25 Haziran 2012

OTLANGAÇ – ANKARA

Bu yazıyı uzun zamandır beklettiğim için özür dilerim dostlar. Aslında herşey bir zamanların Ankara efsanesi Otlangaç‘a olan özlemimi eski bir yazımda(Can Balık) yazmamla başlamıştı. Selçuk Gündüz’ün  Otlangaç‘ın Yıldız’da açıldığını belirtmesiyle soluğu orada aldım. Derken aradan zaman geçti, tekrar gitmem zaman aldı. Nihayet haftasonu tekrar fırsat buldum ve Kutlu Singil ile birlikte gittik. 

Heyecanım büyük. Otlangaç dendiği vakit belli bir yaşın üstündeki Ankaralılar iç geçirirler. Bir zamanlar Sakarya caddesi ile Bayındır sokak köşesinde midye tavası ile efsane bir mekandı kendisi. Dersane çıkışlarında illa ki midyesi yenirdi.

Yıldız Otlangaç’ı efsanenin torunu Erman bey açmış. Kendisi çocukluğundan beri mekanda zaman geçirdiği için havasını suyunu almış elbette.

Selam ve tanışma faslından sonra hemen konuya girdik. Midye eskisi gibi dededen kalma yöntemle  yapılıyor. İşin en mühim kısmı kızartmasında, incelik istiyor.

Önden midye dolma ile başladık. Yeri gelmişken belirteyim, Ankara’da midye dolmadan yana beklentim yüksek değil. Çoğu yerde vasatı geçmiyor. Bu midye dolma bir tık yukarıda, o tadı verdi ama ötesi değil.

Ve nihayet midye tavalar masamızda. Zamanın Otlangaç midye tavası yıllar sonra karşımda. İşte buna çok sevindim. Tercihen biraz daha az kızartılmış istedik, daha çok beğendik. Denenebilir.

Tabi midye tava kadar önemli diğer unsur sosudur. Yıllar yılı koca Ankara’da şu sosu hakkını vererek kıvamında yapan çok az yere rastladım. Otlangaç’ın midye sosu bu anlamda en başarılılarından. Biraz daha sarımsaklı ve keskin olabilir, olmasa da bu haliyle aliyyül ala!

Ve kokoreç. Otlangaç’ın kokorecinin en önemli özelliği sosu.

Sosun içeriğini söylemeyeceğim ama tarifini aldım!! Bu sosla kokoreç benim sevdiğim soslu şekle gelmiş, muazzam bir lezzet olmuş. Bu kokoreç midyeye rakip olacak gibi görünüyor. Siz de benim gibi acı seviyorsanız bu manzaraya bakınca dediğimi anlarsınız.

Yıllar sonra liseden sıra arkadaşını görünce sevinir ve özlem giderir ya insan, işte ben de o duyguyu yaşadım açıkçası. Otlangaç Ankara’nın gönlünde yer etmiş, marka olmuş mekanlardan biriydi. Bu kadar zaman hasret kaldık ama beklemeye değdi doğrusu. Anlaşılan torun Erman bey bu işi dedesinin çizgisinde götürecek. Kendisine geç olsa da hoşgeldin diyor ve başarılar diliyorum.

 

Otlangaç

708. Sokak No:11/C

Yıldız  Ankara

Telefon : 312 – 443 04 24

Share Button

OTLANGAÇ – ANKARA için 48 yorum:

 1. Kutlu Singil:

  Senden sonra o akşam aç bir arkadaşı doyurmaya gittim tekrar. Beraber yemediğim kokoreçi o zaman yedim ve gerçekten çok çok çok çok başarılı. Kömürde kokoreç seven beni en derinden fethetti… Elinize sağlık Erman bey diyorum.

 2. Kaan:

  Elilerine sağlık. Ankara’ya ilk geldiğim zamanlar ben de çok giderdim buraya. En kısa zamanda tekrar gitmeli. Ankara’da benim bulduğum en iyi midye dolma Pikoletinkiydi. Bakalım burası nasıl.

 3. Özlem:

  midye tava ve kokoreçi buz gibi birasız düşünemiyorum. mekanda alkol satışı var mı acaba? 🙂

 4. engin:

  Ben şimdiye kadar o eski sosun tadını hiç bir yerde bulamadım inşallah o tadı yakalayabilmişlerdir.

 5. selçuk gündüz:

  Afiyet olsun ! en kısa zamanda gideceğim 🙂

 6. Lulu:

  Otlangac’a biz de yillar once giderdik, gecenlerde esim soyledi, Yildiz’da otlangac acilmis gidelim mi diye, sonra senin blogundan ogrendigini de soyledi:) Yakinda gidip deneyecegiz: )Acikcasi gece gece senin bloguna bakmak cok iyi olmuyor:)

 7. todor74:

  Ne soracam, Yıldız 708.sokak neresi ya? Bulamadım bir türlü gmaps ten. Bu arada muhteşem sosuna ne kadar çok kimyon ve toz biber koyarsanız o kadar muhteşem olurdu. Sakarya’da bulunan eski mekanına az gitmedim ancak son zamanlarında ya midye tavaları ya soğumuş oluyordu ya da daha önceden kızartıp kenarda bekletip siz siparişi verince tekrar yağa atıp ısıtıyorlardı ki bu daha iğrenç oluyordu. Bu yorumu okuyorsa kızmasın sahibi, ben Otlangaç fanatiği biriyim 38 yaşındayım ve ortaokuldan kapanana kadar Otlangaç’a gitmeye devam ettim 🙂 ama son zamanları gerçekten kötüydü.

  • cemal:

   otlangaçın son dönemleri belirttiğiniz gibi çok kötüydü.Ancak bu kötü imajı sonsuza dek,torunu olarak sildiğimi düşünüyorum.Yıldız 708 sokağı aramanıza artık gerek yok,yeni yerimiz 15 güne kadar tunalı hilmi caddesi 67 numaralı binada faaliyette olacak.Bu arada yapılan eleştirilere dayanarak muhteşem döndüğümüzü belirtmemde fayda var.Yormunuz için teşekkür ederim…….

   • oburcan:

    Erman,
    o midye tava ve kokoreçle yakında tüm Ankara’da namın yürüyecek,herkes duyacak.
    Selamlar

   • todor74:

    Harika, bir Otlangaç fanatiği olarak buna en çok sevinenlerden biri olurum. Küçüklüğümün efsanesi olan yerin son zamanlarına en çok üzülenlerden biriydim. Tunalı’da ki yerinize açıldıktan sonra en kısa zamanda geleceğim. Tekrar hayırlı olsun.

  • oburcan:

   Todor,
   en kısa zamanda gitmeni tavsiye ederim. Yorumlarını da beklerim.
   Selamlar

   • todor74:

    Selam Oburcan. Tunalı açılsın hemen giderim, gidince de yazarım buraya 🙂

    • cemal:

     Tunalı Hilmi Caddesi’nde yeni açılan ve hali hazırda dükkanın üzerinde pankartı OTLANGAÇ olan yerle ne benim ne dedemin (FARUK GÜLŞEN) nede OTLANGAÇ’ın herhangi bir ilgisi yoktur..gerçek OTLANGAÇ yıldız 708 sokak 11/c de 443 04 24 bayramın birinci gününden itibaren hizmetinize olacaktır.saygıarımla Erman ATAÇ..

     • todor74:

      ben anlamadım ki; cemal bey siz demediniz mi 15 güne kadar tunalıya açıyoruz, yıldızı aramanıza gerek yok diye????

 8. HüseyinGelmiş:

  Tunalı Otlangaç şuan inşaat aşamasında dün tesadüf yanından geçtim. Gerçek otlangaç orasımı değilmi açıkcası benim biraz aklım karıştı ….

  • oburcan:

   Hüseyin ,
   benim de aklım karıştı. Yakında ziyaretine gider, herkesi bilgilendiririm.
   Selamlar

   • cemal:

    malesef bir anlaşmazlıktan dolayı tunalıya katılmamaya karar verdim.Kandini otlangaçın torunu olarak tanıtan ama aslında olmayan kişiler açmaya çalışıolar..(tabi becerebilirlerse) Açıldığı vakit tabelasını ot amblemli sonuna langaç koyulduğunu göreceksiniz. tabi denemektede fayda var bakalım midye tavaları nasıl olacak 🙂 asıl otlangaç torunu olarak yıldızda devam edecektir.

 9. oburcan:

  Dostlar,
  orijinal Otlangaç 20 Ağustos’tan itibaren Yıldız’da devam ediyor. Diğerlerinin ilgisi yoktur. Esas olan Yıldız’dadır.
  Bilginize

  • cemal:

   Kişiliği ve Kalitesi belli olan saygıdeğer oburcan kardeşim ilgi ve alakan benim ve firmam otlangaç için çok değerlisin..yorumun için teşekkür ederim..

 10. cemal:

  TUNALI HİLMİ CADDESİNE YAKINDA AÇILACAK OLAN ‘OT’LANGAÇ İLE HİÇ BİR BAĞIMIZ VE ALAKAMIZ YOKTUR.SÖZDE KENDİNİ OTLANGAÇIN (FARUK GÜLŞEN’İN) TORUNU OLARAK LANSE EDEN AHMET HAKAN ÖZBEK AYRICA DÜKKAN SAHİPLERİ HİKMET ÜNAL VE EŞİ HANDE ÜNAL KENDİ ÇAPLARINDA BÖYLE BİR İŞE KALKIŞMIŞLARDIR.OTLANGAÇ’IN “OT” KISMINI KALDIRIP YERİNE “OT” AMBLEMİ KOYARAK SONUNADA LANGAÇ’I EKLEYEREK SÖZDE YENİ İMAJIMIZ DİYE İNSANLARI İNANDIRMAYA ÇALIŞACAK OLAN BU KİŞİLERİ CİDDİYE ALMAMANIZI TAVSİYE EDERİM…….********GERÇEK VE ESAS OTLANGAÇ OTLANGAÇIN TORUNU ERMAN ATAÇ YILDIZEVLER MAHALLESİ 708 SOKAK 11/C DE AYNI KALİTE VE LEZZETLE HİZMETİNİZDEDİR.TELEFON 443 04 24

 11. Birol:

  Bugün gittim ve midye tava yedim. Önce iki çöp sonra iki çöp daha taze, lezzetli. Dükkan temiz, nezih, küçük, sevimli. İlgilenen arkadaş cemal bey mi idi bilmiyorum ama müşteriye ilgisi, özlediğim gibi seviyeli, saygılı ve sevecenlik içerikli idi. Bir sonraki gidişimde midye dolma da yiyeceğim.

 12. isocan:

  kokoreç severlerin otlangaçta fazlasıyla tatmin olacaklarını düşünüyorum. Bence çok başarılı

 13. todor74:

  sonunda bugün gidebildim. midye tava ve kokoreç yedim. midye müthişti. genelde midyetava yapanlar işin ayarını kaçırıyorlar ve midyeyi çok kızartıp kurutuyorlar. sonuçta yediğiniz şey bin derecede kızarmış bir kabuk oluyor. otlangaç bu hataya düşmemiş, dışı çıtır çıtır ama esas malzeme olan midye içeride tam kıvamında pişmiş olarak servis ediliyor. ilkokulda dayım tarafında sakarya otlangaç ile midye yemeye başlamış 38 yaşındaki biri olarak eski tadını bulduğuma çok sevindim. daha önce yazmıştım ve bugün erman beyle de konuştuk eski otlangaçın son zamanları kötüydü. umarım burası lezzeti korumayı başarır. kokoreçe gelince ben hacının yerindeki yani sokak kokoreçini seven biri olduğum için o kokoreçe değişmem ancak sacda yapılan kokoreç için çok güzeldi.
  eve gittikten sonra aklıma geldi. dışarıda masa sandalye var ancak kışın ne olacak? ben muhabbet etmek için içeride oturdum, doğal olarak üstüm kızartma kokuyordu ve içerisi (giriş katı) çok dardı. kışın nasıl olacak onu merak ettim.
  tekrar başarılar.

  • oburcan:

   Todor,
   beğenmene sevindim. Ben son zamanlarda haftada 5 kere gider oldum. Haklısın kış ayları biraz sıkıntılı geçecek ama ben kapıda beklemeye razıyım 🙂
   Selamlar

 14. cemal:

  OTLANGAÇ’TA ARABAYA SERVİS HİZMETİMİZ BAŞLAMIŞTIR…

  Canım midye tava kokoreç midye dolma istedi,fakat hava soğuk yağmur yağıyor dışarda oturamayız,içeri girsek üzerimize koku siner derdine son…

  Buyrun gelin sıcak sıcak arabanızda oturun,biz arabanıza sıcak sıcak servis yapalım..

 15. ismail:

  Ben Otlangacın daimi müşterilerindenimdir sürekli giderim dün ordaydım. Midye tava için söylenilecek bir söz yok muhteşemdende öte midyenin anavatanından gelen arkadaşlarımı götürdüm yemeğe hayran kaldılar. Kokoreç zaten ankarada adam gibi yapan bir yer yoktu ama burası kokoreçtede oldukça başarılı. Herşeyden ziyade Erman bey ve babası onlarda gerçekten çok iyi insanlar müşterilerine gerçekten müşteriden ziyade sanki yakınları gibi samimi davranıyorlarç Eğer üşenmesem şu saatte giderim ama midye tava ve kokoreç otlangaç olduktan sonra 7/24 gider.

  • oburcan:

   İsmail,
   yorum için teşekkürler. Bana söyleyecek söz bırakmamışşsın. Otlangaç yeniden açıldıktan sonra Ankara’da eski ününe hemen kavuştu. Eskiler bilirdi ama bilmeyenler de öğrendi.
   Selamlar

   • cemal:

    sevgili oburcan..

    İsmail arkadaşımıza çok beğendiğin birlikteki mantıcının adını verirmisin.Tavsiye ettim ama adı aklıma gelmedi bi türlü..

 16. derya:

  Bu hafta eşimle birlikte yeni bir mekan keşfettik. Eşim kokoreçi çok sever, bu konuda da damak tadı oldukça gelişmiştir. 21 Aralıkta açılan Yörem adında bir mekana denemek amacıyla kokoreç yemeye gittik ve kesinlikle damak çatlatan:) bir lezzet. Kömürde yapıyor Zeynel Bey kokoreçi, kesinlikle çok başarılı. Dikmen Caddesinde, Sinan Caddesi girişinin karşı tarafında olan bu lezzeti tatmak isterseniz, kesinlikle tavsiye ediyoruz. Çok temiz, ufak bir mekan. Ekmeği çıtır, kokoreçi enfes…

 17. derya:

  Yazmayı unuttum önceki mesajımda, eşim Ankara’da yediği en iyi kokoreçler sıralamasında en üstlere yerleştirdi bile Yörem’in kokoreçini:)

 18. derya:

  Ayrıca gece saat 2’ye kadar açık mekan, telefonla da sipariş gönderiyorlarmış, ama yerinde yemek en güzeli tabii. Izgarada sucuk ve köfteleri, tavuk pirzolaları da var ama bizim favorimiz KOKOREÇ…

  • Selçuk:

   Reklam yapacağım diye çok uğraşmışsın 🙂 Oburcan sağ olsun, biz Ankara’da nerede kokoreç yiyeceğimizi zaten çok iyi biliyoruz. Yanında da midye tava.. ohh.. 🙂

   • derya:

    yorumunuz gerçekten ilginç, tüm yorumları bu gözle değerlendiriyorsanız daha da ilginç, herkes beğenilerini dile getirirken bu yaklaşım nedendir hiç anlamadım, beğendiğimiz lezzetleri paylaşıyoruz ilgilenenlerle diye düşünmüştüm:) gerçekten çok esprilisiniz:)
    Siz bildiğiniz yerde her zaman yemeye zaten devam edeceksiniz, yorumum yeni keşiflere de açık olanlara, oburcan ve sitenin diğer okurları gibi:)

 19. Tamak lezzetlerin adreslerinden bir taneside Ankara’dır

 20. nayir47:

  uzun yıllar kızılayda hizmet veren Ankaranın ilk balık ürünleri fast food işletmelerinden biri olan otlangaç çocukluğumda öztürkçeyi sevmeem neden olan mekan
  lezzet tartışmasız güzel heleki mide tava ve sosunu özellikle deneyin

 21. Onur:

  Kesinlikle Ankara nın en iyi midyesi ve kokoreçi! Erman abi ve babası çok samimi ve sıcaklar , ufacık bir mekan ama tadından yenmez! Ben kışın hamsisini de tatmıştım ve çok güzeldi… Evminin hemen aşağısında olmasıda ayrı bir avantaj benim için 🙂 Midye tava sevenlere şiddetle tavsiye ediyorum sosu da çoook başarılı!

 22. Sadun Yücel:

  Maalesef kapanmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014