14 Nisan 2010

FEVZİ HOCA – ANKARA

Hatırlayanlar olacaktır , bu blog’da daha önce Fevzi Hoca yazısı yazıldı. Ancak o Trabzon Fevzi Hoca yazısıydı. Bu defa Ankara Fevzi Hoca’ya gidildi , sizler için test edildi ve değerlendirildi.
Trabzon’a ait yöresel lezzet kaygana ile başlanıyor. Az süt ve un ilavesi ile pişirilen yumurta. Çok akılda kalıcı bir lezzeti yok ancak başlangıç açısından fena değil. Yine de açlığın etkisiyle mısır ekmeğiyle birlikte fazla kaygana yiyip hızınızı fazla kesmeyin derim!!
Sırada salata var. Görüntüsü harika. Malzemeleri çok taze. Nefis bir salata.

Tereyağda karidesi duyunca almamak olmaz. Kaynar halde masaya geliyor , kokusu müthiş. Karideslerin boyutları da şaşırtıcı derecede büyük. Altında soğanı , biberi , üstünde erimiş peyniriyle çok zengin bir tabak. Bu karides kaçmaz dostlar!!

Kalamar da deniz mahsulü sevenlerin masalarından eksik etmeyecekleri bir lezzet. Bu kalamar gayet iyi pişmiş ve lezzetli. Sosu ise daha güzel diyebilirim.

Benim tercihim her zaman olduğu gibi Karadeniz mezgit ve barbun karışımı. Bu noktada sizi uyarmam lazım. Sipariş aşamasında “yarım mezgit , yarım barbun” şeklinde verdiğim sipariş yarım tava birinden, yarım tava diğerinden şeklinde algılanmış. Sonuçta ortaya gelen balık miktarı benim için bile çok!!! Hepsini yedim , o ayrı , ancak zorladı yani!!! Siz siz olun , sipariş verirken tava , porsiyon açıklamasını iyi yapın.

Eşimin tercihi deniz levreği. Kılçıkları da alınınca hepten güzel bir hal almış. Levrek ızgara ve muhteşem bir tadı var. Deniz balığı olduğunu belli ediyor.

Yemeğimizi tatlı ikramı ile bitiriyoruz. Cevizli baklava ve laz böreği. Tatlılar , balıklar gibi , Trabzon’dan günlük olarak geliyor , Nejla Hanım Ev Tatlıları’ndan , ki blog’umuzda kaydı mevcut :)) Laz böreğini anlatmaya gerek yok. Hem baklava lezzetinde , hem de arasında muhallebi var.

Harika bir yemek. Her tabağında ayrı bir lezzet ve keyif var. Fevzi Hoca Ankara’da ilk şubesini Beştepe’de bulunan Orman Genel Müdürlüğü Lojmanları’nın içinde açtı. Girişte kapıya ruhsat bırakmak gerekiyor. İçerisi (Orman Genel Müdürlüğü olması itibarıyla) yemyeşil , sessiz ve rahat bir ortam. 2. şube ise yakın zamanda Nenehatun Caddesi’nde açıldı. Ayrıca meşhur Akçaabat köfte de mevcut. Fiyatlara gelince ; benim 1 tava balığım 30 TL , deniz levreği 25 TL , karides 20 TL , kalamar 15 TL. Yemeğimiz 103 TL tuttu ve her kuruşunu haketti.
Fevzi Hoca
Orman Genel Müdürlüğü Lojmanları içi
Beştepe Ankara
Telefon : 312 – 215 45 61
Nenehatun Caddesi No:64
GOP Ankara
Telefon : 312 – 466 60 61
Share Button

FEVZİ HOCA – ANKARA için 16 yorum:

 1. Mezgit, barbun tavanın görüntüsü çok baştan çıkarıcı. Öte yandan kalamarlar lezzetli değilmiş gibi duruyor; fotoğrafın kusuru diyelim.

  Karidesler şaşırtıcı.. Yemen'den gelmiş olabilir mi? 😉

 2. Anonymous:

  2 kişi alkol yok 100 tl, her kurusunu haketmis olabilir elbette ama aylik gelirinizi merak etmiyor degilim :)))

 3. Fevzi Hocaya zıplamama ramak kaldı! :)) Afiyet olsun. 🙂

 4. Anonymous:

  O yediğiniz tatlı, fındıklı burma olmasın? 😉 Cevizli baklava yok Fevzi Hoca'da bildiğim kadarıyla. Gerçi fındık ve ceviz kolay karışacak tatlar da değil hani…

 5. Siz öyledir diyorsanız olabilir , benim hatam 🙂

 6. Anonymous:

  balıkların tadı gerçekten de taze ve nefis. Alkol olmadığı için islamcı müşteri popülasyonu oldukça fazla diye gözlemledim. Sorun mu? değil tabii ama alkolsüz de bu meret akşamları pek çekilmiyor.
  öğle yemeği için ideal bir yer.

 7. Cemil:

  Fevzi Hoca nın takıntıları ;

  1- Çakma VALE , hiçbir hizmet vermedikleri halde (arabamı 100 mt uzağa kendim parkettim), bahşiş için neredeyse üstünüze yürüyecek olmaları. Fevzi Hoca nın da bu durumdan haberdar olmasına rağmen, hiçbir değişiklik yapmaması !!!

  2- Yaklaşık 50 TL ödediğimiz iftar paketinin içindekileri, ikram diye başa kakmaları !!

  Mutlu bir yemek ve devamı için AMAN !!! Fevzi Hoca ya gitmeyin…

  Hızlı büyümenin ortaya çıkardığı REZİLLİK = FEVZİ HOCA

 8. can:

  cemil ne yazıkki fevzi hocayı karalamak bu kadar ucuz değil neye göre rezillik diyorsun kimse aldanmasın cemile.gidin ve harika balıkların tadına bakın

 9. şakir-can:

  iki kez test ettiğim bir mekân… karadenizli arkadaşlardan “balık fevzi hoca’da yenir” tekerlemesini çok duyduğum için kendimi zorunlu hissettim… epeycene zor bulduk, lojman bölgesi içerisinde konumlu olması bulunmayı biraz zorlaştırıyor… ilk olarak 2011 yazında ailecek gitmiştik, kaygana, fındıklı baklava ve laz böreği gibi ikramlar ilgi çekici ve güzeldi ama nihayetinde ödediğimiz hesap güzellikleri kısmen unutturacak cinstendi; ana menü olarak ise garsonun şiddetli tavsiyesi üzerine hiç tanımadığım lagos diye bir balık (tava) yemiştik ve bundan da ciddi bir lezzet alamamıştık… sonra ise Eylük 2012’de çok sevdiğim bir misafirimi öğle yemeği için buraya getirdim, çünkü o an bize en yakın konumda nezih bir mekân arayışı ve misafirimin balık tercihine uygun düşmüştü… palamut mevsimi olduğu için garsonun tercihine değil, kendi isteğimize uyduk ve bu defa lezzet yönünden daha başarılı bir nokta yakaladık… balık yemek için – çok özel bir sebep olmazsa – bir daha buraya geleceğimi sanmıyorum, çünkü ankara’da benzer nezahet düzeyinde en az aynı kalite ve lezzette balığı çok daha uygun fiyatlara sunan mekânlar var (bkz. oburcan’ın ‘kardelen’ ve ‘adem doruk’ yorumları); ama menü’de balık fiyatlarına kıyasla görece daha makul gördüğüm akçaabat köftesini uygun bir zamanda test etmeyi düşünüyorum…
  selamlar

  • Özgür:

   Hocam lagos en lezzetli balıklardandır.balıkçılarda kilosu 60-70liradan aşağıya satılmaz.hesabınız ondan çok gelmiştir.köftesi de süperdir bu arada.

   • şakir-can:

    aslında ben pek balık gurmesi değilimdir (zaten aslında gurme hiç değilimdir :-)), onun için değişik türleri çok bilmem; bana göre varsa yoksa hamsi, palamut, somon ve tatlı sulardan da ancak ve ancak alabalık… daha yenilerde arkadaşlarla gittiğimiz mahalle balıkçısında ortaya hamsi ve çinekop söyledik; herkes çinekop’a hayran kaldı ama bana göre hamsinin yanında hiç lezzeti yoktu….
    Fevzi Hoca özeline gelirsek: kendisini tanıyan arkadaşlar var ve onların özellikle vurguladıkları şey burada sunulan tüm balıkların GÜNLÜK olması imiş… kendisinin işlettiği çok sayıda teknesi varmış Karadeniz’de ve her gün Trabzon’dan Ankara’ya (ve tabii İstanbul’a) ulaştırılıyormuş… bu durum tabii ki bir ayrıcalık katıyor olaya…
    biliyorum uzattım, ama madem başladım, iki farklı ayrıntıyı da not ederek bitireyim:
    -bu aralar mekana uğrama fırsatınız olursa – sanırım bizzat Fevzi Hoca tarafından kaleme alınmış – balık türleri ve yemekleri hakkında bol resimli bilgi içeren ve çok kaliteli basılmış güzel bir kitap göreceksiniz ana tezgahta (tabii reklam amaçlı); herkes serbestçe alabiliyor hatta Ankara’da müşteri potansiyeline girdiğini düşündüğü bir portföye bunları postayla gönderdiklerini biliyorum… bu kitaptaki bir ayrıntıyı paylaşayım isterseniz; mesela Fevzi Hoca dermiş ki “taze balığa limon sıkılmaz” ve lokantasında sunulan balıkların tamamı ‘ileri derecede taze’ olduğu için bunlara limon sıkan müşterilere karşı kendisini zor tutuyormuş (şakir-can da der ki “şu halde balığın yanında limon getirmesin garsonlar o zaman canıııım” :-))…
    -ne kadar doğrudur bilemiyorum ama aldığım bir duyuma göre Ankara’daki mekanın kapanma ihtimali varmış… nihayetinde burası devlet arazisi ve başbakanlığın bir yapılaşma projesi varmış diye bir söylenti söz konusu (bana aktaranların yalancısıyım diyeyim ve umalım ki öyle olsun; yapılaş, yapılaş, nereye kadar di mi yani ?)…
    son olarak: köfte olayını zaten merak ediyordum, özgür’ün vurgusuyla zihnimdeki notu daha da belirgin hale getirdim… ilk fırsatta diyeyim ve umayım ki o fırsat çabuk gele… 🙂
    selamlar

    • oburcan:

     Şakir-can,
     bu güzel yorum ve bilgiler için teşekkürler. Fevzi Hoca benim Trabzon’da da sık sık gittiğim ve sevdiğim bir yer. Ancak yakın zamanda Ankara’daki yerine gittiğimde hiç beğenmedim. Buğulamayı kırmızı bibere boğmuşlar, balık tadı alamadık. Servis aksıyor, elemanlar gülmüyor, asık suratlı. Bence bir yenilenmeye ihtiyaçları var.
     Selamlar
     Oburcan

     • Ozan Deniz:

      Buğulamalarını ben de beğenmiyorum, değişik bir tarzları var. Ama o laz börekleri yok mu o işte Necla Hanım’ın laz böreğine en yakın laz böreği. Ben sırf laz böreği için buraya gidiyorum. Sorduğumda da zaten “eskiden Necla Hanım’dan getirtiyorduk şimdi Trabzondaki kendi yerimizden getirtiyoruz zaten Necla Hanım’dan ayrılan ustalar yapıyor” dediler.

 10. oburcan:

  Ozan,
  Laz böreği için Gazi mahallesindeki Ayme ve Gölbaşı’ndaki Hamlakit’i tavsiye ederim

 11. Bende:

  Valla bende fiyatlar konusunda memnun kalmadım. Geçende sadece tatlısını yiyelim diye gittik. 1kalamar+tatlı(1dilim laz böreği+2adet burma)+2 türk kahvesi+ 1su) 35 lira ödedik. İçime oturdu. Üstelik garsonlar kalantor müşteriye alışmışlar siparişi beğenmeyip aşağılayıcı espiriler yaptılar. İstanbullular için trabzon parka gittiyseniz hemen aşağısında lider pideye gidin. Mütevazi tatlı garsonlar, müşhiş lezzetli pide. Her kuruşunu ben onlara helal ederim ama fevzi hocanın kredisi bende bitmiştir. 3 kezdir aynı muamele yetti ban

 12. hatice:

  Dun aksam ankarada acilan yeni mekanina gittik. 5 aile cocuklarla beraber kisiydik. Iftar menulerini son derece yetersiz buldum. Trabzondaki mekani cok begenmistik porsiyonlar doyurucuydu. Ac kalktik diyebilirim. Corba soguk geldi. Ara sicak olarak sunulan su boregi buz gibiydi. Salatalar masaya sik araliklarla konulmamis. En azindan iki kisiye bi salata tabagi koymalilar. Balik ve koftesi lezzetli ama porsiyonlar cok az. Tatli olarakta cevizli sargi burma getirdi. Fakat o kadar kisiye ortaya 3 kucuk tabakta getirdiler. Hic yakistiramadim. En azindan herkesin onune 3-4 dilim tatli koyabilirlerdi. Vel hasili bi yer unlenince kalite dusuyor. Bekledigimi bulamadim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014