31 Ocak 2011

DUDUTKİ – MİNSK

Dudutki , Minsk yakınlarında bir açık hava müzesi. Aynı zamanda Belarus’un ilk özel müzesi. Belarus’ta 19. yüzyıl köy hayatını gösteriyor. Mevsimsel etkiden dolayı kısıtlı bir kısmını gezebileceğiz!!
Turumuza ahşap evlerle başlıyoruz.

Mekan Belarus olunca votka üretimi şart!! Aşağıda da votka üretim aletleri görülüyor. Burada üretilen ev yapımı votkaya samagon deniyor. Oldukça sert bir içecek!!!

Dışarıda bu kadar gezdikten sonra içeride ısınma molası veriyoruz , tabi samagon eşliğinde!!!

Eski zamanlarda sarhoş olmamak için aşağıdaki malzemeler kullanılırmış. Köy ekmeğinin üstüne önce bal sürülüyor , üstüne 1 dilim turşu konuyor ve hemen ağza atılmıyor. Önce koklanıyor , sonra yeniyor. Burada amaç beyni uyarmak. Balın tatlı , turşunun ekşi tatlarını karıştırmak! Sonrasında bardağınızdaki votkayı 1 seferde bitirmeniz gerekiyor. Ben 2 votkadan sonra dışarının eksi bilmem kaç derece soğuğunu daha az hissetmenin keyfiyle yola daha bir güzel devam ettim 🙂

Seramik atölyesinde sanatçının yaptığı çalışmaları izliyoruz.

Şu anda düdük yapmakta. Hatta bu küçücük aletteki 2-3 delikten gayet anlamlı melodiler çıkarmayı başardı. Helal olsun!!

Dudutki’de aynı zamanda bir araba galerisi var. Galeri dediysek bu Rus usulü galeri. Eski arabalardan oluşuyor. Tarihi Volga , Moskvic , Volkswagen ve diğerleri.  

Ve 1930’larda üretilmiş bir traktör. Minsk’te halen dünyanın en büyük traktör fabrikalarından bir tanesinin olduğunu da ekleyelim.

Ve demir atölyesi.

Üşümeden donma sınırlarına yaklaştığımız noktada yine bir mola veriyoruz. Çay ve yerel peynir ikramı. Peynirler muhteşem değil ama sıcakcık bir çay gibisi yok.

19. yüzyıl köyevi. İçeride bir fırın var. Fırın bir evin en önemli bölümü ve ekmek yapımı da en önemli konu. Ekmek yapımında inanılmaz kuralar ve ritüeller var ama hepsini anlatsam çok uzun , sıkılanlar olacak. Merak edenlere anlatırım.

Köyün girişindeki kilise.

Ve bir başka köyevi.

İkramlar 19. yüzyılda en çok kullanılan yiyecekler. Ekmek , turşu , soğan , patates ve domuz eti.

Ve köylerin olmazsa olmazı değirmen ile Dudutki turumuzu bitiriyoruz.

Böylesine soğuk bir günde Dudutki turu bizi biraz zorladıysa da ilginç bir tur oldu. Gezilebilecek daha bir sürü alan olduğunu belirtmem gerekiyor. Minsk’te gündüz vakti sıkılanlar için iyi bir alternatif. Değerlendirin derim.

Share Button

DUDUTKİ – MİNSK için 7 yorum:

 1. Ben ekmek yapimi hakkinda bildiklerinizi merak ettim ?

 2. Mail olarak göndereyim,biraz uzun da!!

  • Hafize:

   Merhaba Oburcan,
   Yazıların az ve öz çok güzeller, ben önümüzdeki ay 1 yıllığına Minsk’e gidiyorum. Biraz bilgi verir misin bana,gerçekten söylenildiği kadar güvenli mi? Kışın çoook mu soğuk? İnsanları nasıl? teşekür ederim.

 3. Hafize:

  Teşekürler size de kolay gelsin, daha çok çok güzel tatlar tadıp paylaşmanız dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014