22 Nisan 2011

GINA RISTORANTE – İSTANBUL

İstanbul Doors Grup‘un üyelerinden biri olan Gina, Kanyon’da bulunuyor. İtalyan isminden de anlaşılacağı üzere menüsünde Akdeniz lezzetlerine yer verilmiş.

Ferah ve şık dekorasyonu gayet rahat. Masalar arasında mesafeler iyi ayarlanmış, sıkışma olmuyor. Rezervasyon saatleri konusunda gösterilen hassasiyet takdir edilesi türden. Yoğun saatlerde giderseniz rezervasyonunuzun bitiş saatine de uymak zorundasınız. Ama bizim gibi yemeğiniz uzar ise çözüm bulunuyor.

Yemeğimiz kuzenimin istediği kuşkonmazlı ve mozarellalı salata ile başlıyor. Salata malzemesine diyecek yok. Kuşkonmaz maalesef ülkemizde hiç kullanılmayan bir sebze. Nadiren olsa da bir yerlerde rastlamak hoş bir sürpriz oluyor.  Mozarella peyniri ise ülke sınırları dahilinde bulunabilecekler arasında iyiler kategorisinde sayılır. Ötesini de beklememek lazım. Mevcut şartlar dahilinde olacağı budur.

Benim salatam avokadolu. Avokado ile tıraşlanmış parmesanın birleşimi hoş olmuş. Diğer salata malzemeleri ile birlikte ferah ve leziz bir salata haline gelmiş.

Bizim ekip pasta tutkunu çıkınca siparişler genelde benzer oldu ama varsın olsun, biz seçimlerimizden memnunuz. Spagetti pomodoro e basilico, yani domates ve fesleğenli spagetti İtalyan mutfağının en temel tatlarından biridir. En temel olması en kolay olması anlamına gelmiyor, bunu birçok restoranda görebiliriz. Gina’nın domates soslu, fesleğenle çeşnilendirilmiş spagettisi bu temel tadı oldukça başarılı bir biçimde vermiş. Üzerine parmesan peyniri ilavesi ile gerçek bir İtalyan’a dönüştü.

Aynı sosu kullanan gnocchi de çok başarılı. Gina, kullandığı gnocchi ve makarna çeşitlerini kendi mutfağında başarıyla üretiyor. 

Bulduğum anda kaçırmadığım yemeklerden bir tanesi de spagetti vongole yani kum midyeli spagetti. Tabaktan yükselen koku inanılmaz. Midyeden gelen deniz kokusu, maydanoz ve sarımsağın enfes birlikteliği. Bu kadar az malzemeyle böylesine lezzetli bir sos ortaya çıkarmak ustalık işi. Aynı zamanda kullanılan malzeme kalitesini gösterir. Kum midyelerinden sakınılmamış, miktarı oldukça fazla. Türkiye’de yediğim en iyi vongole, şüphe yok!!

İtinayla temizlediğim midyeler tabakta böyle birikti. Miktarını tahmin ediniz.

Tatlı olarak ilk tercihimiz sufle. İçinde akışkan çikolatası ve yoğun çikolata lezzeti ile masadaki herkesin beğenisini kazandı. Yanında gelen dondurma ile çok uyumlu bir tatlı olmuş.

Diğer tatlımız limon sorbe. Soğuk ve limonlu tadıyla yemek sonrası için ideal. Yanında biscotti ve nane yaprağıyla servis edilen limon sorbenin ferahlatıcı tadı çok kuvvetli.

Tiramisu’nun üst katmanındaki krema harika. Güzel bir mascarpone ve iyi bir reçete ile yapılmış. Alt katmanda biraz daha kahve tadı alabilmeyi isterdim. Yine de genel olarak beğendiğim bir tiramisu.

Yemeğin sonunda çay ve kahve servisi yapılırken masaya bu 3 katlı görkemli sepet geldi. Kuru incir, kuru kayısı ve biscotti. Biscotti, tatlılar kadar lezzetliydi ve tatlı almaktan kaçınanlar için iyi bir alternatif olabilir. Yiyeceğiniz miktara dikkat etmenizi tavsiye ederim, zira insan ne kadar yediğinin farkına varmıyor!!!

Gina bir fine dining restoranına uygun menü, dekorasyon ve lezzete sahip. Kuzenimin daha önce yaşadığını söylediği servis aksaklıklarının hiçbirine rastlamadım. Servis yeterince hızlı, garsonlar nazik ve bilgiliydi. Belirtmem gereken bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Hesabı da ben ödemediğim için maalesef fiyatlar hakkında bilgi veremeyeceğim. Ama bir Kanyon alışverişi sonrasında keyifli bir durak olduğunu söyleyebilirim.

Gina Ristorante

Kanyon AVM Kat:1

Levent İstanbul

Telefon : 212 – 353 54 53

http://www.ginaristorante.com/

Share Button

GINA RISTORANTE – İSTANBUL için 1 yorum:

  1. oburcan:

    Haklısın kardeşim,ne desen halısın.Ama şu 873 metre olayını anlamadım.Nasıl ölçtün?Yanlış anlama sen teknoloji adamı değilsisn demek istemiyorum ama.. :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014