28 Nisan 2014

MEŞHUR HASAN USTA AKÇAABAT KÖFTE – ANKARA

Yeni keşfimiz bir Karadeniz lokantası. Oran’da efsanevi balık lokantası Kalbur’un yanında yer alan Hasan Usta yöresel lezzetleri ile öne çıkan bir mekan.

Mekanın sahibi Hakan usta Giresunlu. Kullandığı tüm malzemeleri Giresun ve Trabzon’dan getiriyor. İçerisi geniş, aydınlık ve tertemiz.

Menüde Karadeniz lezzetleri ile birlikte et ve tavuk çeşitleri de mevcut. Ayrıca alkol servisi olduğundan dolayı mezeler de mevcut.

Köz patlıcan çok başarılı. Güzel islenmiş. Bayıldık.

Barbunya pilaki ortalamanın üstünde.

Akçaabat köfte yiyeceğimiz için yanında pilaki olmazsa olmaz. Zaman zaman bahsederim. Benim için pek özel bir lezzet değildir ama fasulye, kırmızı soğan, bol maydanoz ve baharatla gayet leziz bir tabak haline gelmiş.

Kuru fasulye İspir. Tereyağlı ve güveçte pişmiş. Lakin bende fazla iz bırakmadı. Daha iyi olabilir.

Yaprak ciğer efsane olabilir. İncecik ciğerler tavada tereyağı ile pişince lokum kıvamına gelmiş. Şiddetle tavsiye ederim, pişman olmayacaksınız.

Akçaabat köfte ile ilgili kötü bir anım olması nedeniyle son yıllarda mesafeliydim. Anı şu  : bir Trabzon seyahatimden dönerken Akçaabat’ın meşhur köftecilerinin birinden dondurulmuş köfte  aldım. Akşam evde mangala atınca köftelerden ip gibi akan yağı gördüm ve bu kadar yağ beni bozdu. Evet köfte yağlı olabilir ama bu derecesi sağlığa zararlı (bkz Oburcan!) Hasan Usta’nın Akçaabat köftesinin yağı daha kararında. Kesinlikle kuru değil ve bir o kadar lezzetli. Tabi burada Giresun’dan gelen etin de katkısını ihmal etmemekte fayda var. Köfteyi çok beğendim. Sadece köfte için bile buraya gelinir.

Tavuk şiş kalçadan yapıldığı için göğüse göre daha yumuşak, yağlı ve lezzetli elbette. Yanında servis edilen patates gayet güzel olmuş.

Dana şiş konusunda biraz durmakta fayda var. Bilirsiniz Ankara’da çöp şiş dendiği vakit tek adres Köseoğlu Çöp Şiş ‘tir. Artık Köseoğlu’nun bir rakibi var. Hasan Usta’nın çöp şişi de aynı yöntemle pişiriliyor ( işin sırrını Köseoğlu yazısında yazmışım zaten  :)) Et zaten çok lezzetli, üstüne uygulanan işlemle muhteşem bir hale gelmiş. Sevdiğimiz lezzeti burada da yakaladık. Mutluyuz

Meşhur Hasan Usta Akçaabat Köfte , sadece isminde bulunan Akçaabat köftesiyle değil, pek çok lezzetiyle beğenimizi kazandı. Bu lezzetleri tertemiz ortamında sunması da ayrıca takdire şayan. Öğle ve akşam yemekleri için gözden kaçırılmaması gereken bir mekan.

Notlar

– Haftanın 7 günü 11:00-00:00 saatleri arasında açık

– Alkol servisi mevcut

– Kredi kartları geçerli

– Park yeri sorunu yok

– Haftasonları canlı müzik olabiliyor. Gitmeden önce sormanızda fayda var

– Basamaksız girişi ile çocuk arabası ve tekerlekli sandalye girişi için uygun

Meşhur Hasan Usta Akçaabat Köfte

Rafet Canıtez Caddesi

Hamdullah Suphi Tanrıöver Sokak

Oran Çarşı Merkez D:11

Oran  Ankara

Telefon : 312 – 491 52 53

Foursquare : Meşhur Hasan Usta Akçaabat Köfte

Share Button

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014