24 Nisan 2012

SUNA’NIN YERİ – İSTANBUL

Harika bir ilkbahar günü, güneşli bir akşamüstü, boğazın en güzel yerlerinden biri, ve arkadaşım S.E. ile Suna’nın Yeri

Kandilli iskelesinde yer alan Suna’nın Yeri müdavimleri olan bir mekan. Eşsiz konumu, sade mezeleri ve taze balıklarıyla her daim dolu. 

Mezelerde çok çeşide gidilmemiş. Beyaz peynir, fava, patlıcan salata, lakerda ile kısıtlı tutulmuş. Her ne kadar insan daha çok meze görmeyi istese de az ve öz çeşit sayesinde bünyeyi fazla zorlamadan kalkmak mümkün oluyor. Hem bu sayede balığa da yer kaliyor. Beyaz peynir ile başladık. Orta yağlı vasat bir peynir. Buraya daha iyisi yakışır. Benden söylemesi.

Fava bu mekanın en beğenilen lezzetlerinden. Gerçekten de dereotlu ve hafif şekerli fava üzerinde gezdirilen zeytinyağıyla birlikte çok lezzetli.

Patlıcan salata da başarılı. Hafiften gelen köz tadını beğendik.

Salata da taze malzemeleriyle beğenimizi kazandı.

Midye tavanın dışı çıtır, güzel kızarmış, sosu da gayet başarılı.

Balık olarak tercihimiz az önce tutulmuş boğaz lüferi. Hani derya kuzusu veya boğazın kralı  denen balık. Izgarada pişmiş lüferin lezzetini anlatmak için benim kelimelerim yetersiz kalıyor. Çok uzun zamandır bu kadar güzel bir balık yememiştim. Tabi bu lezzette ambiyansın etkisi olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Olabilir. Ama yine de balık şahaneydi.

Şehirlerin ruhu olduğunu düşnenlerdenseniz Suna’nın Yeri İstanbul’un ruhunu en iyi yansıtan yerlerin başında gelir. Göz alabildiğine boğaz manzarası, önünüzden salına salına geçen gemiler, martılar, enfes yemekler. İşte İstanbul. Ve hayal kadar güzel bir akşam.

 

Suna’nın Yeri

Kandilli Mahallesi

İskele Caddesi No:17

Üsküdar  İstanbul

Telefon : 216 – 332 32 41 


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Suna’nın Yeri

Share Button

SUNA’NIN YERİ – İSTANBUL için 15 yorum:

 1. murat:

  Bilmiyorum daha önce söylendi mi ama İstanbul’da Adem Baba’dan da balık yemek lazım. Kuyruk oluyor önünde genelde oturmak için.

 2. Bellek Kutusu:

  Oburcan,
  Suna’nın Yeri, en sevdiğim yerler arasında açık ara geliyor. Hem oraya gitmene hem yer vermene hem de keyif almana çok sevindim:)

  • oburcan:

   Bellek Kutusu,
   ben hem sevindim, hem de sana kızdım. Böyle yerler hakkında beni aydınlatman lazım 🙂
   Selamlar

 3. Muge:

  Ya biraz kıllık olacak ama söylemem lazım diye düşünüyorum. Çok eskiden beri giderim Suna’ya. Birkaç kez midemi bozmuşluğu vardır. Benzer durumları çevremden de duydum. Çok ciddi değil ama yine de hassas konu. Ha gitmeye devam ettim mi ettim. Sanırım bazen tazelikten ödün veriyorlar. Ben de kesinlikle tavsiye ederim ama biraz dikkatli olunmalı sanırım.

 4. arzu:

  O lüferi yemek için ne kadar ödediniz merak ettim doğrusu:)

 5. ferruh:

  Mekan güzel, yer sıkıntısı genelde olmaz ve balıklar tazedir ama içki servisi olmaması en büyük eksisi olarak göze çarpıyor.Yerinden kaynaklanan bir durum bu…Muhafazakar bir yer ve müşterisi de genelde alkol sevmeyen tiplerden

 6. Bellek Kutusu:

  Kızmakta haklısın Oburcan, bundan sonra erken uyarı sistemini devreye aldım, mutlaka haberdar edeceğim seni 🙂

 7. tuzvekarabiber:

  sürekli gitcez gitcez diyoruz bir türlü fırsat bulamadık. ama artık şart oldu. üstelik o kadar kazıkçı balıkçılardan sonra hala böyle yerlerin kalmış olması mucize, desteklenmeli..
  bir yeme içme sitesi üstadı olarak bizim de yeme içme blogumuza uğrarsanız çok seviniriz 🙂

  • oburcan:

   Sevgili tuzvekarabiber,
   estağfurullah, üstadlık falan haddim değil ama blog’unuza bayıldım. Tam da neden İstanbul’da benim gibi gezen,yiyen ve yazan blogger çok az diye düşünürken çok iyi geldi. Başarılar dilerim.
   Selamlar
   Oburcan

 8. Pava hakkında düşüncelerimiz ortak…
  Bu arada Karaköy Balıkçısını denediniz mi?
  Sevgiler,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014