14 Haziran 2010

KEBAPÇI İSKENDER – BURSA

Aslında tatsız bir sebeple Bursa’dayız ancak bulabildiğimiz küçük zaman aralıklarında bu şehrin inanılmaz lezzetlerini keşfetmek için yollara düştük , Bursa kazan , biz kepçe dolaştık.
Bursa dendiği vakit aklımıza ilk gelen lezzet doğal olarak İskender’dir. Tarihi 1850’lere kadar dayanır ve rivayet edilir ki İskender Efendi ile başlamış ve babadan oğula devam ederek günümüze ulaşmıştır.
İlk İskender denememiz için Yavuz İskenderoğlu’nu seçtik. İstanbul Yolu üstünde As Merkez Alşveriş Merkezi ‘nin yanında yer alıyor.
İçerisi ferah. Duvarlarda eski fotoğraflar ve gazete kupürleri.
Görüntü olağanüstü. Kömürler itinayla yerleştirilmiş , yavaş yavaş etle haşır neşir oluyorlar.
İskender kebabımız masaya geldikten sonra üstünde gezdirilen ekstra tereyağı gibi içimiz de cız ediyor.

İskender , yanında yoğurt ve patlıcan ezme ile birlikte servis ediliyor. Üstüne erimiş tereyağı ve salça sosu ilave ediliyor. Lezzeti bildiğiniz İskender’lerden farklı ve onlara göre çok daha iyi. Ancak insanı kendinden geçirecek kadar da değil. Yine de başka şehirlerde İskender diye yediklerinizin hepsine fark atar.

İskender’in yanında geleneksel olarak üzüm şırası içilir. Şıra kendi üretimleri ve denemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Önce kötü haber ; gerçek İskender’in nasıl birşey olduğunu anlamanız için Bursa’ya gelmeniz şart. Eti , tereyağı , sosu , hep birlikte burada başka oluyor. İyi haber ise şu ; Yavuz İskenderoğlu’nun İstanbul , Eskişehir ve Bodrum’da şubeleri mevcut. Şubeleri denemedim ama deneyenler izlenimlerini yazarlarsa sevinirim. Fiyatlar biraz pahalı , 1 porsiyon İskender 20 TL.
Kebapçı İskender
As Merkez Yanı
Yalova Yolu 9. Km
İstanbul – Bursa Girişi Tofaş Fabrika Karşısı
Bursa
Telefon : 224 – 261 60 30
Kardeş site Löplöpçüler’den ( www.loplopculer.com ) Semih’e fotoğraf katkısı için teşekkür ederim.
Meraklısına Gezi Notları
Görmeden Dönmeyin
Uludağ
Tarihi Çınar
Kapalıçarşı
Ulu Cami
Yeşil Cami
Cumalıkızık Köyü
Yemeden Dönmeyin
İskender
Pideli Köfte
İnegöl Köfte
Kestane şekeri
Share Button

KEBAPÇI İSKENDER – BURSA için 12 yorum:

 1. Anonymous:

  anlaşılan oburcan leyleği havada görmüş.bilmiyorum hala duruyomudur ama ben sütaş ın özdilek yanındaki tesislerinde yediğim iskenderi unutamam.bi de zeynel köfteci.afiyet olsun.ümit

 2. Zeynel'e sıra ancak 3 yazıdan sonra gelecek 🙂

 3. Yarasın oburuma.

  Peki hangisini sen daha çok sevdin?

  Senden 2 hafta önce yaptığım Bursa turunda çarşamba günü Cemil'de yedim, perşembe günü Kebapçı İskender'de yedim. Bence Cemil daha iyiydi. Hem lezzeti hemde servisi, hemde personelin güleryüzlülüğü…

 4. Katiliyorum, Cemal Cemil daha iyiydi.

 5. Bursa mudanya yolundaki tesiste gitme fırsatım oldu. Kebapçı iskenderden Allah razı olsun böyle bir lezzeti icat etti. Ancak mirasçılarının böyle bir fiyata bu iskenderi sıfır güleryüz ile sattıklarını görse kahrolurdu heralde. Ulus hacı bayram kebapçısında yediğim iskender bile daha lezzetliydi. Cemal Cemil Usta 10 ise Kebapçı iskender 6.

 6. Ece Önal:

  Ah Bursa’m canım Bursa’m bu Cumartesi vize sonrası kendime tatil ilan ettim Ankara’nın kurusundan kurtulup bir haftacık Bursa terapisi yapacağım kendime gideceğim ilk durakları paylaşmışsınız. Önce eski garajdaki Cemal ve Cemil ustanın yerine sonra da Mudanya’ya. Annem her karne günü bizi o Küçük şirin dükkana Uludağ kepapçısına götürürdü sahiplerinin sıcak karşılaması duvardaki resimlere hayretle bakışım, abimin benim tabağıma göz dikmesi… Nasıl bir esnafliksa 7-8 senedir gitmiyorduk oraya evimiz uzakta kalmıştı bu sene gittik ve sahibi yine aynı samimiyetle uzun zamandır göremiyoruz sizi özlettiniz kendinizi diyebiliyorlar. Ayrıca bana çocukluğumu hatırlattınız çok teşekkür ederim sitenizle daha yeni tanıştım Ankara’da bir yere gitmeyi düşünüyorsam bakayım oburcan gitmiş mı diyorum 😀

  • oburcan:

   Ece,
   siteyi geç keşfetmenin bir cezası olsa da Bursa faktöründen dolayı,sana hemşehri torpili yaparak ceza kısmını geçiyorum. Benim de çocukluğum Bursa ve Mudanya’da geçti. Yazdığım yerlerde bir sürü anım var. Özellikle Mudanya’da börek yemeden dönmemek lazım. Afiyet olsun.
   Selamlar

 7. Ece Önal:

  Yaşayanlar borekcisinin heykel şubesine gitmiştim ben ama bu sefer mudanyadakine gideceğim.Sanirim dedelerinin o böreği kestiği bıçağı varmış elinin seklini almış diyorlar ne kadar doğrudur bilmem. Ben hep özhamurda yerdim böreğimi 3 4 yaslarından beri anneme ısrar ederdim gidelim diye ama eski tadı alamıyorum artık oradan yaşayanlar daha güzel 😀

 8. mustafa tekin:

  Sevgili Oburcan;

  Tavsiyelerinize çok önem veren biri olarak söz konusu mekanı ziyaret ettik. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki bu tür işletmeler ünlü olmanın verdiği cesaretle müşteri ilişkilerine hiç önem vermemekte. Hizmeti sunanlar çok kötü. Servis kötü ve müşteri ile hiç iletişim yok. İskendere gelince ben burada yediğim iskenderden çok daha iyisini Ankarada yiyebiliyorum. Burada da iş fabrikasyona dönmüş. Zaten iskender istememizle birlikte 5 dakkada masaya geldi. Oburcanın dediği gibi patlıcan yoktu iskenderde. Eti 10 üzerinden ancak 6 alır, tereyağı çok iyi, içindeki pideli ekmek ise berabattı. Fiyat 1 porsiyon ( çok az bir porsiyondu bu arada) 25 tl, şıra ise 6 tl . Haketti mi? Kesinlikle hayır. Akılda sadece kullanılan tereyağının tadı kaldı. Yemğin arkasından tatlı istedik. Sadece kemalpaşa ve kestane şekeri varmış. Biz haliyle kemalpaşa istedik. İstemez olaydık. Hayatımda yediğim en kötü kemalpaşa idi ki bitiremedik zaten. Kısaca hizmet, lezzet ve fiyat çok kötü. Bursa malesef bu yönden beni hayalkırıklığına uğrattı.

  • oburcan:

   Mustafa merhaba,
   Kebapçı İskender yazısını yazalı uzun zaman oldu. Ne yazık ki işletmelerde zaman içinde hizmet kalitesi değişebiliyor. Kebapçı İskender Bursa’nın en eski ve en meşhur İskendercilerinden biridir. Bu yorumu okuduğuma üzüldüm. Gidecek olanlar bu yorumunu da dikkate alacaklardır. Yorum ve güncelleme için teşekkür ederim.
   Selamlar
   Oburcan

 9. tuğba:

  Merkezdeki asıl dükkana gittik bursa üzerinden Ankaraya gececektik kapıda zaten uzun bir kuyruk, yarım saate bekledik bekledigimize degse bari dedik birer porsiyon (!) Istedik 25 tl, Ankaraya aç gittik. Ankarada daha güzelini yiyebilirsiniz 25 tl boşa gitti diyebilirim. Etin lezzeti güzeldi fakat miktar fiyat ve hizmet yetersizdi.

  • oburcan:

   Tuğba, miktarına bir şey diyemem ama Ankara’da iyi İskender bulmak imkansız. Yine iyisini yemişsiniz ama pahalı elbette.
   Selamlar
   Oburcan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014