24 Mayıs 2010

İKBAL – AFYON

Ankara ve İstanbul ahalisinin özellikle bayram tatillerine giderken ve dönerken mola yerleri Afyon İkbal tesisleridir. Hele hele uzun tatillerde bir çok arkadaşımla İkbal’de karşılaştığımı hatırlarım. Sabah erken saatte yola çıkılır , kahvaltı İkbal’de edilir , sucuklu yumurta yenir , sonra yola devam. Dönüşte ise öğle saatlerinde Antalya ve civarından hareket edilir , akşamüstü gibi İkbal’de yemek yenir ve dönüş. Genel eğilim budur.
Biz de 19 Mayıs bağlantılı minik tatilimiz için Antalya’ya doğru yola çıktık. Sabah 8 civarında İkbal’e ulaştık ve sucuklu yumurtamızı söyledik. Sucuk İkbal markalı , kendi üretimleri. Son derece lezzetli olduğunu söylememe gerek yok sanırım. İçinde 2 yumurtaya ilave olarak hatırı sayılır sucuk var!! Yanında 1 bardak çay ile işte size ziyafet…

Dönüşte ise gözünüz yemeklere takılmadan edemiyor. Camekanın arkasında birbirinden nefis görünen tencerelerde tandır , haşlama ve fırın çeşitleri mevcut.

Afyon’a gelmişken kaymaklı ekmek kadayıfı yemeden gitmek olmaz. Afyon’un kaymağı meşhur. Ekmek kadayıfı gibi bir tatlı üzerinde bile kaymağın o muhteşem tadını alabiliyorsunuz. Dilerseniz marketten bu kaymağı satın alabilirsiniz.

Tatlıda son nokta. Arzu ederseniz vişneli ekmek kadayıfı alabilirsiniz. Üstüne kaymak ilavesi şart tabi!!!

İkbal Türkiye’de en iyi yolüstü tesislerden, hatta belki en iyisi. Ancak bir noktayı belirtmem lazım ; 1 sucuklu yumurta fiyatı 12 TL. 1 kişi için fazlasıyla doyurucu kabul ama bu fiyat yüksek!! Bunun dışında çorbalar 5 TL , et yemekleri 15-20 TL. Yine de bu güzel yemekler ve bu inanılmaz kaymağın tadına bakmadan geçilmez.

İkbal Dinlenme Tesisleri
Tel: (272) 252 54 00
Share Button

İKBAL – AFYON için 6 yorum:

 1. Tutmayın beni Afyon'a gidicem! 😛
  Güzel yemişsin gene, afiyet olsun. Özellikle kaymaklı ekmek kadayıfında gözüm kaldı!

 2. Serdar Sengoz:

  Afyon Ikbal, Oburcan’in belirttigi gibi Istanbul&Ankara’dan Antalya’ya gidenlerin kutsal mekani gibi bir yer. Oraya ugramadan gecilmez. Sucuklu yumurta fiyatinin pahalilina kesinlikle katiliyorum. Evet, cok bol sucuklu bir yumurta ancak gene de cok pahali. 8TL civari bir fiyat daha makul olabilir.
  Bunun disinda hemen herseyin lezzet ve tazeligi konusunda hic suphe duyulmuyor. Bu kadar cok cesit yapan bir isletmede genel olarak lezzetlerin siradanlasmasi beklenirken; Ikbal’de bu durum tersine isliyor. Burada en buyuk payin Afyon’da yetistirilen canli hayvanlarinin lezzetli olmasina bagliyorum.

  • oburcan:

   Serdar yorum için teşekkürler. İkbal’de yediğim her emek ayrı ayrı lezzetli,ona şüphe yok.Ama şu sucuklu yumurta fiyatına takık durumdayım!!!

 3. fatma tunç:

  ben hayatım da afyon da yedıgım sucuklu yumurtayı baska bır yerde yemedımm

 4. ferruh ferman:

  Üstad Afyon’un şehir merkezine girin. Yeni Saraçlar Çarşısı’nda Aşçı Bacaksız var. Ben böyle bir kuzu tandır bilmiyorum. inan müthiş ya. mutlaka uğra üstadım.

  • oburcan:

   Ferruh,
   Aşçı Bacaksız’ı çok duydum. Sanırım 100 yıllık bir lokanta. Ama yolum Afyon’a çok sık düşmüyor, genelde tatile giderken, o zaman da saat uymuyor, ya sabah erken ya da akşam saatlerinde geçiyorum. Ama aklımda, elbet gideceğim. Bilgi için teşekkürler, başka tavsiyelerin olursa beklerim.
   Selamlar
   Oburcan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014