17 Ekim 2013

GRESTA KARADENİZ YEMEKLERİ – ANKARA

Karadeniz mutfağını sevmeyen yoktur sanırım. Çeşit çeşit balıklar, pideler, mis gibi tereyağları ile yapılan yemekler. Yazarken bile içim bir tuhaf oldu. Tabi ideali her yemekte olduğu gibi gidip memleketinde yemek ama her seferinde böyle bir şansımız olamayacağı için yöresel mutfakların iyi örneklerini araştırıyoruz. Ve araştırırken Gresta ile karşılaştık. Turan Güneş bulvarında yer alan Gresta meğer bu civarda oldukça ünlenmiş de benim haberim olmamış. Tipik bir Karadeniz lokantası. Yukarıda saydığımız yöresel yemeklerin hepsi mevcut. Sahibi aynı zamanda aşçı olduğu için işleri biraz daha kolay olmuş.

Salata ile başladık. Mevsim salatanın malzemeleri taze, çeşit ve miktar açısından yeterli.

Kuru fasulye İspir ve tabi ki tereyağı ile yapılmış. Fasulyenin şekerli tadı ve tereyağı gerçekten başarılı.

Tam da mevsimi geldi. Hamsi tava zamanıdır şimdi. Hamsilerin kılçıkları özenle ayıklanmış,  yağ çektirilmeden kızartılmış. Tam usta işi olmuş. Bu hamsiyi kaçırmayın derim!

Hamsili pilav da benim çok sevdiğim ama ne yazık ki az bulduğum bir yemektir. Gresta’nın hamsili pilavı gayet doyurucu, malzemesi bol. Sadece pilavını biraz fazla baharatlı bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim.

Muhlama enfesti. Lezzetli yöresel tereyağı kendini hemen göstermiş, tüm tabağa hakim olmuş. Kokusu daha da güzel. Muhlama şart!!

Aslında menüde pide olduğunu gördüğüm zaman biraz endişelenmiştim. Çünkü en iyi pideler, doğal olarak, sadece pide satan yerlerde yapılır. Bir mekanda ürün ne kadar çeşitlenirse lezzetten sapma ihtimali o kadar artar. Ama ihtimal diyorum,dikkat edelim. Gresta’nın kapalı pidesi olması gerektiği gibi. Üstünde ince, çıtır hamur.

İçine ekstra tereyağı ilavesi istiyorum. Hamur ve iç malzemesi lezzetli. Beklentimin üstünde bir pide geldi.

Açık peynirli pide de bir klasik. Geçen yıl Karadeniz’in karşı tarafında, Batum’da, haçapuri ismiyle yemiştik. Yöresel peynir çok lezzetli. Peynirli pide de başarılı.

Laz böreği yediğim yemekler arasında en az beğendiğim oldu. Üstü fazlaca yumuşak. İçinin muhallebisi de aklımda yer etmedi açıkçası.

Gresta, Karadeniz mutfağının başarılı bir temsilcisi. Zaten geçen yıllar içinde artan müşteri kitlesi de bunu gösteriyor. Günlük taze balıklar, kuru fasulye ve muhlaması için gitmeye değer bir mekan. Fiyatlar makul. Çorbalar 6 TL, balıklar 10-15 TL, pideler 9-15 TL, yemekler 10-15 TL.

 

Gresta Karadeniz Yemekleri

Turan Güneş Bulvarı No:46

Yıldız  Ankara

Telefon : 312 – 438 77 50

Foursquare : Gresta Karadeniz Yemekleri

Share Button

GRESTA KARADENİZ YEMEKLERİ – ANKARA için 14 yorum:

 1. Güven Özener:

  oburcan sana tavsiye edip gitmediğin tek yer burasıydı sanırım:) gresta benim ofisimin altında ,öğlen oturacak yer bulamazsın,güzel bir inceleme olmuş uygun fiyatlı güzel bir yer…

  • oburcan:

   Güven,
   sözünü dinledim ve gittim elbette :)) Valla şanslısınız, ofisin altında böyle bir yer olması süper. Salı günü döner varmış, ilk fırsatta gideceğim.
   Selamlar

 2. suha gedikoğlu:

  Sevgili Oburcan;

  Bir kez daha gittiğinde mutlaka Gresta özel karışık pidesiyle, sütlacını da dene, pişman olmazsın..

  Sevgiler

 3. Merhaba Oburcan, ben fotoğraf çekiminde hangi makinayı kullandığını merak etti.

 4. Ankara’da böyle güzel bölge mutfaklarına ihtiyaç var. Hepsi çok iştah açıcı duruyor! Ağzımın suyu aktı desem yeridir…

  • oburcan:

   Mide Mühendisi,
   dediğin gibi yöresel mutfaklara ihtiyaç büyük. Gresta o ihtiyacı karşılıyor.
   Selamlar
   Oburcan

 5. ankaraguclufatih:

  denemek lazım kısa zamanda

 6. Kutlu Singil:

  Oburcan
  3 husus var değinmemin elzem olduğu

  1- Hamsili pilav konusunda rakip tanımam

  2- Mıhlama için kıyas istiyorum;
  Hamlakit vs. Gresta

  3- Laz böreği… Hamlakit… okkaaaa 🙂

  • oburcan:

   Kutlu,
   hamsili pilav konusunu konuşmamız lazım. Mıhlama Hamlakit’le kapışır. Laz böreğini hala Hamlakit’te yiyemedim, en kısa zamanda deneyeceğim.
   Selamlar
   Oburcan

 7. koray:

  Oburcan mrb
  isim geregi s.ici ve s.disi surekli geziyorum.Istedigin il olursa destek olabilirim onun disinda mihlama bence hamlakit laz boregi ise Ayme derim.

  Saygilarimla

  • oburcan:

   Koray merhaba,
   desteğin için çok teşekkür ederim, çok değerli. Zaman zaman sitede misafir sanatçılar kabul ediyoruz 🙂 Yazmak istersen kapım açık.
   Selamlar
   Oburcan

 8. Ünal İhtiyaroğlu:

  Pideleri enfes gözüküyor. Kuru fasulye keza. Karadeniz mutfağı damak teşekkürünü sağlıyor. İyi olan kazanıyor.

  Bu arada genel bir bilgi vereyim.

  Ankara’daki işletmelerde yediğiniz Laz Böreklerinin neredeyse tamamı Ayme Karadeniz’den gidiyor. Hamlakit, Verçenik buna dahil. Yakında isim hakkını da alacaklar 🙂

  Oburcan, yine yaptın yapacağını. Listeye ekledim ! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014