13 Aralık 2010

LA THEIERE QUI RIT – CENEVRE

La Théiére qui Rit , Cenevre’de bulabileceğiniz en özgün yerlerden biridir.  Bazı mekanları anlatırken “blog fikrinin oluşmasında bu noktanın da etkisi oldu” ifadesini kullandığım olmuştu. İşte La Théiére qui Rit bu noktalardan biri. Yaklaşık 5 yıl önce Cenevre’nin merkezinde Old Town’a doğru giderken şans eseri bulmuş ve müdavimi olmuştum. Bir yorgunluk molası vermek ve kahve içmek için içeri girmiş , uzun süre de çıkamamıştım. Sonrasında 2-3 defa daha gittim. İnsana huzur veren ortamı , olağanüstü çayı ve tarifsiz Kiş’i her daim aklımda kalmasına yol açmıştı. Her ziyaretimde doluluk oranının arttığını da gözlemliyorum.  La Théiére qui Rit’in  anlamı “gülen çaydanlık”. Oldukça şirin görünüyor.
Şehrin tarihi merkezine çıkan sokağın başında yer alıyor. (La Théiére qui Rit ismini sürekli yazmadığım için kusura bakmayınız , ne yazık ki Fransızcam yok ve ismi çok uzun ; veya her seferinde copy paste yapmam lazım :))
İçerisi yeşil ve sarı renk ağırlıklı. Klasik müzik çalınıyor ama sesi düşük düzeyde. Gelenler de yüksek tonda konuşma konusuna dikkat ediyorlar. Sonuçta müziğin de sesini duyabildiğiniz harika bir ortam ortaya çıkıyor.
Duvarlar çok dolu olmamakla beraber genelde bu ve benzeri gravürler var. 
Buranın özelliği çayları. Çay çeşidi çok ancak ben bildiğimden şaşmamakta ısrarcıyım , değiştirmiyorum , Earl Grey. Çayınız dökme demir bir çaydanlık içinde geliyor , Çin malı diyeceğim ama yanlış anlaşılmasın , kötü Çin mallarından değil. Bu daha çok eski zamanlara ait bir ürün. Bundan sonraki Cenevre yazısında fotoğrafını yayınlayacağım bir dükkanda satılmakta ve oldukça pahalı.
Çaydanlık masaya geldiğinde 3-4 dakika demlenmesi için bekliyorsunuz , sonrasında içinden çayını çıkarmanız gerekiyor.
Aslında burada size peynirli kiş göstermek ve yazmak isterdim. Lakin saat 16:30 civarında gittiğim için kalmamıştı. Bizdeki gibi azaldığı zaman yenisini yapıp , yok satmama gibi kavramları da olmadığından tercihimi değiştirmek zorunda kaldım. Zaten saat 18’de kapatma alışkanlıklarına son derece sadıklar!! Gidecek olanlar için not düşelim : burada içi gruyer peynirle dolu tavuklu kiş mutlaka denenmeli. Ve bu peyniri ürettikleri için İsviçrelilere teşekkür etmeli!!!
Kiş yoksa ne var diye bakındık , vitrinde kalan 2-3 çeşit tatlı içinde çikolatalı kek en cazip olanıydı. Çikolatanın kalitesi nedeniyle burada da yanlış yapma şansı yok. Kek nefis.
Genelde böyle küçük , şirin , sakin cafeler için klişeleşmiş ifadeler vardır ya hani : aldım kitabımı yanıma , içtim kahvemi , kafa dinledim vs. Burası gerçekten böyle bir yer işte 🙂
Yolu Cenevre’ye düşenler , sakın ıskalamayınız!!!. Gidenlerin yazacağı teşekkürleri bekliyorum 🙂
La Théiére qui Rit
15 , Rue de la Cité
1204 Cenevre  İsviçre
Telefon : +41 22 310 36 47
Share Button

LA THEIERE QUI RIT – CENEVRE için 9 yorum:

 1. aldım kitabımı yanıma , içtim kahvemi , kafa dinledim vs.

  Eger bunu dedirttiriyorsa gidip bir gormek ve farkli caylarindan denemek guzel olurdu.

 2. Kesin olur, tek sorun yolunu Cenevre'ye dusurmek 🙂

 3. ellerine sağlık güzel bir yazı olmuş,yaşayan mekan diye böyle mekanlara deniyor,yolumuz düşerse not alalım 🙂

 4. Fransizca biliyorum ama yine de anlamadim diyorsan ilginc!! Ben de anlamadim. Bi daha ki sefer sorarim 🙂

 5. Fransizca yetmedi desene suna :))

 6. Sevgili Epicurious,
  Cook uzun ve zorlu ve yorucu bir gun oldu. Inatlasma benimle 🙂
  Fransizcan az olsa da biz seni seviyoruz, merak etme, kendini harap etme :))

 7. Çok güzel bir yere benziyor. “Dergilerin başında oturan ayıcık çok şekeer” diyerek kızsal yorumumu da yapayım. :)))

 8. Ayazma ne güzel söylemişsin,fazla kızsal bir yorum.Unutmadan , bazı sitelerde burası G&L mekanı olarak geçse ve içeride bazı dergiler de bu yönde olsa da itibar etmeyiniz,müşteri grubu olarak ilgisi yok!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014