05 Haziran 2011

CİNAĞA’NIN YERİ – KEŞAP – GİRESUN

Karadeniz sahilyolundan defalarca geçmeme rağmen Cinağa’nın Yeri dikkatimi çekmemişti, Elif beni uyarana kadar. Aslen Giresunlu olan Elif’in Cinağa ısrarı üzerine bu seyahatte gitmeye karar verdim.

Cinağa’nın Yeri Giresun’un Keşap ilçesinin Yolağzı mevkiinde, Trabzon’a doğru giderken yolun sağ tarafında yer alıyor. 1989 yılından beri faaliyette ve gitgide yayılan ününe paralel olarak müşteri sayısı da artıyor.

Resimli tabelası sayesinde yoldan geçenler kolayca görebiliyor. Tabelada ana ürün olan güveçte kurufasulye resmi var. Menüda ayrıca ızgara köfte, ısırgan yemeği, pirzola, sac kavurma ve yöresel yemekler var.

İç mekanı salaş beklerken karşıma oldukça yeni , temiz ve rahat bir ortam çıktı. Eşyalar yakın zamanda yenilenmiş, belli. Yerler, masalar , sandalyeler tertemiz. Duvardaki LCD TV’lerde haber kanalları açık. Ön tarafta açık havada da masalar var ama yola çok yakın olduğu için iç kısmı tercih ediyorum.

Yemekler tezgahta, güveçte kurufasulye gözalıcı. Buraya kadar gelmişken illa ki yenecek. Salata ile başlıyorum. Limona dikkatinizi çekerim. Çekirdekleri yemeğe düşmesin diye özel olarak sarılmış. Pek çok lüks restoranda bile rastlanmayan ince bir düşünce. Salatanın içinde fasulye taneleri de var. Biraz daha domatesli olmasını tercih ederim ama bu salata da güzel.

Ve işte Cinağa’nın meşhur güveçte kurufasulyesi. Güveçte hazır olduğu için 1 dakikada masada. Karadeniz’in doğu tarafında sıkça rastladığmız İspir fasulyesi. Orijinal reçeteye uygun şekilde bol tereyağlı ve kıvamlı yapılmış, etli. Fasulye, cinsi itibarıyla zaten çok tatlı, güvecin kattığı lezzeti de eklersek harika bir yemek masada.

Cinağa’nın diğer spesiyallerinden ızgara köfteden ve pilavdan “az” miktarlarda istiyorum. Köfte klasik Akçaabat köfte, bol sarımsaklı ve hatırı sayılır ölçüde yağlı. İyi pişmiş ve lezzetli. Ancak hiç beklemediğim bir pilavla karşı karşıyayım. Tereyağlı pilav hepsinden daha lezzetli. Bence biraz hakkı yeniyor, buranın spesiyali olabilecek kadar harika. Gidenler gözden kaçırmasın, benim gibi “az” istemesin.

Cinağa’nın Yeri ülkenin önde gelen yolüstü lezzet duraklarından bir tanesi. Mütevazi görünümünün altından tam anlamıyla bir lezzet canavarı çıkıyor. Mola vermek için illa ki yorulmayı veya acıkmayı beklemeyiniz. Hesap 14 TL.

Cinağa’nın Yeri

Giresun-Trabzon karayolu üzeri

Yolağzı mevkii

Keşap  Giresun

Telefon : 454- 649 61 02

http://www.cinaganinyeri.com/

Share Button

CİNAĞA’NIN YERİ – KEŞAP – GİRESUN için 6 yorum:

 1. Elif:

  Aslında Giresunlu değilim ama ömrümün 2senesi gecti orda.yöreyi bilirim yani:) umarım memnun kalmissindir:)

 2. furkan kılıç:

  aslında bu habere şansa rasgeldim.. Bi Baktım ki bizim lokanta yani babamın…Bu haberi yapana çok teşekkür ederim.. gurur verici..

 3. Şakir-can:

  BİR KARADENİZ GEZİSİNİN GASTRONOMİK DURAKLARI – 2
  Yola devam ediyoruz. Selahattin’de mideye indirdiğimiz menemenlerin acayip doyurucu özelliği bizi epeyce bir götürüyor ve daha da götürecek gibi. Yolda Ünye sahilinde de biraz oyalanmış ve Çakallı’dan buraya kadar 6 saate yakın vakit geçirmiş olduğumuz halde büyük oğlan dışında belirgin olarak acıktığını beyan eden kimse yok. Fakat Giresun’u geçmiş Trabzon hedefine doğru ilerlerken gözümüze bu orjinal isimli Oburcan durağı ilişince yine de duruyoruz. Yanda bir de Cin Bar diye bir mekân görünce özellikle soruyorum ‘bu cin sevdası nereden geliyor’ diye: Meğersem muhitin adı imiş.
  Ben özellikle İspir şeker fasulyesinin hastasıyım ve eşimle paylaşmak üzere bir porsiyon istiyorum (ne yazık ki lezzet vasatı aşamıyor). Çocukların tercihi kavurma oluyor, elbette Karadeniz’e has üstü bol fındıklı sütlaç da tatlımız. Menemencideki tecrübemizin aksine burada servis yıldırım hızıyla gerçekleşiyor. Mekânın kendisi de WC’ler de çoook temiz. 2 yıldan fazla olmuş ama Oburcan’ın çektiği fotoğraflar halen tam güncellikte. Garsonlar güleryüzlü ve ilgili. Yemekler ise ortalamanın belki üzerinde ama insanı tekrar tekrar buraya getirecek ölçüde değil, sıradan sayılır. Hesap yine son derece makul. Öyle ki bugün bu yol güzergâhında kahvaltı + akşam yemeğine ödediğimiz toplam rakam (92 TL) Ankara’da ailecek bir yemeğe ödediğimiz standartların bile altında kaldı.
  Yola devam ediyoruz, akşam olmadan Trabzon’a ulaşma hedefinden ise şaştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014