23 Aralık 2013

MANZANILLA – MALAGA

Manzanilla, İspanya’nın önde gelen şeflerinden Dani Garcia tarafından açılmış. Malaga’dan sonra Amerika’ya giden Garcia, New York’ta da şube açarak  yeni kıtaya adımını atmış.

Manzanilla, Malaga’nın merkezi sayılan Calle Larios’ta bir ara sokakta, sokağa 20 metre mesafede. Menü doğal olarak çoğunlukla tapas’lardan oluşuyor.

İçecek olarak tinto de verano ile başlıyoruz. Kırmızı şarap ve limonlu gazozdan oluşuyor. Hafif gazlı ve serinletici bir içecek.

Girişte yer alan bölümde tapas seçenekleri beğeninize sunuluyor.

Ajo blanco(aho blanko okuyunuz) ile başlıyoruz. Sarımsaklı soğuk badem çorbası diyebiliriz. Bademi çok sevdiğim için, sarımsağın da katılımıyla ortaya çok değişik, zengin ve leziz bir çorba çıkmış.

Kızartılmış patates kroketler altta mayonezli bir sosla sunuluyor. Vasat bir lezzet. Fazla iz bırakması.

Mollete Siciliana, bizim ıslak hamburgere benziyor. Çok lezzetli domates ve fesleğen ağırlıklı baharatlardan oluşuyor. Az miktarda da provolone peyniri var. Harikaydı.

Manzanilla‘nın en beğendiğim lezzetlerinden biri Oxtail burger. İspanyolcası rabo de toro. Boğa kuyruğunun etrafındaki etlerden yapılmış hamburger. Et muhteşem. Sulu ve lezzetli. Üstünde Danimarka’nın havarti peyniri eritilmiş. Ekmek yumuşacık. Mutlaka denenmesi gerekiyor!

 

Ve gelelim günün yıldızına. Belki de tüm Malaga seyahatimin yıldızı. Manzanilla cheesecake. Klasik sunumu değiştirmişler. 1 kaşığa 3 malzemeyi de eşit olarak doldurup yemek gerekiyor. Alttaki bisküvili ve tereyağlı katman yapılır diyorum kendimce. İyi bir tereyağı lezzeti büyük oranda garanti eder. Üstteki çilek sos da tamam. Ama orta katman bambaşka. Tarifini doğal olarak vermediler. Ama ben böyle lezzetli bir peynir katmanı yemedim. Kremamsı peynir müthiş. Tam bir başyapıt. Bunun için Malaga’ya gelinir mi? Gelinir!

Manzanilla, Malaga’nın en iyi tapas restoranlarının başında geliyor. Şef Dani Garcia harika lezzetlere imza atmış. Kendisini tebrik ederim. Malaga yolcuları lütfen burayı not ediniz. Oxtail burger ve cheesecake yemeden dönmeyim, seyahatinize yazık olur!

Not : Siesta burada da var. 16:00-19:30 saatleri arasında kapalı.

Foursquare : Manzanilla

Share Button

MANZANILLA – MALAGA için 2 yorum:

  1. uur:

    Selamlar,

    Ya bu başlığın altına çok alakasız olacak, ama bilse bilse Oburcan bilir diyerek sorumu yöneltiyorum. Zira sitede de arama yaptım ama alakalı bir konu bulamadım.

    Bir saate yakın süredir Google’da arama yapıyorum ama pek bir sonuca ulaşamadım. Acaba Ankara’da güzel ve hesaplı bir yılbaşı hindisi yaptırabileceğimiz bir yer var mıdır?

    Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014