11 Kasım 2013

MİDYELİ – İZMİR

Uzun bir aradan sonra tekrar İzmir’deyim. Kutlu Singil ismi bu sitenin sürekli okurlarına yabancı gelmeyecektir. Zaman zaman yazı yazan Kutlu ve Mekanist‘in İzmir elçisi Ceren Oluz ile birlikte yemek turuna çıktık. Ve ilk durağımız İzmir’in yeni mekanlarından Midyeli. İsminden de anlaşılacağı gibi sadece midye ürünleri olan bir yer. Bu anlamda oldukça iddialı bir konsept. Zira bu devirde sadece midye satmak bir işletme için risk olarak görülebilir. Bunu yapması için lezzetlerin çok iyi olması şart. Bakalım Midyeli nasılmış :

Mekan şehrin merkezinde, Alsancak’ta yer alıyor. Bize yabancı olmayan bir konumda. Zira yanıbaşında olan Hisarönü Balık Pişiricisi‘ni geçen yıl ziyaret etme şansım olmuştu ve çok memnun kalmıştım. Midyeli menüsü çok zengin. Tava, dolma gibi klasik lezzetlerin yanında tencere, sahan, midyeli makarna, salma gibi değişik çeşitlere de yer verilmiş. Midyeler Ege’nin 3 değişik bölgesinden günlük olarak geliyor. Tüketim yüksek olduğu için her zaman taze midye bulunuyor. Ve tabi menüde yer alan tüm ürünlerin işletmenin kendi üretimi olduğunu da belirtelim. Hammadde hariç dışarıdan ürün alınmıyor.

Midye dolma ile başladık. Tam da benim sevdiğim tarz olan hafif tatlı, baharatlı pilavı ile midye dolma, fabrikasyon üretimlerin çok üstünde. Beklentimi karşılayan bir tat.

Midyeli&karidesli sahanda, gecenin yıldızıdır diyebilirim. Midye, karides, kapari, yeşil zeytin ve kırmızı biber sahanda tereyağı ve az kremayla pişirilmiş. Enfes bir lezzet yakalanmış. Tüm malzemelerin tadını almak mümkün. Kaparinin hafif ekşimsi tadı tek kelimeyle uçurmuş.

Midyeli salma da bir diğer yıldızdır. Biber ve soğanla desteklenmiş midyeli pilav bambaşka bir hal almış. Çok beğendik.

Gelelim Midyeli’nin tencere lezzetlerine. Brüksel’e gidenlerin aşina olduğu bu lezzete uzun zamandır hasret kalmıştım. İlk tencerede sade istedik. Üstüne az limon sıkılarak yenmesi tavsiye edilir. Deniz kokusu ve midye lezzetinin sade ama bir o kadar kuvvetli birleşimi bu. Şiddetle tavsiye olunur.

Diğer tencerede ise rokforlu midye istedik. Rokforun kendine has aroması midye ile birlikte zenginleşmiş ve ortaya unutamayacağımız bir lezzet çıkmış. Tencerenin dibinde kalan sosu bırakmak yazık olur, sosu kaşıkladık ve bitirdik 🙂

Gecenin sonunda ise midyeli meze geldi. Görüntüsünden ve renklerinden de anlaşılacağı üzere zengin ve lezzetli bir mezeydi.

Midye dolu nefis bir akşam oldu. Sadece midye satan bir mekan olursa böyle olmalı diye düşünmeden edemiyor insan. Her daim taze midye yenebilecek hem de bu kadar üst düzey lezzetlere sahip olacak bir mekan İzmir için büyük kazanç. Fiyatlar şöyle : Midyeli tencere 14-16 TL , midye tava 11 TL, Midyeli&karidesli sahanda 9-11 TL, makarnalar 10-11 TL, meze 9 TL. midye dolma 0.5 TL

 

Midyeli

İrfan Boyuer Sokak No:4/A

Alsancak  Konak  İzmir

Telefon : 232 – 422 22 26

Foursquare : Midyeli

Mekanist : Midyeli

 

Share Button

MİDYELİ – İZMİR için 7 yorum:

 1. Kutlu Singil:

  Sevgili Oburcan,
  O ne akşamdı gerçekten?
  Müthiş lezzetler, sokağın neşesi ve tabi ki Midyeli’nin güleryüzlü personeli ve işletmecileri…
  Hele, midye kabuklarıyla rokfor sosu kaşıklamak, paha biçilemez.

  Fakat çok yemiş olucaz ki beni gece uyku tutmadı..

  • oburcan:

   Kutlu,
   o geceyi unutmak ne mümkün. Bende de aynı durum hasıl oldu. Lezzetlere kayıtsız kalamadığımız için uyku tutmadı 🙂
   Selamlar
   Oburcan

 2. Çok güzel bir mekan, çok güzel bir konsept, çok güzel fotoğraflar… Gece gece iştahımız açıldı… 🙂

  Bu arada yazının başında, “Acaba midyeli tatlı olur mu?” diye aklıma gelmedi değil… 🙂

 3. Liz:

  Oburcan ve Kutlu Singil’e katılıyorum. Ne tesadüf ki aynı gece Midyeli’de yemek yiyen bir çift arkadaşım da hemen hemen aynı yorumları yapmışlardı. E üstüne Mide Mühendisi’nin ilginç fikri de gelince… Ne diyelim; Denemeye Değer bence de

 4. Levent:

  İzmirli arkadaşlarım götürmüştü bu mekana.. Sadece midye üzerine çalışılması ilginç gelmişti. Ama muhteşem iş çıkarmışlar. Bir midyesever olarak sıcak midye dolmalar ve midye tenceresine bayıldım. Brüksel usulü midyeyi evde de denedim ve çok da başarılı oldum. Şimdi evde ağırladığım misafirlerime çorba olarak midye çorbası sunuyorum. Ve herkes bayılıyor. Brüksel de yiyenler bile senin çorba daha güzel olmuş dediğine göre gerçekten başarılı.. İsteyene tarif verebilirim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014