27 Temmuz 2009

KOKOREÇÇİ HACI – ANKARA

Kokoreç Ankara’nın gece hayatında çok önemli bir yer tutar. Gecenin bir vakti , bar çıkışında , damarlarda hafif alkol varsa , bünye illa ki kokoreç ister. Bunun için belli başlı yerler vardır. Seyyarları saymıyorum çünkü onlar hemen her köşebaşında mevcut. Ama Kıtır olsun , Profesör olsun ( ki bu 2 yer kayıtlarda mevcut) veya Atatürk Orman Çiftliği’ne gidilir , kokoreç yenir. Bu anlatacağım mekan öyle geceyarısı gidilecek cinsten değil , en azından benim gittiğim yer değil. Ancak geçen Cumartesi Gençlik Caddesi’nde Profesör’ün yanına şubesini açarak gece alemine ve alemcilerine merhaba dedi.
Kokoreççi Hacı hakkında referans canımız ciğerimiz , yüce insan Güven abimizden geldi. Kendisi Ankara’nın sayılı Oburcan’larından olup , damak tadına sonuna kadar kefil olduğum bir şahsiyettir. Hacı’nın kokorecini anlata anlata bitiremedi muhterem. Bu durumda ziyaretimiz kaçınılmaz oldu.
Mekan tarifinden başlamam lazım çünkü yeri biraz zor bulunan cinsten. İtfaiye meydanında ( günlük hayatta Hergele meydanı derler , aslı Hergelen meydanı’dır) bir ara sokaktadır Hacı. Uludağ kebapçısının yanındaki otoparka aracınızı parkedip otopark çıkışından sola , ilk aradan tekrar sola , sonra ilk aradan tekrar sola girerseniz Hacı’nın sokağına girmiş oluyorsunuz. Ama o civarda kime sorsanız tarif eder. Ben bugüne kadar ismini hiç duymamakla birlikte kendileri pek meşhurmuş. Hatta lokantada yer alan yazıda kokoreci 1960’larda Ankara’ya İzmir’den kendilerinin getirdiğini iddia edecek kadar da iddialılar. Neyse , buraları geçelim , günahları boyunlarına. Biz işimize bakalım.
Girişte sizi kokoreç tezgahı karşılıyor , hemen karşı tarafında fırın var. Pişirme usulleri biraz değişik , kokoreci fırında pişiriyorlar , daha sonra resimde görülen tezgahta sadece ısıtıyorlarmış.
Manzara güzel , kokular nefis. Mekan çok küçük ve salaş. Taburelere oturduk , yarım ekmek arası siparişimizi verdik , yanında ayran.

Manzara güzel , baharatı bol , kokusu enfes. Ancak sihir buraya kadarmış. Lezzeti bizi hayalkırıklığına uğrattı. Kusura bakma Hacı usta , kusura bakma Güven Abi ama o kadar tezahüratı hakedecek kokoreç bu olamaz. Baharat olmasa neredeyse tadı yok diyeceğim. Ve fazlasıyla yağlı , kayış gibi…
Ama yanılma payını da gözönüne alarak , kokoreçsevere burasını tanıtmak şart. Belki seven birileri olabilir.
Buraya ulaşım gerçekten zor ancak Gençlik Caddesi’nde açılan şube denemek isteyenlere iyi bir alternatif. Takdir sizlerin.
Kokoreççi Hacı
İtfaiye Meydanı
Temmuz Sokak No:20
Ulus Ankara
Telefon : 312 – 311 98 17
Gençlik Caddesi No:101/D
Anıttepe Ankara
Telefon : 312 – 231 39 78
Share Button

KOKOREÇÇİ HACI – ANKARA için 52 yorum:

 1. Anonymous:

  Kokoreççi Hacı amca'nın kokoreçi mi kayış gibi ve yağlı 🙂 yok obur abi yanıldın. o fırnda yapılır. Türkiye'nin en yağsız ve lokum gibi ağızda eriyen kokoreçidir. 12 senedir adresimiz değişmedi. internette arıyordum kokoreççileri yorumunu gördüm ama bu sefer damak tadına güvenemiyorum. Kokoreççi Hacı amca Türkiye'de gerçek kokoreç yapan tek kişi…

 2. Anonymous:

  Tanım güzel, yer doğru, tesbit ve sonuç yanlış. Bir kere o bazlama içinde kokoreçin işi ne? Hacı bazlama içinde kokoreç vermez. Şimdi Anıttepe'ye açıldı şubesi. Gecede oradalar ve fırından çıkan tandır gibi kokoreçi sade temiz veriyorlar. ne sokak kiri pası var, ne de her yerde satılan sıradan aynı kokoreç. gidin tadın. senin sonucuna katılmıyorum.

 3. merhabalar bu yorumları gördükten sonra kayıtsız kalınmaz doğrusu…yıllardır kokoreççi hacı ustadan kokoreç yerim fakat hiç bir zaman kayış gibi ve yağlı bir yemek yediğimi hatırlamam yorum yapan arkadaş sanıyorum siz hacı^nın taklit edilen yerlerinde yediniz o dediğiniz bazlama arasında kokoreçi yıllardır aynı değişmeyen taş ekmeğinde yağsız ve pamuk gibi bir lezzetle bizi buluşturuyor kendisine teşekkürlerimi sunuyorum adresler doğru itfaiye meydanı ve gençlik caddesinde iki dükkanları var fakat ikiside her daim süper lezzet sunuyorlar kesinlikle bazlama lavaş gibi ürünleri yok!!!TAKLİTLERİNDEN SAKININ

 4. Anonymous:

  Yani bu yazıyı yazana sadece şunu söylerim, İstanbul'da yaşayan biri olarak, Bir Beyoğlu sakini olarak, Kokoreçi Şampiyonla tanımış biri olarak, Dünyanın en iyi Kokoreçini Hacı yapar arkadaş. Bazen sırf ondan yemek için Ankara'da kendime iş çıkartıyorum. Kayış gibi değil, hele yağlı hiç değil… Arkadaşım bence sen başka biyerde yerin bu kokoreçi bunun için kimse böyle birşey diyemez. Ki bu adam içine çok az baharat atar damar damar alırsın kokoreçin tadını. Çok yanlış bir yazı. Müdavimleri arasında İstanbul valisi muammer gülerden tutun da ünlü peyzaj mimarı e.ç. sibel can gibi insanlar var. Yurtdışına şoklatıp götürenler bile var. Bu yazıya kanıp gitmemezlik yapmayın bence.

 5. Tamam arkadaşlar,en kısa zamanda gidip tekrar denemek şart oldu!!

  • Aydın:

   ende ilk yediğimde yadırgamıştım. Ancak sebebi şu, Hacı kokoreçi ızgarada pişirmez, Fırında pişirir, aynı kumpir patates gibi. Artısı şudur, kokereç zerresine kadar pişer, suyunu kaybetmez, tam pişmiş bağırsak yersin. Ama çıtır olmaz.
   Diğer kokoreççiler dilimi kesip, ızgaraya koyar, yalap şap pişirir, muhakkak birazı az pişmiş kokoreç yersin. Yumuşak yerler gereksiz cıvık olur. Dışındaki çıtırlık seni aldatır güzel diye düşünürsün.
   Bence Hacı yı böyle değerlendirin, hacı gerçekten tandırlanmış kuzu eti gibidir. Diğerleri ise az pişmiş kuzu şiş gibi. Bende yadırgamama rağmen hacıyı daha çok sevdim. Ama Ulus’daki Hacıyı. Gençlik caddesini bilemiyorum.

 6. Anonymous:

  BEN 1987 YILINDAN BERİ FIRSAT BULDUKÇA GİDERİM(YANİ KARŞISINDAKİ TİCARET LİSESİNE BAŞLADIĞIM YIL) TADINI VE LEZZETİNİ HİÇ BİR YERDE ALAMADIM MÜKEMMEL BİR KOKEREÇ FAKAT SON İKİ GİTTİĞİMDE BİRAZ SERT GELDİ VE ARKADAŞIMDA AYNISINI HİSSETMİŞ AMA EN YYAKIN ZAMANDA TEKRAR GİDECEM ŞUBE AÇILINCA İNŞALLAH KALİTE BOZULMAZ ÇÜNKÜ FAZLA MİKTARDA KALİTELİ MAL BULAMAYABİLİRLER.

 7. Can:

  Benim hayatımda yediğim en iyi kokoreçtir Hacı'nınki. Üzerine tanımam. Kokoreçi içkiden sonra yemek abes bir alışkanlığımız maalesef. Fırın kokoreç çok ayrı bir lezzet.

  Gençlik Caddesi'nde denenmesindense her zaman İtfaiye Meydanını öneririm. Başka yerde böyle bir lezzet yok.

 8. Az önce Gençlik caddesi şubesinde bir yarımı şalgamla beraber götürdüm:) Sonra da Oburcan'a hak verdim. Kokoreci kalite olarak çok güzel ama fırında olduğundan mıdır ya da yeterli pişmediğinden midir bilmiyorum ama damakta yeterli coşkuyu yaratamıyor, tadı yavan kalıyor. Fakat benden sonra gelen çift biraz pişmiş istedi. Onlar da ızgara attılar bir süre, sonra servis yaptılar. Belki bu şekilde daha güzeldir. Ama yine de bu kadar referansı göz ardı etmek olmaz, Hacı'ya bir defa daha şans verip gidip İtfaiye meydanında, asıl yerinde yiyeceğim.

 9. todor:

  gençlik caddesindekini bilemem ama itfaiyedeki hacı da bazlama içinde kokoreç yok ve bugüne kadar sert-kayış gibi olduğunu görmedim belli ki bir yerde karışıklık olmuş.
  hacının kokoreçinin tadına en yakını olarak ta bir zamanlar milli kütüphanenin duvarının dibindeki tezgah derim. tabii bunları söylerken ben kıtır-profesör tarzı sacda pişirilen domatesli,biberli kokoreçleri değil mangalda, kömür ateşiyle yapılanı severim.

 10. Kokoreç seven biri olarak önceden duymuştum, itfaiye meydanında bir yer var diye demek ki burasıymış, bu mekanı çok merak ettim, en kısa zamanda tavsiye üzerine gidilmesi gereken bir yer diye düşünüyorum. Yorumlara da bakarak bence yanlış yere gitmiş olabilirsiniz, tekrardan gidip bir denemeniz lazım, tüm okuyucu vede takipçileriniz için.

 11. Fatih bilgi olarak yazıyorum,Kokoreçci Hacı Anıttepe Gençlik caddesine diğer kokoreççilerin yanına bir yer açtı. Tekrar denemekte yarar olduğu görüşüne katılıyorum,deneyelim!!

 12. Ben seyyar kokoreççileri daha çok severim.Tavsiye alabilirim,Yıldız'da bir tane var ama daha gidemedim

 13. Ben bu kokoreçi sadece şençam'da yerim başka yerde yemedim, ama hacı'ya kesin gidecem, izleyicileri vede takip edenleri üzmeden tekrar gitmeni tavsiye ederim, çünkü bu blogda, 300 yer tavsiye ettiysen hepsinde olumlu yorumlar vardır, bir bu vede 260 mı neydi birde bunda olumsuz yorumlar gördüm.

 14. 262:)
  orada bir kasıt vardı ama boşver,üzerlerine gitmeyelim 🙂

 15. todor:

  hacı, eskişehir yolundaki bir benzinlikte şube açmış, aklınızda olsun.
  @oburcan
  yıldız da ki seyyar kokoreçci den kastınız, kavşakta duran “nöbetçi” mi? beyaz peugeot minibüs te sabaha kadar mesai yapar,atakuleden gelip 365 alışveriş merkezine doğru giden kavşakta. eğer o ise, nöbetçi süper antrikot, güzel köfte, böbrek yapıyor, tavuk şiş falan da var, mevsiminde denk gelirseniz, hafifte muhabbet yaparsanız uykuluk bile yiyebilirsiniz, ancak bir kokoreçsever olarak kokoreçinin hiçbir özelliği olmadığını hatta kötü bile olduğunu söyleyebilirim.
  hazır çenem açılmışken, kokoreçin sokakta, kömür ateşinde yapılan versiyonuna hasta olduğumu, bununla ilk olarak ortaokula giderken kumrular sokakata tanıştığımı, şu an için bence en güzelini hacının yaptığını, zamanında ssk işhanının bulvara bakan tarafındaki üst geçidin altında, her gece tezgah açan bir elemanın kokoreçini ve milli kütüphanenin bahçeli 7.caddeye bakan duvarının dibindeki psikopat kokoreçci abimizin kokoreçlerini de saygı ile anmadan geçmeyeyim :))
  damarlarımızda dolaşan yüksek trigliseridin baş müsebbibisin 🙂

 16. Todor,
  kokoreç konusunda engin bilgine hayran olmamak elde değil. Yıldız'daki kokoreçciden kastım 365'e giden kavşaktaki.Diğerlerini de not aldım.Bu arada dün akşam Şili meydanındaki seyyar tezgahta kokoreç ve köfte yedim. Kokoreç vasat , köfte Şatıroğlu'nun dondurulmuş köftesiydi. Olmadı yani!!

 17. todor:

  🙂 teşekkür ederim.
  evet o kokoreçci/köfteci, adı nöbetçi.
  şili meydanındaki elemanları biliyorum dediğin gibi vasat gece vakti protein almanın en berbat yollarından biri 🙂
  o adamların(şili meydanındaki tayfa) aynısından farabinin girişinde de var. muhtemelen şube mantığıyla çalışıyorlar, aynı kötü kokoreçi, aynı şatıroğlu paketinden çıkan dondurulmuş inegölleri, aynı vasatlıkta satıyorlar, yanlarında midyeci ekürileri ile birlikte.
  o taraflarda illa acil kokoreçe ihtiyaç duyuluyorsa, biraz aşağıda tunalının başında blu mağazasının önünde kırmızı şahini ile kokoreç ve ev yapımı köfte satan murat isimli bir ağabey vardı, ondan yenebilir çok zor durumda kalınırsa tabii. tunalının daha aşağısında bestekar-tunalı kesişiminde ağabeyi de kokoreç satar,genelde sarhoştur yenesi değildir.

 18. Todorcan ,
  Seninle bir “kokorec gecesi” yapalim. Ne dersin? 🙂

 19. todor:

  yapalım mutlaka 🙂
  ama önce bir update edeyim yerleri 🙂
  en son geçen ay istanbul balık pazarındaki mercanda yemiştim. adet yerini bulsun hesabına, yoksa benim tarzım sokak ve kömürde olandır.
  aaa bir dakika kuğuludaki kıtır da verdikleri şey kuru, acı ve baharat yumağından başka birşey değil, ama park caddesindeki kıtırda kaşarlı ve tortilla arasına yapılmış olanıda deneyin derim.

 20. Sayende gidilecekler listem patladi 🙂 sikayetim yok ama. Bak simdi hatirladim, Maltepe'de Ankaragucu sahasinin yanibasinda, simdiki Migros'un yerinde Ordu Pazari varken, bir kofteci vardi. Severdim onu da. Ferit miydi, baskasi mi hatirlayamadim!!

 21. todor:

  ooooo evet. ankaragüçlü köfteci ferit, yanlış hatırlamıyorsam oğulları ile birlikte çalışıyordu.
  muhteşem köfteleri olurdu, bol sumaklı,kimyonlu soğanla verirdi. sarı lacivert bir minibüste yapardı. bence sokakta yenilen en muhteşem köftelerdi. hafta sonlarında, o zamanlar gündüz maçları çok revaçtaydı, ferit baba 19 mayısın içinde satardı, bazı maçlar sonunda gaza gelip bedava köfte dağıttığını söylerlerdi. ferit sokaktayken müthişti, para yaptı o durduğu yerin karşı taraflarında bir yer tuttu, adını da aynı koydu “ankaragüçlü köfteci ferit” diye, orada, bayağı yatırımda yaptı, restaurant oldu, ben oradayken de gittim, minibüste yediğimiz köftenin tadı ile uzaktan yakından alakası yoktu. sonuç, yok oldu gitti.

 22. todor:

  ama yeri, koç yurdunun yanından bir sokak çıkar, o sokakla maltepenin kesiştiği yer olarak hatırlıyorum ben. en azından ben hep oradayken gittim.

 23. Haklisin, Ferit'in yeri Koc yurdunun orasiydi. Dukkani da caddenin karsisinda diye hatirlarim. Ankaragucu sahasinin yanindaki baskasiydi. Tarih dersine dondu bu seans 🙂

 24. todor:

  🙂
  iyi oldu ama.

 25. Nostalji gecesi oldu 🙂
  Listemizi hazirlayalim, harekete gecelim.
  Todorcan ben uyur, iyi geceler

 26. todor:

  iyi geceler.

 27. Anonymous:

  etlik aşağı eğlence kuzu'm kokoreç hakettiğiniz damak tadı

 28. Aldım,kaydettim.Teşekkürler

 29. onur:

  gittim hacıya ciftlikdekilere bin basar gercekten, baharatın tadını degilde gercekten kokorecin tadını alıyorsunuz. içinde kuyruk yagı var galiba, bazılarına yaglı gelebilir bu tat, yaglı sevmeyenler fazla pişmiş siparş verirlerse seveceklerdir.

 30. mesut:

  hacının kokoreçi ankara'daki en iyisi şu anda. Lezzet iyi de iki hususta revizyona ihtiyaçları var:
  1- Ekmekleri saman gibi hafif ve ucuz olanından. Yakışmıyor. Kesinlikle yüksek gramajlı taş fırın ekmeği kullanmalılar.
  2- Toz baharat da kokoreçe pek yakışmıyor. Daha iri taneli kırmızı biber, kekik ve kimyon kullansalar daha iyi olur derim.

 31. Kokoreççi hacı yı yıllardır tanırız herzaman on numara hizmet sunarlar sağolsunlar..Ben ve bütün çevrem kokoreççi hacıdan yeriz.. şahsen damak tadını bilen başka yerden yemez benceee 🙂 çünki kaliteli hizmet söz konusu.. iyi olmasalar 3 şubesi olmazdı demi..
  kokoreçsiz hayat düşünülemez.. 🙂

 32. todor:

  kokoreç sevmeyen çarpılır 🙂

 33. Anonymous:

  KOKOREÇTE DEVRİM KUZU'M KOKOREÇ ETLİK AŞAĞI EĞLENCE

 34. Valmond:

  Kesinlikle haklısın oburcan tamamen abartılmış bir kokoreç. Ama artık eskiden Ankara’da yediğimiz kokoreçi bulamıyoruz . 1) Artık hiç bir yer kuzu kokoreç yapmıyor. Aslı kuzudan ince bağırsaktan yapılır. Şimdi ise benim bildiğim her yer dana bağırsağından büyük çoğunluğu ise dananın kalın bağırsağından yapılıyor. 2) Çocukken Ankara’da yediğimiz kokoreçte öyle içinde tuhaf , beyaz , cıvık zar olmazdı ( o neyse artık bilmiyorum şimdi kokoreçlerin ortasındaki göbekte bu var). Yani sadece mumbardan yapılırdı. Eskilerde öyle diyor. Kokoreç şimdi gibi çapı çok büyük değil , şöyle irice bir salatalık çapında olurdu. 3) Öyle çiftlikte ve itfaiyedeki kokoreç gibi kokoreç bıçaklarla ezilip doğranarak kıyma haline gelmezdi. Halka halka doğranır içleri ızgaraya yeniden yatırılır bir halka dilimi 3-4 parçaya basitçe bölünür , öyle çok baharatta çeşidi konulmadan kekik, pul biber, tuz bunlar konulur afiyetle yenilirdi. Şimdiki yapılan kokoreç ise AOÇ deki veya İtfaiyedeki aslı İzmir ve civarı şehirlerde hatta Ege’deki Yunan adalarında yapılan kokereçtir. Oradada dana bağırsağından içi ile birlikte o beyaz acayip şeyle pişirilen kokoreçtir.

 35. treep:

  Bu kadar muhabbetten sonra tutmayın beni…. Ben geliyorum Ankara 🙂

 36. Aydın:

  Hacı kumpir tarzı fırınlamasıyla, tam manasıyla pişmiş kokoreç sunar. Ankara’da Klasik kokoreç yapan heryerden daha iyidir. Klasik kokoreç yapıp hacıdan iyi olan tek yer vardır. O da KITIR tabiki.

 37. esat büyük:

  Hacı’nın kokorecinden iyisinin Türkiye’de bulunacağına inanmıyorum. Satışın azaldığı saatlerde giderseniz kokorecin kurumasından dolayı biraz sert bir ürünle karşılaşabilirsiniz. İtfaiye meydanındaki dükkanda bu durum saat 15.00’den ortaya çıkabilir. Eskişehir yolu ve gençlik caddesindeki şubelerde biraz daha sık görülebilir. Buna rağmen en iyi kokoreç Hacı’da özellikle İtfaiye Meydanındaki yerinde yenir. Bu arada Hergele meydanının adı Hergele Meydanıdır, Hergelen filan değil.

 38. ugur:

  kardeşim alışmışsınız,baharatlı yanık kokoreç yemeye ,burası günlük taze saat 2 3 gibi kalmaz burda kokarec ben türkiyenin her yerinde yedim inan böylesi yok belki izmirde.

 39. Alp:

  Yenimahalle belediyesinin ordaki kekikkokoreç ve kıtır da hiç fena değil..

  • oburcan:

   Alp,
   tavsiye için çok teşekkürler. Duymuştum ama gidememiştim. Listeye yazdım. Selamlar. İyi bayramlar

   Oburcan

   • mahmut gürbüzbalaban:

    Liste’ye benim mekanıda yazarsan sevinirim ama tatmanız için İzmir/bergama’ya gelmeniz lazım bu arada bende közde yapmıyorum fırında pişer sadece ve sadece kuzu bağırsağı kullanırım buyrun misafirim olun (Pehlivan kokoreç)

 40. serdar iyigöze:

  Benim lezzet yorumum 3 aşamadan oluşur. Birinci aşama: ilk yediğim anda damakta bıraktığı hisler açısından değerlendirme, ikinci aşama: sindirim sırasında (ilk 4 saat ve 2 gün arası süre) vücuttaki etkileri ve üçüncü aşama: belli bir süre sonra aynı lezzeti tekrar tatma isteği olup olmadığı. Bu üç aşamayı da pozitif puanla tamamlayan mekanlar benim lezzet duraklarımdır. Bu durakları oluşturmada Sevgili Oburcan’ın tavsiyelerine de epeyce kulak kabartıyorum.
  Kokoreççi Hacı’da (Gençlik Caddesindeki şubede) 3 Ekim akşamı yediğim kokoreci bu anlayışla değerlendirdiğimde, çok çok zayıf bir puan vermek zorunda kaldığımı söylemeliyim. Masada 4 kişiydik ve (çok pişmiş söylememize rağmen) benim dışımda kokoreci bitirebilen olmadı. Açıkcası lezzet olarak vasatın altında, baharatlı, yağlı ve kalitesiz bir ürünle karşılaşmıştık. İkinci aşamada, bu kötü ürün barsaklarımı feci bozdu ciddi ciddi tuvaletten çıkamaz hale geldim. Bundan sonra üçüncü aşamada Kokoreççi Hacı’nın önünden bile geçmek istemeyeceğimi tahmin etmişsinizdir.
  Sağlıklı ve lezzet dolu günler dilerim.

 41. dostum, hacı’nın kokorecine lezzetsiz diyorsan kusura bakma ama, sen gerçekten sadece bir obursun :)) yemekle olan alakan sadece obur olmaktan ibaret

 42. Mustafa:

  Herkese selamunaleyküm. Ben 40 yaşındayım, 32 yaşında iken kokoreçci Hacı ile tanıştım ve hayatımda kokorecin dönüm noktası oldu, işin aslı ben 32 yaşına kadar hiç kokoreç yememişim. Hacıdan kokoreç yemeyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014