14 Ekim 2010

DENİZ RESTAURANT – İZMİR

İzmir’de 2 yabancı konuğumuzu ağırlıyoruz. Gitmeden önce sorduğum tüm İzmir’li arkadaşlarım tek mekan söylediler : Deniz Restaurant. Kordon’da yer alan Deniz Restaurant 1981 yılından beri hizmet veriyor.
Girişte sizi balık standı karşılıyor. Balıklar günlük olarak tüketiliyor ve çeşit olarak zengin.

Balıkların arka tarafında istakoz ve langust’lar var. Şu kadarını söyleyebilirim : fatura almak için ertesi sabah tekrar uğradığımda 3 tane kalmışlardı. Tüketim hızı çok yüksek!!

Masalar birbirine fazlaca yakın. İster istemez yan masada anlatılanları duyuyor ve samimi oluyorsunuz 🙂
Mezeleri görmek istediğimiz için biraz bekledik , az sonra meze tepsisi masamıza geldi. Alaçatı’da olduğu gibi yeni ve değişik mezeler yok. Bildiğiniz klasikler.

Şevketi bostan ile başladık. Girit’liler iyi bilir(öhöm öhöm)(Annem de süper yapar yani!!!) DenizRestaurant’ın şevketi bostanını da beğendik. Lezzetliydi.

 Karides salatası çok özel bir lezzete sahip olmamakla birlikte vasatın üstündeydi.

Zeytinyağlı taze fasulye benim tercihim değil , misafirimiz istedi ama tadı yerinde. Yine de ben böyle bir mekana geldiğimde daha özel şeyler tatmak isterim.

 Patlıcan salata da çok özel değil ancak fena da değil.

Salata oldukça zengin. Fesleğenin kuzeni olan reyhan tadını patlatmış. Gelenler içinde masanın  en iyisi.

Balık olarak levrek istedik. 1,5 kg. gelen levreği 4 kişi paylaştık. Şu ana kadar istediklerimizin çizgisi ortalama civarındaydı ama balık hepsinin tüm eksikliklerini kapatacak kadar güzel. Son zamanlarıda yediğim en iyi balıklardan birisi. Izgarada taze deniz balığının tadı gerçekten bambaşka.

Deniz restaurant klasik mezeleriyle ortalama bir çizgide seyrederken , balıkla müthiş bir bitiş yaptı. Fiyatlar yüksek. 4 kişi 260 TL hesap ödedik.

Deniz Restaurant
Atatürk Caddesi No:188/B
İzmir
Telefon : 232 – 464 44 99
http://www.denizrestaurant.com.tr/

Share Button

DENİZ RESTAURANT – İZMİR için 11 yorum:

 1. 1,5 kiloluk levreği fileto çıkartmayıp bütün bir şekilde pişiren ustayı takdir ediyorum. Büyük balığı fileto çıkartıp pişirmek hem işin kolayına kaçmaktır hemde balığın suyunu kaçırmaktır!

 2. Anonymous:

  Merhaba oburcan:

  – gittiğin yerlerin fiyatlandırmasını her zaman yazmıyorsun, halbuki bir yerin lezzet düzeyi kadar fiyat/performansı da mühimdir. bilhassa içkili restoranlarda içkiye yazılan bedel önemli bir kriter olabiliyor.

  – bir sorum olacak, gidip fotoğraflarını çekiyorsun mekanların bol bol, hiç “neden çekiyorsunuz” “çekim yasak” vs. diyen ya da ağız burun kıvıran mekanlar oluyor mu ne diyorsun onlara?

 3. Sevgili Adsız okuucum ,
  fiyat konusunu atlamamaya çalışıyorum. Çok beğendiğim 1-2 yerde yazmadım ama genelde yazıyorum.Bence de bilhassa alkollü içkilerin fiyatları önemli!
  Fotoğraf konusu ilginç.Açıkçası şimdiye kadar neden çektiğimi soran ve izin vermeyen olmadı. Flaş patladığını görenler takip ediyor ama tepki verene denk gelmedim.Bence de ilginç bir konu.Benim bir mekanım olsa ben sorardım diye düşünüyorum.

 4. Znilay:

  Deniz Restoran çok meşhur ve bir o kadar da pahalı bir yerdir.
  Size yine Kordon'da yer alan Balık pişiricisi Veli Ustayı ya da hemen yanındaki diğer Balık Pişiricisini, Kıbrıs Şehitleri'ndeki Hisarönü Balıkçısı'nı öneririm. Fiyat olarak daha makul ve lezzet olarak da üst düzeydir her biri.

 5. Znilay,
  Izmir tavsiyeleri icin tesekkurler. Yakin zamanda bir seyahatim daha olabilir. Bu onerileri degerlendiririm. Tesekkurler

 6. nedim özak:

  fiyat/performans olarak daha üstün yerler arıyorsanız kordondaki veya inciraltındaki Veli Usta’yı da tavsiye ederim.Çünkü burada o hesapla biraz daha fazlasını bekliyor sanki insan:)ama tabii kesinlikle normalin üstünde lezzetler

 7. Elif:

  İzmir’de balık yiyecekseniz Urla-Özbek Köyü’nde Akın’ın Yeri’ni tek geçerim. Bilen bilir, bilmeyenler birbirine Deniz Restaurant’ı önermeye devam eder. İzmir’de Akın’a gitmemişseniz henüz balık yememişsiniz demektir.
  Balıklar her daim taze, Karaburun balığı. Gittiğinizde çipura-levrek değil, mevsim balığı neyse onu yemenizi tavsiye ederim; barbunsa barbun, lüferse lüfer, kalkansa kalkan.
  Spesiyallere gelince; yemek öncesi gelen, mideyi rakıyla buluşmaya hazırlayan, nefis kekikli zeytinyağı (ki kekik halis Urla kekiği, ekmeği batırdığınızda tomurcukların çıtırtısını duyabilirsiniz) meze olarak karışık ot tabağı (elinizi korkak alıştırmayın, zeytinyağında cömert olun derim), ara sıcaklardan ızgara ahtapot, deniz mahsullü ızgara pazı dolması, tereyağlı kidonya ve kalamar dolma.
  Ek olarak, rakı eşlikçisi bir kaç meze daha (yoğurtlu patlıcan üzeri atom, tekmil fava, biber tarator), 2 adet salata ve 2 adet fırında dondurmalı irmik helvası ile 6 kişi için 380 tl hesap geldi son gidişimizde, ki kişi başı 63 tl gibi komik bir rakam ortaya çıkıyor.
  Her zaman olduğu gibi İstanbullular burayı da İzmirliler’den önce keşfetmiş gibi görünüyor. Sıklıkla ünlü konukları da oluyor. En son yan masamızda Ertuğrul Özkök ailesiyle yemek yiyordu.
  Özellikle haftasonları rezervasyonsuz gitmeyi düşünmeyin bile. Kapıda kalırsınız, Özbek’de başka restoran da olmadığından onca yolu geri dönersiniz. Rezervasyon ve ayrıntı için şuraya: http://www.akininyeri.com/

 8. onur:

  Şunu net olarak söyleyebilirim balık yemek için izmir’deki en doğru yeri seçmişsiniz.(lezzet-lokasyon-ambians).Arkadaşlarım alınmasın ama saydıkları rakip olamaz(belki akın’ın yeri…ama eksikleri çok).Rakip istiyorsanız sipari,çeşme dalyan körfez ve yengeç restaurantı verebilirim.Siparide bademli dil balığını yengeç restaurantta ise mürekkepli kalamar,ballı kalamar ve orgazmik ahtapot bacağını öneririm şimdiden afiyet olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014