02 Ocak 2011

NIEDEREGGER

Yeni yılın ilk yazısının olabildiğince tatlı olmasını istediğim için sizi bir dostumla tanıştırmak isterim. Karşınızda Niederegger. Çikolatada son nokta. Kendisiyle 2 yıl önce başlayan tanışıklığımız kesintisiz devam etmektedir ve sağlığım elverdiği ölçüde devam etmesi arzusundayım. Nedir Niederegger’i bu kadar özel yapan şey? Marzipan. Yani badem ezmesi.
Marzipan’ın tarihçesi şöyle : Kaynaklara göre Marzipan , İran veya Çin merkezli. Avrupa’ya Ortadoğu üzerinden ulaşmış. Fakat nedendir bilinmez , Marzipan üretimini Almanya’nın Lübeck kenti sahiplenmiş ve değişik markalar çıkarmış. 1996’da Avrupa Birliği tarafından bölgenin coğrafi göstergesi olarak tescillenmiş. Lübeck marzipanı minimum %70 badem ezmesi , maksimum %30 şeker içeriği ile standartlaşmış olmakla birlikte Niederegger değişik oranlarda marzipan üretimi yapıyor.
Günümüzde dünyanın değişik bölgelerinde çeşitli kullanımları vardır. İtalya’da 2 Kasım Ölüler Günü’nde (il Giorno dei Morti) meyve şekli verilen marzipan değişik renklere boyanır. Portekiz’in Algarve bölgesinde maçapão olarak adlandırılan marzipan benzer bir biçimde kullanılır. Yunanistan ve Ege adalarında düğünlerde misafirlere ikram edilir. Latin Amerika’da ise badem yerine fıstık kullanılarak yapılan marzipanlar vardır.
Gelelim üretici firmaya , Niederegger’e : herşey 1806 yılında Johann Georg Niederegger’in Almanya’nın kuzeyinde bulunan Lübeck kentinde bir pastane satın almasıyla başlar. 1832’de oğlu işin başına geçtiğinde J.G.N. ismiyle pek çok ülkeye ihracat yapıyordu. 1871’de üretimin yanında cafe kısmı da faaliyete geçti. 1908’de Alman İmparator’unun resmi tedarikçisi oldu. 2006’da 200. yılını kutladı.
Günümüzde 300’den fazla ürün ile Niederegger önemli bir çikolata üreticisidir.
Dark çikolata ile kaplı olan Niederegger marzipanı bambaşka bir deneyim. Çikolatası muhteşem diyemem ama kaliteli bir çikolata. Lakin içindeki marzipan sizi başka alemlere götürecek kadar muazzam bir lezzet.
Yurdumuzda badem ezmesi maalesef çok kullanılan bir malzeme değil. En bilinen üreticiler Edirne merkezli Keçecizade ve İstanbul’da Bebek Badem Ezmecisi.
Kötü haber Niederegger Türkiye’de satılmıyor. İyi haber Free Shop’larda tek model de olsa mevcut.
Sözlerimi bademin faydalarıyla bitirmek istiyorum. Zengin vitamin , mineral , protein , yağ asitleri ve lif içeriği ile badem son derece faydalı bir besin maddesi. Dikkat etmeniz gereken nokta ise enerji değeri. 100 gram badem 580 kalori. Aman dikkat!!!!
Bu vesile ile tüm okurlarımın yeni yılını kutlar , herkese Niederegger Marzipan tadında bir yıl dilerim.

Share Button

NIEDEREGGER için 18 yorum:

 1. Beğendik mağazası bunlardan satıyorsa takdirimizi kazanır , bize helal olsun demek düşer!!!
  Hatırlatmaktan gurur duyduğum bir üründür 🙂

 2. Anonymous:

  Guylian'inin seashell'lerinden de mi guzel bu cikolata?

  Gul

 3. Gül,
  kategorileri biraz farklı olsa da benim tercihim Niederegger olur. Bu arada Guy Lian seashell'lerin dark modeli de çıktı. Dark çikolata sevenlere duyurulur!!!!

 4. 🙂 Çikolata ve portakalın birlikte kullanılması başlı başına bir yazı konusudur.Bence lezzet dünyasının birbirine en yakışan çiftidir.

 5. Yapayım tabi ama tarif olayı benim işim değil. Yine de araştıralım bakalım.
  Şimdi aklıma geldi,İsviçre'den Favarger Avelines adında portakallı çikolata almıştım. Çok kaliteli değildi ama portakallıydı işte 🙂

 6. Adam yapmış vallahi. Ben yapmayayım,yapan bir yer bulsam daha iyi!!

 7. Anonymous:

  Ya en iyisi antep fistikli cikolata, ne varsa yerli de var iste 🙂

  Gul

 8. Gül ,
  Allah gönlüne göre versin inşallah 🙂

 9. E:

  biz çorba beklerken bir de marzipan çıktı.Sen bilirsin ama çorba daha kolaydı.Bu kadar insana marzipanlı çikolata bulmak daha zor değilmi?
  😀

 10. Anonymous:

  şütte de var sanırım.ümit

 11. ben hiçbir yerde görmemiştim,umarım vardır 🙂

 12. Sevgili E,
  haklısın,daha çorba borcu varken marzipan da üstüne geldi. Ama aklıma takılan nokta şu:her yazıdan sonra neden ben borçlanıyorum? bu işte bir terslik yok mu? 🙂

 13. Sevgili Oburcan,

  Istanbul Ataturk Havalimani duty free shoplarda bu cikolatanin 5 cesidi var. Gecen hafta ilk defa 2 cesidini alip evde denemis ve cok begenmistik. Ustune bu yaziyi gormek hos bir surpriz oldu.

 14. Sevgili Adsiz okurum,
  Ankara free shopta tek cesit gormustum. Bu lezzeti almak guzel bir tecrube. Tebrikler , afiyet olsun 🙂

 15. mehmet:

  nıederegger marzipan gelmiş geçmiş en muhteşem lezzetlerdendir bence..türkiyede satılmamasıda üzücü ama daha kötüsü türk üreticilerinin marzipan çikolata ürertmemesidir.

  • oburcan:

   Mehmet,
   aynen katılıyorum. Niederegger’in Türkiye’de olmaması çok üzücü ve anlaşılmaz. Marzipanı keşfedememiş olmak ise bizim üreticilerin ayıbıdır.
   Sevgiler

 16. sevinc:

  Bide bilir misiniz bu nıedereggerın top top yuvarlanmış badem ezmesi ürünü vardır. mükemmel bir lezzet.. kesinlikle katılıyorum bu ürün Türkiyede olmalıydı. Şimdi ancak bir hediye olarak getiren olursa yiyebiliyorum oda kesmiyor.
  konuya değinmeniz güzel olmuş.

  • oburcan:

   Sevinç,
   o ürünü bilmiyorum ama çok merak ettim. İlk yurtdışı seyahatimde alacağım veya gidenlere ısmarlayacağım.
   Teşekkürler

   Selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014