24 Aralık 2011

TİRİTÇİ SERVET – ELMADAĞ – ANKARA

Tirit tam bir Anadolu yemeği. Baktığınızda yurdumuzun her bölgesinde tiridiyle anılan bir yerler olduğunu görceksiniz. Tarifler de yaklaşık olarak birbirine benzese de fırsatım olsa hepsine gider, ayrı ayrı tadına bakardım. Lakin en yakınımızda Elmadağ var. Kuzen Alper’in uzun zaman önce bahsettiği Tiritçi Servet yolumun üstündeydi. Bu sefer doğru bir zamanlamayla akşamüstü Servet’teyim.

Tiritçi Servet Elmadağ ilçesinde Ankara-Kırıkkale yolunun kenarında. Dışarıda da masa, sandalye hatta koltuk var ama sezon itibarıyla iç mekanı tercih ediyorum.

İç mekan soba ile ısınıyor. Fazla büyük değil. Girişte yer alan tezgahta yemekler yer alıyor. Çeşit çok değil, buranın özel yemeği tirit. Bunun haricinde çorba, kuru fasulye, pilav ve ızgara köfte var.

Gelelim Elmadağ’ın tiridine. Bu tirit dana etinden yapılıyor. Dananın sırt etinin sinirleri alınarak kuşbaşı doğranıyor ve pişiriliyor. İçine acı biber ve pul biber atılıyor. Çünkü Elmadağ tiridi acı olmalı!!!

Küp küp kesilen tandır ekmeği tabağa  yerleştiriliyor.

Tiritin yanında gelen yoğurtun en önemli görevi oldukça acı olan bu yemeğin aralarında ağzınızın içini ferahlatmak.

Ve tirit karşınızda Elmadağ tiridi. Tandır ekmeğinin üstüne et ve etin suyu konuyor. Et harika. Hem iyi pişmiş, hem de çok lezzetli. Çok acı olduğunu belirtmem lazım ama inanın terinizin her damlasına değecek kadar lezzetli.

Tiritçi Servet bence çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Yol üstünde yemek hizmeti veren binlerce yer arasında yerel yemeğini çok kaliteli ve lezzetli bir şekilde sunuyor. Kendilerine başarılar diliyorum.  1 porsiyon tirit 9 TL.

 

Tiritçi Servet

Ankara-Kırıkkale karayolu

Elmadağ  Ankara

Share Button

TİRİTÇİ SERVET – ELMADAĞ – ANKARA için 18 yorum:

 1. Bengi Özkan:

  Paylaşım için teşekkürler, bende artık böyle salaş, otantik yerleri keşfetmeyi seviyorum.

  Sevgimle,

  Bengi

 2. mustafa:

  Değerli kardeşim bu tiritci servet kaça kadar açık ve telefon numarası mevcutmu.

 3. Oruç YILMAZ:

  Desene senle kastamonu’ya gitmemiz ve sana orda tirit yedirmem gerekiyor!

 4. Birol ÜNAL:

  Hocam bu yer yolun neresinde elmadağın içinde mi? Ankaraya mı yakın, şehir dışı durumlarda google map kullanamazmıyız? Çalışmalarınızda başarılar. Zevkle takip ediyorum.

  • oburcan:

   Birol haklısın, Google maps kullanmaya başlıyorum artık. Böyle uzak noktalarda çok işe yarayacak. Teşekkürler

 5. fatih yılmaz:

  Dün gece bu tiriti yiyebilmek için 45 dakika geç iftar yaptım. Ama etin tadı benim için ve misafirim için tam bir fiyaskoydu. Tatsız at eti tadında bir şeydi. Hatta çalışana etin ne eti olduğunu sorduk.Metrodan alınmış dana eti olduğunu söyledi.40 yillik omrumde tedigim en tatsiz etti. 2 tirit 1 ayran 1 kola 28 tl. Lezzet sıfır.

  • pelin:

   fatih bilip belmeden insanların ekmeği ile oynayıp yorum yapamnız doğru değil elmadağında parmakla gösterilen bir lokanta orası titizlik,disiplin ve saygıda gelen bir lokantadırr!! size hakaret davası açmazlarsa şanslısınızz çünkü insanların ekmeğine hakaret ediyosunuz bence size etin tadı değil fiyatı dokunmuş öle bi lezzetede fiyat normal

 6. pelin hanım haklı o lokanta parmakla gösterilecek bir lokanta bencede size et deyil fiyat dokunmuş bizde tatdık o lezzeti sizin damak tadınız bozuk heralde…

 7. ersan selim:

  koçum fatih sen tadından değil de çekemediğinden böyle yazmışsın burda servet beyin yerinde kimler yemek yedi birbilsen ama adamların reklama ihtiyacı yok orası başlıbaşına bir reklam elmadağı en güzel yemeğiyle türkiyede temsil eden şirin bir mekan birdaha yorumsuzca bilmeden yapma evde yapmaya kalkışmışsın birde demekki beğen mesen aynı yemeği evde yapmazsın birde sen bunu evde yapa bilseydin tiritçi servetin ne anlamı kalırdı herkes bildiği işi yapsın birdaha bilip bilmeden kimseyi karalama

 8. fatih yılmaz:

  koçum! Ersan bey,Fiyatı dokunmadı. evde de yapıp yemedim. Çekememezlik kesinlikle değil, çalışan çocuklara da aynı yorumumu söyledim. Elmadağda metro grosmarket eti yemek acayibime gitti. Söylediklerimin arkasındayım. Beğenmek zorunda değilim.

 9. Reklam kokan hareketler var burada sanki..!!! Ama yine de bi deneyeceğim.

  • oburcan:

   Salih,
   reklam yapsam Elmadağ’daki tiritçiyi mi yapacağım, yapma Allah aşkına 🙂
   Selamlar
   Oburcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014