18 Ocak 2010

SÜHA’NIN YERİ – ANKARA

Süha’nın Yeri’nin Ankaralılar’ın gönlündeki yeri bambaşkadır. İnternette araştırırsanız bu yeri yer yer görürsünüz 🙂
Tarihine bakılacak olursa yaklaşık 150 yıldan bahsedilir ki Ankara için çok çok uzun bir zaman. Ulus’ta başlayan yolculuk sonraki kuşaklar tarafından devam ettirilmiş ve 1986’da şimdiki yeri olan Bestekar sokağa gelmiştir.
Saat 12:30 civarında Süha’nın Yeri’ne geldiğimde bir masada dönerini yiyen 75 yaş civarındaki 2 amca sanırım buranın eski müşterilerindendi. Küçük olan mekana girer girmez etin kömür ateşiyle birleşmesinden çıkan harika kokusunu hafiften hissediyorsunuz. Masamızda yerimizi aldık , az sonra Süha’nın meşhur döneri karşımda duruyordu.
Hafif kızarmış ekmeğin içinden muhteşem bir koku yükseliyordu. Hemen işe koyuldum. Üstte duran kızarmış ekmekiçi parçasının yardımıyla bu güzel döneri yemeye başladım. Tadı harika. Biraz yağlı bir döner olduğunu söyleyebilirim ama benim gibi azılı bir yağ düşmanını bile cezbedecek kadar da iyiydi.En güzel kısmı ise dönerin sonu geldiğinde altında yağıyla ıslanmış ekmek parçasını yemekti.

Döner bitti. Bu kadar eski ve meşhur bir yer tam yemek zamanı neden böylesine boş olur diye düşünürken masama gelen hesapla beraber zihnim açıldı. 1 porsiyon döner ve 1 ayran tam 13 TL. Yanlışlık olabilir mi? Yokmuş. Bak bu olmadı işte. Eni konu yarım ekmek arası 100 gr. et yedik. 13 TL Süha’nın Yeri için bile fazla. Bu saatte kalabalık olmayışının nedeni anlaşıldı. Dönerden başka köfte de varmış ama yarım porsiyon köfte söylesem Numnum fiyatına çıkacaktım , içimden gelmedi. Süha’nın Yeri ; tarihçe güzel , döner süper ama fiyatlandırma yanlış. Ankara’da bu kalitede döner yapan başka yerler de var , fiyat hepsinde neredeyse yarı yarıya. Gidenlere afiyet olsun , Allah kesesine bereket versin.

Süha’nın Yeri

Bestekar Sokak No:6/A

Kavaklıdere Ankara

Telefon : 312 419 63 03

Share Button

SÜHA’NIN YERİ – ANKARA için 21 yorum:

 1. Ankara'da bu kalitede (veya varsa daha iyisi) döner yapan neresi var acaba? Benim yediğim en iyisi burdaydı da, daha güzeli varsa oraya gidelim.

 2. Ankara'daki en güzel dönerlerden biri olduna katılıyorum ama bu kategoride en pahalısı,benim itirazım fiyata!!

 3. Ayrıca Çankaya Lokantası'nın döneri çok daha kaliteli

 4. Başka yerler denemek için sormuştum zaten, teşekkürler..

 5. selimko:

  isminin arkasına sığınan esnaflardan biri daha.
  zaten döneri pide, gobit gibi lezzetini daha iyi alacağınız mamüllerle servis etmemesinden belli ne kadar katı bir yer olduğu.
  evet dönerci çok ankara da.
  -kumrularda cici piknik, anadolu lokantası
  -güvenlik'te mutlu kebap
  -yenikent'te yıldız lokantası
  -ulus'ta beşiktaş dönercisi
  daha da çok var ama ilk aklıma gelenler bunlar.

 6. Anonymous:

  bir dönerci tavsiyesi de benden olsun.kızılaydan tandoğan meydanına giden yolda varanı geçince soykan marketin yanındaki özge piknik.kömürde yapıyorlar.kaltelerinden ödün vermediler.yani hosta nın hatasına düşmediler.

 7. thefanoftastyfoods:

  illa ki Süha’yı izlersiniz bir yandan sipariş hazırlarken…

  En çok aklım da kalan sahne yarım ekmeği açıp güzelce çıtır çıtır esnetip , bir ucunu dönere diğer ucunu döner ocağına dayayarak ısıtmasıdır.
  Gözümün önündedir hala…

 8. erdem:

  bugün ilk kez gittim Süha’nın yerine. evet anlatılanlar gibi kıyma falan yok içinde lezzeti de iyi ama neden ılık?
  not:250 gr.döner+küçük ayran+küçük kola =40 lira

 9. Angaralı:

  Anakra’da kömür ateşinde döner yapan yerlein listesi olsa ne iyi olur. Bu arada Süha’nın yeri kapanmış diyorlar doğru mu????

  • oburcan:

   Angaralı,
   Süha taşındı, Dedeman otelinin karşısına taşındığı haberini aldım.
   Selamlar
   Oburcan

   • Valmond:

    Evet burası sanırım kapanmış çünkü Süha’nın yeri isim değiştirmiş ” Tarihi dönerci” olmuş adı Süha’nın yeri olsa niye isim değiştirsin büyük ihtimal kapanmıştır. Taşındıysa bilmiyorum ama dedeman ın karşısına baktım yoktu Süha. Sadece bi kebapçı dükkanı var o kadar onunda süha ile hiç bir alakası yok. Kapandıysa gerçekten çok yazık

    • Valmond:

     Tamam… Tamam taşınmış internette sitesi de var zaten. Kalite ne durumda gidip görmek lazım sonuçta Ankara’nın bir değeridir.

     • oburcan:

      Valmond haklısın,
      Ankara’da her zaman en iiyi dönerciler arasında geçer. Ben de uzun zamandır gidemedim. Tekrar gideyim o zaman. Selamlar

 10. valmond:

  Gidilip tekrar denendi. Evet döneri ankara da hala rakipsiz yağ oranı daha az geldi bana artık eskiye göre.Odun ateşinde koyun eti döneri.Biraz daha terbiye ile daha iyi olur şöyle biraz daha soğan suyu ve yoğurt ile.Ama döner porsiyonu 14 lira ,tek döner. Süha ‘nın döneri için bile gerçekten fazla. Denenmeli mi mutlaka ama mutlaka denenmeli

  • oburcan:

   Valmond,
   geçen hafta ofisimize paket servis istedik ama beğenmedik. Pakette bir lezzet kaybı oluyor tabi ama yine de bana çok başarılı gelmemişti açıkçası. Senin yorumundan sonra emin olamadım bak,tekrar deneyeceğim.
   Selamlar
   Oburcan

 11. erek:

  Garsonları sevmiyorum. İki keredir bahşiş bıraktığımız halde garsonları neyimizi beğenmediyse güya ikram ettikleri çayları da hesaba yazılıyor. O kadar hesap ödeyip üstüne ikram edilen çaydan para istenmesi insanın zoruna gidiyor. Bu arada güler yüzlü işletmecileri lütfen şu küçük ayran değilde şöyle yemek sonuna kadar idare eden tombul ayran satın artık lütfen. O küçüçük ayran olmuyor. Bu arada ; masaya ikram olsun diye konan biber turşusu ve ezme gerçekten kötü , hiç koymayın daha iyi . Gideceklere tavsiye öğle arasında gidin sonraki saatlerde beklemiş dönere denk gelebilirsiniz.

 12. Sapwn:

  Tavsiye eden bir arkadaşımla beraber gittik köftesi ve döneri aynı etten köftesi ekmeksiz , soğansız , baharatsız. Soğansız ve ekmeksiz olması güzel ama birazcık baharat fena olmazmış. Dönerini biraz fazla yağlı buldum yarı yarıya yağ neredeyse zaten döner tekerleğine takviye yaparken gördüm bir kat et bir kat yağ. Ama kıymasız olmaması ankara döneri özelelliğini koruyor ama et biraz terbiyelenirse daha güzel olur, bu kadar yağ basmaya gerek kalmaz.

  • Sapwn:

   Kıymasız olması diyecektim… zira ankara dönerizatn kıymasız olur öyle yüzde sekseni kıyma olan kağıt şeklideki iskenderlere benzemez.

 13. Valmond:

  Dönerin biraz fazla yağlı olmasına ben de katılıyorum. Ayrıca döner lezzet olarak hep aynı et kullanıldığı belli olsa da artık sanırım döneri tamamen koyun etinden yapmıyor karışık yapıyorlar. Taze öğlen fazla beklememiş bir koyun eti kokmaz ama döner pişmiş halde beklerse akşama doğru koyunsu koku başgösterebilir , gerçi benim için problem yok. Ama sanırım artık dana- koyun karıştırıyorlar. Dana eti oranı daha fazla olduğu zamanlar, süha nın döneri de soğan suyu vs ile terbiye olmadığı için dana oranı fazla kaçtığı zamanlar lezzet kaybı çok oluyor. Artık ankara da oltu cağ kebapçıları arttıkça , iyi yapanları ama öyle yağı basmayanları, oltu cağ sırf kuzu dan yapılacağı için ankara dönercilerinin pabucu dama atılabilir.

 14. Valmond:

  6/12/2013 akşama doğru gittim süha nın yerine . İnsanın parasıyla rezil olması bu olsa gerek. 1 porsiyon köfte+ yarım porsiyon sonradan döner söyledim. İkram olarak az da olsa fasülye piyazı getirirlerdi ama gelmedi şimdi köfte söylemişken piyazsız olmaz , istedim kalmadı dediler masalarda vardı hatta 2 dk sonra yeni gelen gruba hemen piyaz geldi köfte üstüne doymayıp yarım döneri söylediğimde diğer garsona niye böyle yapıldığını sordum … kem küm etti…. Sahipleri güler yüzlü insanlar ama garsonların bu davranışları çok ayıp insana göz göre göre sırf servis esnasında üşenip getirmeyip , istendiğinde de kalmadı deyip gözünüzün önünde diğer masaya gelmesi çok ayıp…Çok arkadaş götürdüğüm en az 6-7 kere gittiğim son 1 ayda 3 kez gitmişliğim vardır. Hayır tipimizi mi beğenmediler desek elimiz yüzümüz kılığımız düzgün e birazda hallice tarz adamızdır aslında 🙂 Ayrıca yukarıda ikram çayın hesaba yazılması benimde bundan önce 2 kere başıma geldi ses çıkarmadım hesapta ikram çaylar eklenmişti , ikram çayın hesaba eklenmesi nedir ya?! Ayıp.Bu seferde geçerken tek gittim mekana yine fazladan +1 TL yazmışlardı artık bu sefer içmediğim çayı mı eklediler yoksa artık süha kişi başı 1 TL garsoniye mi alıyor anlamadım.Artık bi de onunla uğraşmayayım dedim ödedim. O kadar adam götürdüğüm mekanda , onun 10 katı kadar adamı da tavsiyem üzerine gönderdiğimi de düşünürsek ekstra bir şey değil edep bekliyor insan. Bundan sonra 2-3 ayda bir dönerini yemeğe belki giderim. Hayır çalıştığımız yer yakın da değil ki paket söylesek de bu muameleye maruz kalmasak.

  • Valmond:

   Şunu da ekleyeyim 1 porsiyon köfte üstüne de yarım porsiyon döneri bitirmişim masadan hesabı isterken bana dalga geçer gibi fasülye piyazını getiriyor ben mekandan kalkıyorum bana piyaz getiriyor … Dalga mı geçiyosun , küfür mü ediyosun … Bak şimdi sinirlendim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014