanda gidilmeli…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014