22 Kasım 2013

TUZU BİBERİ – İZMİR YAZAN : KUTLU SİNGİL

İşim gereği İzmir içinde çok hareket halinde oluyorum. Bu yüzden özellikle öğle yemekleri konusunda pozitif ayrımcılık yapmak zorunda kalıyorum.

Tuzu Biberi işte bu pozitif ayrımcılığın belkemiğini oluşturuyor. Bostanlı, Mavişehir, Bayraklı, Bornova, Çeşme ve en son açılan Kordon şubelerinde hizmet veriyorlar. İzmir kent haritasını göz önüne aldığınızda bu hemen her kilit noktada bir Tuzu Biberi bulabileceğiniz anlamına geliyor.

Tuzu Biberi, sabah kahvaltıları, öğle ve akşam servislerinde açık.  Benim daha sıkça uğrama saatim dediğim gibi öğle yemekleri.

Bu yazı için zincirin en yeni halkası olan Kordon şubesini tercih ettim. Kordon’da gün arası molası için harika bir mekan yaratmışlar. İçerisi çok geniş olmamakla birlikte ferah ve aydınlık. Hemen ana cephede sizi üzerinde zeytinyağlıların sergilendiği bir buz – soğutma tezgahı karşılıyor.

Onun yanında bir benmari tezgahında sıcak yemekleri görebilirsiniz. Sıcak menüsü hergün değişiyor.

Benmari tezgahının karşısında ise uzun bir bistro masa bulunuyor. Özellikle kalabalık gruplar için oldukça keyifli olabilir. Hijyen kuralları ise tavizsiz uygulanıyor.

Tüm yemekler, tek bir merkezde üretilip şubelere dağıtılıyor. Dolayısıyla şubeler arası lezzet farklılıkları ortadan kaldırılmış. Benim Tuzu Biberi’ni tercih nedenlerimden biri de işte bu garantili lezzet olgusu.

Biz hem zeytinyağlılardan hem de sıcaklardan oluşan bir seçim yaptık.

Arpacık soğanlı sote. Etler tam kararında pişmiş, yumuşacık. Arpacık soğanını zaten çok sevdiğimden, bu görüntü benim adıma baştan çıkarıcı. Lezzet dağ kekiği katkısıyla oldukça yerinde.

Etin yanına patates püresi tercih ediyoruz. Herşeyin giderek daha da fabrikasyon olduğu kent yaşamında bu püre de diğerlerinden sıyrılıyor. Bayıldım. Rengi, tereyağı gibi kıvamı ve tereyağından gelen kokusu harika. Taze çekilmiş karabiber ile coşuyor.

Arkadaşımın tercihi ise, fırın tavuk ve erişte.

30-40 yaş üzeri okuyucuların ‘o eski’ tavukları hatırladığını ve özlediğini biliyorum. İşte bu kuş tam onlara göre. Tadı, kokusu ‘alır götürür’ cinsten. Ufak bir araştırma sonrası, kullandıkları tavuğun ‘free-range’ adı verilen ve kafeslerde değil dilediğince gezerek yaşayan mutlu tavuklardan olduğunu öğreniyorum.  Lezzet farkı da burdan geliyor.

Fakat erişteye ayrı bir paragraf, hatta başlı başına ayrı bir yazı gerekiyor.

Lor katkılı hazırlanmış erişte nefisten de öte. Yediğim bildiğim tüm diğer örneklerden farklı bir noktada.  Üzerine ceviz konularak tüketilmesini ise ne kadar şiddetle önersem azdır.

Sanırım bundan sonra yalnızca erişte yemek için gidebilirim. Muazzam, harikulade.

Gelelim zeytinyağlılara.

Kabak sıyırma, işletmenin en meşhur zeytinyağlısı. Namını da hakediyor. Hafif dişe gelen dokusu, sızma zeytinyağı ve dereotu ile birleşmiş. Limon tadı alınıyor. Limonun asiditesi çok dengeli. Çok beğeniyoruz.

Karar vermekte zorlandığım ve hiç bir lezzeti kaçırmak istemediğim anlarda, çareyi hep  ‘aşçı tabağı’nda bulurum. Burada da öyle oluyor.

Fotoğrafta, sol yukarıda yoğurtlu kereviz, ortada biber dolması, sol altta karışık kızartma ve sağda şevket-i bostan görüyorsunuz.

Şevket-i bostan bildiğiniz gibi. Bilmeyenler için ise ‘müthiş’. Bilmeyenler için ufak bir açıklama;

Şevket, kral anlamına geliyor. Bostanın, bahçenin kralı. Zor toplanan, zor işlenen bu ot ne mutlu bize ki kutsal Ege topraklarında her bahar yağmurunda yüzünü gösteriyor. Grip ve başağrısına iyi gelmesi ise cabası.

Hafif tatlı tadı başdöndürücü. Erişte ile bundan sonra menülerimin baştacı olacaktır.

Kızartma ve yoğurtlu kereviz de lezzetli. Bu mevsimde böyle lezzetli patlıcan bulmak sevindiriyor.

Dolmanın biberi çok iyi. Tadı hissediliyor ve çok güzel. Fakat içi iz bırakmıyor.

Yemeği sakız lokumu ve kahve ile tamamlıyoruz.

Tuzu Biberi kahvaltı konusunda da iddialı. Hatta, bununla ilgili bir yazı daha yazılacaktır.

Tüm şubelerinde bebek koltuğu mevcut. Kordon şubesi akşamları da keyifli olacaktır.

Tuzu Biberi

Atatürk Caddesi No:204/A

Alsancak İzmir

Telefon : 232 – 421 03 21

Mekanist : Tuzu Biberi

Foursquare : Tuzu Biberi

Share Button

TUZU BİBERİ – İZMİR YAZAN : KUTLU SİNGİL için 3 yorum:

 1. TUZU BİBERİ KAHVALTI VE YEMEK EVİ:

  KUTLU SİNGİL BEYEFENDİYE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ. BİZİ BU KADAR GÜZEL ANLATMANIZ TUZU BİBERİ AİLESİNİ MUTLU ETTİ. KALEMİNİZE SAĞLIK. KAHVALTI YAPMAYA DA DAVET EDİYORUZ KUTLU BEYİ…SEVGİLER…

  • Kutlu Singil:

   Sevgili Tuzu Biberi Ailesi,
   O anda içimden geçenleri paylaştım yalnızca. Benim ki yalnızca başarınıza ayna tutmak.
   Kahvaltı davetinize ilk fırsatta icabet edeceğim.

   Sevgiler.

 2. bet:

  bence bostanlı şubesi muazzam, izmire gittiğimde mutlaka pazar kahvaltısına giderim burda görünce de çook mutlu oldum çok sağol:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014