09 Mart 2010

ELMACIPAZARI GÜLLÜOĞLU BAKLAVA – ANKARA

Baklava eşsiz Türk mutfağının en güzel tatlılarındandır. Yurtdışına gidenler Yunanlıların baklavayı , ismini değiştirme zahmetine bile katlanmadan sahiplendiğini görüp ezikliklerine için için gülerler ama birçok yerde de baklava denince Yunan tatlısı çağrışımı yapar , bu da tehlikelidir. Sadece baklava ile kalsa iyi , birçok yemeğimizi alıp kendilerinin gibi satar uyanıklar , meze , dolma , cacık , imam bayıldı , bunlar isimleri değişmeyenler , bir de değişenler vardır , dönere gyros , şiş kebaba souvlaki derler. Neyse konumuz bu değil , konuya dönelim.

Biz burada işin aslını bildiğimiz için gerine gerine baklavamızdan bahsedebiliriz. Baklava denince de asıl mekanı Gaziantep’tir. İncecik açılmış hamuru , mis gibi kokan tereyağı ve şerbetiyle mutluluk kaynağıdır. Bir arkadaşım uzun zaman önce baklavanın nasıl yenmesi gerektiği konusunu şöyle açıklamıştı ; aşağıdaki resimde görülen ufak dikdörtgen baklavalardan 1 tane alınır , çatalla azıcık oynayınca zaten üst katmanı ayrılır , alttan fıstıkları veya cevizleri görünür. O fıstıklı kısmı alıp , fıstıklar damağınıza gelecek şekilde baş parmağınızla yukarı doğru bastırarak damağınıza yapıştıracaksınız. Sonra biraz bekleyerek şerbetin ağzınıza yavaş yavaş yayılmasını ve eğer baklava yeterince taze ve yumuşaksa damağınızda eriyişini hissedeceksiniz. Bilmem biraz olsun fikir verebildim mi?
Görüyorum ki Güllüoğlu konusu biraz karışık bir konu. İnternette Güllüoğlu ismiyle araştırma yaparsanız pek çok Güllüoğlu olduğunu ve hepsinin Gaziantep’li olduğunu görürsünüz.
Ankara’da Turan Güneş Bulvarı üzerinde açılan Güllüoğlu , Elmacıpazarı Güllüoğlu. Hangisinin “öz” Güllüoğlu olduğu konusunda bilgisi olan varsa ve yazarsa sevinirim. Ben gördüğümü yazdım. Geniş , ferah ve şık bir mağaza olmuş. Girişte sizi baklava çeşitleri ve hafiften bir tereyağı kokusu karşılıyor.

Baklavalar çeşit çeşit. Fıstıklı , cevizli ile başlıyor , bülbül yuvası , havuç dilimi ve kuru baklavaya kadar uzanan geniş bir yelpazesi var. 3 kişi gittik ve küçük bir karışık tabak istedik. Gayet leziz. Baklavaların hergün uçakla Gaziantep’ten geldiği üstüne basarak vurgulandı. Hepsi çok güzel , şerbeti tam karar kullanılmış , yerken zorlamıyor.

Gaziantep’te de baklava yemiş birisi olarak bu baklavanın Gaziantep baklavası olduğuna tanıklık edebilirim!! Fiyat konusunda Elmacıpazarı Güllüoğlu rakiplerinden biraz daha yukarıda. Israrla belirtilen hergün uçakla gelme ve malzeme kalitesinden dolayı bu fiyatların normal olduğu söyleniyor. Kilo fiyatları 35 -40 TL arasında. Fiyata rağmen yediğim baklavadan memnunum , tavsiye ederim.

Elmacıpazarı Güllüoğlu

Turan Güneş Bulvarı No:72/B

Yıldız Ankara

Telefon : 312 – 441 44 22

Share Button

ELMACIPAZARI GÜLLÜOĞLU BAKLAVA – ANKARA için 23 yorum:

 1. tatlıcı:

  Elmacıpazarı bildiğim kadarıyla Güllüoğlu ailesine dahil ancak istanbuldaki emsallerinin daha iyi olduğu anteplilerce söylenir.
  Gene de ankara için iyi bir yer umuduyla biz de arkadaşlarla toplanıp gittik. Özellikle fıstıklı kare baklavayı önerdiler (fıstık oranı diğerlerine göre daha fazla). Sonrasında 1-2 çeşidini daha deneme şansım oldu.Ancak sonuç beklediğimiz gibi değildi. Fiyatlar 1 porsiyon için 6.5-8.5 arasında değişiyor. Tadımlık için belki çok problem değil ama lezzet çok tatmin etmedi, esas problem de baklavanın uçakla geliyor olması sanırım. Çünkü, yoldan gelen baklava, buraya geldiğinde servis öncesi mikrodalgada ısıtılıyor.
  Taze baklavanın yerini tutması zor, hacıbabanın yanından geçmesi bile zor derim..

  • bahar:

   merhabalar ankaralı olmadıgım ıcın nerde ne yenır dıye buradan yaralanıyorum.dun gece de tatlı krızım tuttu canım baklava cektı bı hevesle baktım ankara da baklava nerede yenır dıye GULLUOGLU yorumlarına bakarak bı kosu gıttık esımle GULLUOGLUNA.Sonuc hayal kırıklıgı…1 tanesını bıle yıyemedım bol fıstıklı olandan almıstık.bence oven yorumlar reklam amaclı.yanlız ben degıl benımle bırlıkte yıyen 4 kısı de aynı fıkırde belırtmek ısterım.Hacııoglu daha ıı.

   • oburcan:

    Bahar,
    yorum için teşekkürler.Yazılan yazıların üzerinden zaman geçtikçe güncelliğini yitirebiliyor.Bu tür güncellemeler faydalı oluyor.
    Selamlar

 2. Anonymous:

  Hacıbaba!? Eğer Antep baklavasından bahsediliyorsa Elmacıpazarı Güllüoğlu kesinlikle şu an Ankara'nın en iyisi. İstanbul'dakilerin Ankara'daki ile bağlantısı yok, İstanbul'daki (en yaygın zincir olan karaköy Güllüoğlu) Nadir Güllü'nün, Ankara'daki ise amcaoğlu Mahmut Güllü'nün. Mikrodalga konusu kesinlikle doğru, hamuru yumuşatıyor ve gevreklik kayboluyor, eve alıp tepsinin üzerinde oda sıcaklığında çok hafif ateşte azıcık ısıtmak lazım. Böylece dip yağı ve şeker çözülüyor ve yemesi kolay oluyor. Ankara'daki diğer tatlıcılar Antep baklavasından ziyade modifiye tatlılar yapıyorlar, şerbeti-şekeri bol, fıstığı az. Karşılaştırılmaz. Buranın kıyası Antep'teki amcaoğullarıyla ya da Zeki İnal'la yapılabilir. Elmacıpazarı Güllüoğlu'nda ayrıca havuç ve börek de gayet iyi.

 3. Anonymous:

  tatlısever:

  turan güneş caddesindeki elmacıpazarı güllüoğlu bence ankaradaki en iyi baklavacı. kullanılan malzemeyi çok kaliteli buldum. biraz erken gitmiştik sabah. kolilerin acılmasını bekledik ve baklavalar hala sıcaktı. mikrodalga elbette etkileyebilir lezzeti ki zaten o da isteğe bağlı. ısıtmak istemeden de deneyebilirsiniz. mekan olarak da adına yakışır bir yer olmuş. ben biraz araştırdım burası ailenin antepte işe ilk basladığı dükkanın devamıymış. yani en eski ve en orjinali. herkese kesinlikle tavsiye ederim. fiyatlar bu kaliteye bence gayet normal.

 4. Baklava konusunda master yapmış biri olarak ; size şunu söyleyeyim baklavanın kalitesi yağ ve un da olsa taze baklava her zaman yenilir en mükemmel baklava bile bir iki gün sonra pastane tatlisi olur…
  ankara da açılan güllüoğlunu denemedim ama antep'te Koçak'tan baklava ,Üçlerden şövbiyet yemeden gelmeyin diğerleri reklam kokan markalar …

 5. Bu degerli bilgiler icin tesekkurler 🙂

 6. Anonymous:

  BİR YORUMCU, GÜLLÜOĞLU BAKLAVASININ TADININ HACIBABANIN BAKLAVASININ YANINDAN BİLE GEÇEMEDİĞİNİ BELİRTİYOR. O KAÇ YILDIR HACIBABANIN BAKLAVASINI YİYOR BİLMİYORUM ANCAK EĞER BÖYLE BİR YORUM YAPMIŞSA YA HACIBABANIN ORTAĞI YA DA AĞZINIZIN TADI YOK. ANTEP'DEN UÇAKLA GELMESİNE RAĞMEN BİLE HACIBABA'YA 10 BASAR. HACIBABANIN KALİTESİ 8-10 YIL ÖNCE İYİYDİ. ŞİMDİ KALİTE DÜŞMÜŞ.

  • Soin:

   Kesinlikle katılıyorum.. bende baklava sever olarak Ankara’da gitmediğim baklavacı kalmadı ama en çok baklavasını sevdiğim yer Güllüoğlu oldu zaman zaman gider Turan Güneş’ten alırım afiyetle yerim 🙂 ve ne zaman gitsem baklavası sıcak oluyor ve çok taze oluyor baklavası.Hacıbaba’dan yedim bir kaç sefer ama baklavaları çok şekerli :/

 7. polat:

  İddia ediyorum Ankara'nın en iyisi.Ben 20 yıldır Ankara'da bu şöbiyetin kötü kopyasını bile yemedim.En önemlisi de şerbetinde gerçek şeker kullanılıyor mısır veya glikoz şurubu değil.Ben de bu baklavadan sonra baklava yiyemiyorum.

 8. earl:

  Elmacıpazarı Güllüoğlu’nu deneme şansım henüz olmadı ama hem Oburcan’ın hem de takipçilerinin yorumlarına değer veririm. Bu nedenle eminim ilk fırsat bulup denediğimde memnuniyetimi yine buradan sizlerle paylaşacağım.
  Ben tatlılarını Hacıbaba’dan daha lezzetli, personelini de Hacıbaba’dan daha içten bulduğum Cebeci Kutlugün Sokak girişinde yer alan Baklavacı Necipbaba’ya da değinmeden edemeyeceğim. Gidilecekler listesine eklemenizi ve gitmişken dondurmasının da tadına bakmanızı öneririm.

 9. murattug:

  g.m.k. bulvarındaki güloğlu’nun baklavalarını sürpriz joker olarak belirtebilir miyim?

 10. Murat sert:

  Ben bir Gaziantepli olarak size bı kaç yer önereyim.1- ayintap 2- gazioglu 3- kocak 4- çağdaş 5- celebioglu 6- sirvan . Bu arada gulluoglu nun Antepliler arasında esamesi bile okunmaz. Afiyetler olsun.

 11. Valmond:

  Hacı Baba ‘nın baklavasının kalitesi Hacı Baba’nın vefatından sonra epeyce düştü bana göre eski baklavasından çok uzak. En son 15 sene önce gerçekten çok iyiydi baklava dilimleri şimdikinin 1/3 ü kadardı o kadar küçük ve çıtır baklava yapmak çok zordur , yemyeşil tereyağı akar o baklavayı inanın belki Antep ‘de bile yiyemezdiniz. Çünkü Antep usulü değil Antep baklavasının kaynağı olan Şam usulü baklavaydı. Baklava bir Tatlısıdır tabiki ama Suriye’nin kuzeyindeki Türkmenlere dayanır. Hatta onlarda baklavanın ismi daha Türkçe bir isimi de vardır ” Fıstıklı aş” derler. Fıstık en iyi bu bölgeden çıkar zaten eskiden hatırlayın Antep Fıstığı demezdik ” Şam Fıstığı ”derdik. Ben hala böyle diyorum. Özetle Türkiye’deki iyi bir Antep baklavası bile malzemesini Türkiye içinden Urfa’dan alır .Urfa’nın tereyağı ve fıstığı çok daha kalitelidir. Hacı Baba’da eskiden Urfa’dan bizzat getirtirdi. Ama şimdi öyle değil.

 12. Umut:

  Gaziantep deki Koçak baklava son yıllardaki kalitesyle Gülloğlunu vs hepsini sollamış durumda mutlaka deneyin
  Ankardaki Hacıbaba Güloğlu Karacaoğlu vs bunlar gerçek baklava değil. fazla şekerli ağır baklavalar bir kaç dilimde adamın içini bayıyor.

 13. hande:

  Oburcan, hacıbaba hakkında yorumlarını merakla bekliyorum

 14. Dégustateur:

  Merhaba,
  Bildiğim kadarıyla Güllü ailesi 1800’lerden beri baklavacılık yapıyor. Birçok şehirde Güllüoğlu isminin çeşitli versiyonları ile işi sürdürüyorlar fakat bu müesseseler birbirinden bağımsız. Bana sorarsanız bu işin en iyisi Karaköy’den başka hiçbir yerde şubesi olmayan Karaköy Güllüoğlu. Yani bu lezzeti tatmak için Karaköy’e gitmekten başka şansımız yok maalesef 🙁 Antep’de de çokça baklava denemiş birisi olarak (ki hemen hemen hepsi çok güzeldi) Karaköy Güllüoğlu’nun baklavası üstüne söyleyecek söz bulamıyorum. Sadece denemenizi önerebilirim; çünkü bu anlatılmaz, tadılır

  • Erek:

   Eğer Karaköy Güllüoğlu’nun baklavalarının Türkiye’de en iyi olduğunu düşünüyorsanız malesef kaliteli bir baklava yememişsiniz. Karaköy Güllüoğlu’nun normal fıstıklısı baklavası 2 dilimden fazlası yenmiyor bile. Baklavanın üst katları ince orta katlar olduğu gibi hamur . Baklavanın fıstığı da tereyağı da vasat. Sadece kare özel i yenebilecek derecede o kadar. Elmacıpazarı güllüoğlu nu çok beğenmesem de kesinlikle karaköy güllüoğlundan çok daha iyidir. Antepte çokça baklava yemiş birisi özellikle İmam Çağdaş, Koçak, Zeki İnal , Burhan İnal baklavalarını yemiş biri o baklavalarla karaköy güllüoğlunun baklavalarını karşılaştırmamalı. Karşılaştırıyorsa baklavanın b ‘sinden anlamıyordur.Ankara’da Hacı Baba bile Karaköy güllüoğlu ile karşılaştırılmayacak derecede karaköy güllüoğlundan çok çok çok daha iyidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014