26 Ağustos 2010

HAS KIRIM ÇİBÖREKÇİSİ – ESKİŞEHİR

 Eskişehir seyahatlerimin en güzel dakikaları kuşkusuz çibörek yediğim dakikalar oluyor. Adı bu güzel şehirle birlikte anılan çibörek , her  Eskişehir seyahatimde mutlaka tadına baktığım bir lezzet.
Bugün şehrin önde gelen çibörekçilerinden birindeyiz. Has Kırım Çibörek. Atalar Caddesi’nin ardından  Kentpark içinde 1 ay önce açılan şubesine geldik. Yeri gelmişken Kentpark’tan biraz bahsetmek lazım. Eskişehir’i sıradan bir Anadolu şehri olmaktan çıkarıp altyapısıyla , üniversitesiyle , güzelliğiyle , kültür ve sanat aktiviteleriyle modern bir şehir haline getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in sıradışı bir projesi olarak hayata geçmiş durumda. 300.000 metrekare alan üstüne kurulmuş bu harika park içinde açık ve kapalı yüzme havuzları , plaj(evet doğru okudunuz plaj) , spor alanları , eğlence ve dinlenme mekanları , restoranlar ve daha bir sürü tesis mevcut. Daha fazla bilgi için aşağıdaki link’e tıklayabilirsiniz.
Has Kırım Çibörekçisi de şehrin bu yeni parçasında yerini almış ve çok güzel bir mekan oluşturmuş.
Ben bulana kadar biraz zorluk çektiysem de , aslında o kadar zor değil. Askeri üs ve Otogar’ın olduğu kavşaktan içeri döndüğünüz zaman hemen sağınızda kalıyor , görmemeniz imkansız. Yolun kenarında olduğu için Ankara ve Bursa yönlerine giden yolcular da şehrin içine girmeden kısa bir mola verebilirler.
Tarihi bir bina içinde yer alıyor. Bu bina 1930’lu yıllarda Almanlar tarafından yapılmış ve sonrasında mezbaha olarak kullanılmış. Kentpark projesi dahilinde Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiş , bazı kısımlarda eski tahtalara dokunulmamış.80 yıllık malzeme hala ayakta , helal olsun diyoruz.
İç kısım çok geniş ve ferah.  
Ön tarafta havuza bakan büyük bir bahçe var.
Küçük gezimizin ardından yeterince acıktık ve bahçede oturduk , 1 porsiyon çibörek söyledik. 5 dakika sonra masamıza geldi. Görüntü harika , kokusu nefis. 1 porsiyonda 5 adet var. Soğumasını beklerken dakikalar geçmek bilmiyor.
İyi bir çibörekte olması gerekenler şunlardır: ince hamur , yağ çektirmeden kararında kızartma , içindeki suyun muhafazası ve kıyma-soğan bileşimi. Has Kırım’da bu standartlar fazlasıyla yakalanmış. İnce hamur , güzel kızartılarak dışı çok hafif çıtır hale getirilmiş. Çiböreği ortasından 2’ye ayırdığınızda içinden çıkan sıcak buharla birlikte akan suyuna da dikkat edin. Biraz soğumasına izin verin. Sıcak halde fazlasıyla yakıcı!! İç malzemesi hem yeterli hem de tadı çok güzel. Soğanı çok kullanılmamış.
Bu sırada işletmenin sahibi Erol Uluçay ile sohbet ediyoruz. Erol Bey , Kırım kökeni nedeniyle bir Kırım yemeği olan Çibörek’te karar kılmış. Yeni yeri olan Kentpark’ta ise menüyü biraz daha genişleterek mantı ve Kırım’a özgü börek çeşitlerini de eklemiş. Ben bugün çibörekle doymak istediğimden diğerlerini denemedim. Gelecek sefer onlara da bakacağım.
İşletmenin yan tarafında ise atlar göze çarpıyor. Kentpark’ın bu kadar renkli bir yer olması boşuna değil. Atlar ve taylar meraklılarını bekliyor. Arzu ederseniz at üstünde mini geziler yapma şansınız var. Veya çocuğunuzu tay üstünde gezdirebilirsiniz.
Ayrıca Kentpark içinde fayton gezileri de mümkün. Değişik fayton seçenekleri mevcut. Beğendiğinize binebilirsiniz.
Kentpark’a gitmişken çibörek mi yersiniz , yoksa çibörek yemeye gitmişken Kentpark’ı mı gezersiniz bilemem. Ama şu kadarını söyleyebilirim , güzel bir ikili olmuşlar. Hazır gitmişken ikisini birden tamamlayın derim. Transit yolcular için de ayrı bir güzellik. Anayolun tam kenarında böylesine bir lezzet bulabilmek büyük şans. Güzel bir ortamda enfes bir çibörek yemek için buyrun Kentpark’a. 1 porsiyon çibörek 5 TL.
Has Kırım Çibörekçisi
Atalar Caddesi No:20
Telefon : 222 – 234 99 71
Kentpark içi
Telefon : 222 – 217 26 26
Eskişehir
Share Button

HAS KIRIM ÇİBÖREKÇİSİ – ESKİŞEHİR için 13 yorum:

 1. yani, şimdi gelde iftarda börek yeme …çiğ börek zor olur da ,tava böreği,su böreği artık idare edeceğiz .

 2. Şimdi aklıma geldi,Ankara'da çok bomba bir börekçi var. En kısa zamanda onu da yazayım!!!!

 3. ipucu ?semt söyle zaten cankaya değilse bilmem pek :))

 4. Kasım sonu Eskişehir'deyim, yani bu börekçideyim demektir. 🙂

  Bu arada bahsettiğin börekçi Vehbi Koç Yurdu'nun yanındaki mi acaba?

 5. Maltepe'den Demirtepe'ye giderken, İçkale sırasında.. Ama yurdu bilmediğine göre tahmin ettiğim börekçi değil.

 6. Sanırım orası,şimdi hatırladım yurdu!!

 7. Bursa yazilarimi da okumadan gitme sakin !!!! Guzel yerdir, memleketim olur! Bursa can'dir

 8. balgat ta bulunan mekan mantı çeşitleri ve çi börek lezzetleri ile hizmette

 9. şakir-can:

  iki gün önce buraya 97 kişilik bir grup olarak geldik
  malum, bu tip büyük gruplarda kalite ve lezzetin sekteye uğraması doğal karşılanabilir
  ama bizim tecrübemizde sekteye uğramak şöyle dursun, bundan 1,5 yıl önceki ilk tecrübemle kıyasla (ki o zaman 3 kişiydik) kalite de lezzet de tavan yaptı
  çiböreğin ve içindeki etin pişkinliği, sululuğu, yağ oranı olması gereken en ideal noktada idi
  servis de mükemmel ötesi yürüdü; öyle ki 97 kişiye yarım saat içinde servisi başlayıp bitirdiler
  bu yönleriyle takdir etmemek mümkün değil… ama – kişisel esnaflık anlayışı olarak bir tercih meselesi şeklinde değerlendirerek saygıyla karşılamış olsam da – 97 kişilik gruba 1 kuruş bile indirim yapılmamış olmasını, hatta içilmiş olan 2 adet ilave ayranın da hesaba eklenmesini yadırgadığımı söylemeliyim
  son olarak bir fiyat güncellemesi de yapacak olursak (nihayetinde oburcan bu yazıyı yazalı 3 yıldan fazla olmuş): bir porsiyon (5 adet çibörek + 1 ayran) = 7,5 TL
  selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014