25 Kasım 2012

RADİKA – İSTANBUL YAZAN : SİNAN OKTAY

Son yıllarda ciddi anlamda bir trend haline gelen ev dışında kahvaltı etme durumunun artık bir tür alışkanlık halini aldığı söylenebilir. Bu durum karşısında pek çok farklı işletmenin de kendi alternatiflerini hazırlayarak fırsatı değerlendirmeye çalıştığı da aşikardır. Organik ve doğal ürün talebindeki yoğun artışı da göz önünde bulunduracak olursak köy kahvaltısı, doğal kahvaltı ve benzeri kahvaltı türevlerindeki gelişme de göz ardı edilemeyecek bir hal alıyor.

Söz konusu İstanbul olunca alternatif sayısındaki artış da kaçınılmaz bir hal alıyor. Son dönemde kebapçıdan, pastaneye hemen her yerin kahvaltı servisi verdiğini görüyoruz. Bu yoğunluk içerisinde daha önceden de gittiğimiz ve hep çok memnun kaldığımız Radika’yı tercih ediyoruz.

Radika Koşuyolu’nda eski bir evin tadilat sonucu restorana çevrilmesi ile kurulan bir işletme. Ancak dekorasyonun bildiğiniz soğuk/klasik tasarımlarla hiç alakası yok. İşletme klasik bir Ege/Bodrum/Çeşme evi tarzında yapılmış. Oldukça şık, sıcak ve sevimli bir mekan. Bir Ege evinde olması gereken bütün unsurlar işletmede kullanılmış. Bu durum insanın kendisini gerçekten Ege’de hissetmesine yol açıyor.

Radika’nın kahvaltısı bizim sevdiğimiz şekilde serpme olarak sunuluyor. Çok sayıda brunch seven de vardır mutlaka ancak ürün kalitesi ve servis kolaylığı açısından tercihim serpme kahvaltıdan yana. Kahvaltıda sucuktan, reçele toplam 16 çeşit ürün servis ediliyor.

Benim için kahvaltının olmazsa olmazı iyi ve çeşitli peynirlerdir. Radika’da beyaz peynir, kaşar peyniri, tel peynir, örgü peynir ve hellim olmak üzere 5 çeşit peynir servis ediliyor. Hepsi de belli bir ortalamanın üzerinde ve lezzetli.

Sıcak olarak menemen, kabaklı girit böreği sucuk şiş ve hellim ızgara servis ediliyor. Menemeni bakır sahanda servis etmeleri hem şıklık katmış hem de lezzet. Sucuk ve hellim de lezzetleri ile beğenimizi kazanıyor. Kabaklı girit böreği de hafif lezzeti ile beğendiğimiz tatlardan oluyor.

 

Bu mevsimde lezzetli domates ve salatalık bulabilmek oldukça zor, Radika’da bunu da bulduk. Radika’nın sunduğu balın petek ve kaliteli olması da bizi çok memnun etti. Son dönemde artan balımsıların yanında doğal petek balı bizi çok mutlu etti.

Kahvaltının benim için bir başka olmazsa olmazı ise reçeldir. Ancak hazır reçel değil, mis gibi ev yapımı olanlar. Radika’nın reçelleri de gerçekten çok lezzetli ve çeşitli. Doğal ve lezzetli reçellerin hepsi bir çırpıda tükendi. Ama özellikle Bozcaada domates reçeli yemeden ayrılmayın, pişman olursunuz.

İstanbul’daki kahvaltı mekanı çokluğu ve karmaşasında Radika şık, sevimli ve sakin mekanı, lezzetli yiyecekleri ve hızlı/güleryüzlü servisi ile bizi çok memnun etti. Kahvaltıda sınırsız çay servisi de var. Türk kahvesi ile birlikte kişi başı 28 TL civarında hesap ödeniyor.

Radika

Kalfaçeşme Sokak No:34

Koşuyolu  İstanbul

Telefon : 216 – 339 13 15

http://www.kadyagrup.com/radika/

Share Button

RADİKA – İSTANBUL YAZAN : SİNAN OKTAY için 5 yorum:

  1. Çiğdem:

    Peki domates reçelinin altındaki nedir? 🙂 Burada Erciyes börekçisinde görüyorum devamlı domates reçelini de mesafeli yaklaşmıştım.

  2. bahar aras:

    ben mekanın bahçe bölümüne bayıldım. sinan ekmeklerden hiç bahsetmemiş, merak ettim açıkçası. eminim onlar da ekşi maya özel yapılmış ekmeklerdir.

  3. nejat balkanlı:

    Birkaç hafta önce oradaydık; Mekan çok güzel, bahçe harika, yan taraftaki park çocuklu olanlar için büyük kolaylık ama kahvaltı vasat geldi. Bir kere serpme kalvaltıda zeytin sadece yeşil ve siyah olarak 2 çeşit, peynir çeşidi çok az, bal ve reçel yanında kaymak da olmalıydı, ara sıcaklardan sucuk ve börek kişi başı çok ufak parçalar halinde geldi. Çay için mekan kalabalıklaştıkça epey beklememiz gerekti, bir de bulaşıkların hemen girişteki bölümde toplanıp uzun süre bekletilmesi çok kötü bir görüntü oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014