18 Aralık 2011

ŞİŞÇİ RAMAZAN – ANTALYA

Antalya’da nerede yemek yenmeli konusunda araştırma yapınca gerek arkadaşlarım gerekse Google bana aynı adresi gösterdi : Şişçi Ramazan. Iphone’un harita programı sayesinde şehri hiç bilmememe rağmen elimle koymuş gibi buldum.

Şişçi Ramazan 1970 yılında başlamış. Kendisi Korkuteli ilçesinden. 1989’da şu an bulunduğu yere geçmiş. Merkezi konumu büyük avantaj. İç mekanı büyük olmasa da bahçede yemek mümkün. Antalya’nın bu özelliği işletmeler için çok iyi tabi, sezon uzun, hava yumuşak olunca açık alandan maksimum oranda faydalanılıyor.

Menüde döner dahil pek çok çeşit olmasına rağmen Şişçi Ramazan’ın özel lezzeti şiş ve piyaz tatmak istiyorum. Piyazla başlıyoruz elbette. Antalya’nın minik taneli Çandır fasulyesinden yapılan piyazın en büyük özelliği sosunda. Tahin,limon,sarımsak ve kimyondan oluşan sos enfes, fasulyeye çok yakışmış. Yumurta ve zeytinyağı ile lezzet tamamlanmış. Sadece bu piyaz için bile gelinir diyeceğim ama erken olacak, az bekleyelim!

Şiş dediğimiz şey aslında şiş köfte. Ama nasıl köfte? Antalya’nın yayla bölgesi olan Korkuteli’li olmanın avantajıyla et konusunda uzmanlar. Şimdilerde kullandıkları etleri kendi çiftliklerinde besledikleri hayvanlardan elde ediyorlar. Hayvanların yaşam koşullarından yemlerine kadar herşeyiyle bizzat ilgileniyorlar.

Köftede kuzu ve keçinin kaburga ve but etlerini karışık kullanıyorlar. İçine ekstra kuyruk yağı, baharat vs. hiçbir şey konmuyor. Sadece tuz. Makine kullanılmadan bıçakla kıyma haline getiriliyor. Kömür ateşinde pişen et hem suyunu muhafaza ediyor, hem de inanılmaz bir lezzete ulaşıyor. Ateşten iner inmez üstüne kimyon serpilerek servis ediliyor. Köfte yerken hissedilen baharat ve yağ olmadığı için sadece et lezzeti geliyor. Hem de harika bir etin lezzeti bu!!!

Köfteler altta pide, yanında pişmiş biber ve soğanla tabakta. Etin suyunu çeken pideler yumuşuyor ve daha da tatlanıyor. Bu pideyi de bitirmek boynumuzun borcu oldu!!!

Bu inanılmaz et ziyafetinden sonra sırada tabi ki tatlı var. Kabak tatlısını çok severim. Şişçi Ramazan‘da üstünde tahinle servis ediliyor. Tahin alerjime rağmen önüme konan kabak tatlısını cesurca yedim. Harika kabak, çok iyi pişmiş, üstünde lezzetli tahin ve ceviz. İkram edilen çayla birlikte şu anda dünyada daha güzel bir tatlı düşünemiyorum. Ustanın ellerine sağlık.

Kabak tatlısının tepsisi de burada. İçimden neler geçti, anlatamam 🙂Uzun zamandır böyle lezzetli ve keyifli bir yemek yememiştim. Başlangıç olarak süper bir piyaz, olağanüstü bir köfte, nefis bir kabak tatlısı. Yolu Antalya’ya düşen herkese şiddetle öneririm. Şişçi Ramazan kaçmamalı!! Antalya’da 2, Korkuteli’de 2 olmak üzere 4 tane lokantaları bulunmakta. 1 porsiyon köfte 12 TL.

 

Şişçi Ramazan

Yener Ulusoy Bulvarı No:44/F

Antalya

Telefon : 242 – 242 66 37

Share Button

ŞİŞÇİ RAMAZAN – ANTALYA için 12 yorum:

 1. Löplöpçüler:

  Kabak tatlısının tepsisi de burada. İçimden neler geçti, anlatamam demişsin ya! Aynı şeyler nedense benim içimden de geçti 🙂

 2. theos:

  antalya’yı terketmeden arzum döner ve hakkıbaba’da iskender yemeni öneririm

  • oburcan:

   Egemen,
   bu tavsiyeler benim için çok değerli. Teşekkürler. Bahsettiğin yerlere yeni yılda ilk Antalya seferimde gideceğim.Devamını da beklerim.
   Sevgiler

 3. Kaan:

  Şişçi Ramazan’ı sevdiysen Doyum’a bayılacaksın. Bi dahaki Antalya seyahatinde kesin git. Benim Antalya’daki en favori mekanım.

 4. Bahar:

  Dün öğlen yemeğinde şişçi ramazandaydık! piyaza bayıldım, biz büyükler köfte istedik, çocuklar döner yedi. beklerken gelen ikramlarla bile karnımız doyardı aslında. salata, taze roka, kömür ateşinde pişirilmiş soğan ve ızgara biberler… bir ara masanın üzerinde bardak koyacak yer yoktu! lezzet süper, ikram süper ve servis de çok hızlıydı. kulaklarınızı çınlattık vesselam. teşekkürler.

 5. Mehmet:

  Selamlar , afiyet olsun. Piyazıbi r dahaki sefere Piyazcı Ahmet’de deneyebilirsin.(Köftesi için aynı şeyi düşünmüyorum ama genede tadına bakabilirsin)Memnun kalacağının garantisini verebilirim.Şiş Köfte içinse yolun düşerse Korkuteli’ye Şişçi İbo’yu tavsiye edebilirim.

 6. HasanAhmet:

  Sadece burada yemek için geçen yaz tatilinde Fethiye’den antalyaya gittik geldik. Hala aklımda o köfteler ve müthiş piyaz =)

 7. Antalya’lı olarak diyebilirim ki yiyebileceğin en iyi yerde yemişsin. Hem şişi, hem tatlıyı, hem piyazı. Yalnız şu piyazı Ankara’da yapan yeri bulmak lazım. 🙂 Bir daha yolun düşerse Antalya’ya Saat kulesinin arkasında Son Çare Köftecisi var, sadece köfte yaparlar. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014