29 Aralık 2013

CASA LOLA – MALAGA

Malaga’da tapas arayışımız devam ediyor dostlar. Şehirde bir diğer keşfimiz yine merkezin daracık ara sokaklarında yer alan Casa Lola. Konum olarak Calle Larios’a çok yakın olmakla birlikte bulmak için harita şart. Foursquare ve Yelp çok yardım etti sağolsun.

Casa Lola tipik bir tapas bar görünümünde. Dışarıda yer alan desenli seramikler, iç dekorasyon diğer pek çok lokantayla büyük benzerlikler gösteriyor.

Menü tamamen tapas’lardan oluşuyor. Yine tapas olarak geçen ama dilim ekmek üstünde servis edilen mezelere pintxos(pinços okuyunuz) deniyor. Bu mezeler daha çok kuzeyde bulunan Bask bölgesine ait ama burada nadiren de olsa bulunabiliyor.

Yemeğe ev yapımı vermut ile başladık. Türkiye’de de üretilen ama artık çoğu yerde bulunmayan alkollü bir içecek. İçerdiği baharat ve bitki aromaları sayesinde karakteristik bir kokusu ve tadı var. Yemek öncesi için ideal bir içki.

Zeytini kahvaltıda yeme kültürü sanırım sadece bizde var. Bir zeytin ülkesi olan İspanya’da zeytin tamamen yemek öncesi tapas niyetine yeniliyor. Bol miktarda sarımsakla birlikte uzun süre zeytinyağı içinde bekletilen ve sarımsağın aromasını ciddi oranda alan zeytinin lezzeti çok değişmiş. Sarımsak oldukça baskın.

Manchego, bir İspanyol peyniri. Eskitilmiş bir peynir çeşidi. Tadı parmesana benziyor ama biraz daha yağlı. Yanında tuzlu krakerle servis edilen dilim Manchego peyniri tam anlamıyla bomba. Tek başına 1 öğün edebilir. İspanya’ya gidenler almadan dönmemeliler!

Patates salatası ve üstünde ton balığı sade ama lezzetli.

Karides şiş gerçekten enfesti. Bu kadar lezzetli karidesleri bulabilmek büyük şans. Zaten görüntüsü de belli ediyor. Lakin karideslerin bağısakları temizlenseymiş daha da güzel olacağına şüphe yok, o kısım eksik kalmış.

İşte pintxos. Sade ve lezzetli. Hafif tatlı bir sos üstünde ton balığı ve karides. Üstteki malzemeler çok lezzetli olduğu için beğendik.

Ve finali ördek göğsü ve pate ile yapıyoruz. Ördek çok yağlı bir ete sahip, zaten resimde de bu anlaşılıyor. Pate biraz ağır olsa da ekmek arası yapılan bu lezzeti oldukça beğendik. Pate tadının çok hakim olması nedeniyle miktarının fazla geldiğine hükmettik ama özellikle ördek göğsü müthişti.

Klasik bir tapas lokantasında yemeğinizi küçük porsiyonlar halinde, az miktarlarda ama çok çeşit ile yiyorsunuz. Bunun avantajı çok çeşidin tadına bakabilmeniz ve aşırı yemek yemeden doyarak kalkmanız. Bu anlamda keyifli mekanlar.

Casa Lola, tapas ve pintxos’ları ile şehirde gidilebilecek güzel mekanlardan. Fiyatları da ortalamada yer alıyor. İspanya’da lokantalarda servis hızı bize göre oldukça düşük. Bir yere gittiğinizde sakin olup sıranızı, garsonun keyfinin olmasını ve masanıza bakmasını beklemeniz gerekiyor. Casa Lola servis hızı olarak gördüğüm en hızlı lokantalardan biriydi.

Foursquare : Casa Lola

Share Button

CASA LOLA – MALAGA için 2 yorum:

 1. () ”’*()
  (….’o’.)
  Hmm…..

  () “‘* ()
  (.’o’….)
  Nerdesin?

  ()*”’ ()
  (……..)
  Nerde?

  () ””*()
  (.’o-…).”)
  Oo!Burdasın işte..!

  Mutlu bir yeni yıl
  Dilemek için gelmiştim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014