12 Haziran 2011

KATİPLER KONAĞI – ÇORUM

Çorum’da geleneksel Çorum mutfağının ilk adresi Katipler Konağı’dır. 1882’de inşa edilen konak 1995’te restore edilerek mevcut haline dönüştürülmüş. Güzel bahçesi, geleneksel motiflerle süslenmiş dekorasyonu ile ait olduğu dönemin tarihi havasını başarıyla veriyor. Dış tarafta bulunan otoparka arabanızı bırakabilirsiniz, yer sıkıntısı yok.

Bahçe çok geniş olmasa da harika bir ortam sunuyor. Bir köşede yer alan çiçekler çok şirin. Diğer tarafta masalar yer alıyor. Ben gittiğim sırada hava yağmurlu olmasına rağmen şemsiyeler altında keyifle yemek yiyen müşteriler gördüm.

İç mekanın girişinde yer alan sofada tüm dekorasyon öğeleri orijinal. Mekanın ahşap kokusu da insanda hafiften bir zaman tüneli etkisi yapıyor.

Sofanın açıldığı yemek salonunda da masa örtüleri ve perdelerle otantik hava hakim. Ancak belirtmem gereken nokta sandalyelerin standarttan biraz daha düşük seviyede olması. Otururken ve yemek yerken bir rahatsızlık yaratıyor.

Masaya ilk gelen tandır ekmeği. Tek başına bile yenecek gibi ama kendimi tutuyorum. İlk gelenle mideyi doldurmamak lazım.

Çatal aşı çorbası buranın spesiyali. Mercimek ve buğdaydan oluşuyor. Üstünde de hatırı sayılır miktarda yağda kavrulmuş nane var. Çorbanın tadına geçmeden önce fotoğraftan çok memnun olmadığımı belirtmem lazım. Patlayan flaşın etkisiyle çorbalarda pek rastlanmayan bir renk ortaya çıktı. Ama kokusu ve tadı harika. Mercimeğin hakim olduğu çorbaya nane de zenginlik katmış. Çok beğendim.

Çorbanın yanında gelen çökelekli dürüm bana Mersin civarından Sıkma’yı hatırlattı. Çorba ile bağdaşmasa da değişik bir tat.

Keşkek yine Çorum’un geleneksel bir yemeği. Aşurelik buğdayın uzun saatler pişirilmesiyle lapa haline gelmesinden oluyor ve üstünde koyun etiyle servis ediliyor. Benim için olmazsa olmaz bir lezzeti yok ama yöresel tat arayanları memnun edecektir. Keşkek’i yarım porsiyon istemiştim.

Ana yemek olarak İskilip dolması alıyorum. Yanında sirkeli cacık ile servis ediliyor. Sirkeli cacığın tadı  mayhoş. Sirke çok anlamlı bir katkı yapmamış ama bana şunu hissettirdi: pilav ve etten aldığım her  lokmanın ardından 1 kaşık cacık ağızdaki tadı sıfırlıyor, bir sonraki lokmada tadı geliştiriyor.

İskilip Dolması. pilav ve kuzu etinden oluşuyor. Bezin içine alınan pirinç, etin suyunun buhariyla pişiyor. Anlatması bile bu kadar zevkli iken yemesini varın siz düşünün!!! Pilav et suyunun tadını veriyor. Et yumuşacık. Spesiyal olabilecek kadar güzel bir lezzet.

Ev yapımı baklavanın içi cevizli ve 40 kat. Tereyağlı baklava incecik açılmış hamuru ile de takdire şayan.

Katipler Konağı her zaman birlikte anıldığı geleneksel Çorum  mutfağı etiketini hakeden bir işletme. Tarihi bir ortamda yöresel yemekler denemekten hoşlananların kaçırmaması gereken bir yer. Menü oldukça geniş. Benim yediklerimin yanında dolma ve mantı çeşitleri, ızgaralar, tandır, salatalar ve tatlılar var. Ben en yöresel olanları tercih ettim. Fiyatlar ortalama seviyede. Hesap 25 TL.

Katipler Konağı

Karakeçili mahallesi

Karakeçili 2 sokak No:20

Çorum

Telefon : 364 – 224 96 51

http://www.katiplerkonagi.com

Share Button

KATİPLER KONAĞI – ÇORUM için 15 yorum:

 1. Elif Ece Yürük Göksu:

  Ahhh sıkmaaa…Nasıl canım çekti! El mahkum yapılacak bu hafta sonu! Hep sizin yüzünüzden!
  İlgiyle takip ediyoruz efendim!! 🙂
  EG

  • oburcan:

   Sevgili EG,Mersinli olduğunu anlıyorum,hem sıkma denince iç geçiren ve hatta evde yapabilen… şimdiden ellerine sağlık.
   Takibiniz için teşekkür ederim.Lakin(bu kelimeyi ben de kullanırdım ama Nihat Doğan’dan sonra daha bir sık kullanır oldum 🙂 sizler gibi kıymetli ve katılımcı okurların yorum ve önerileriyle daha da keyifli bir ortam haline geliyor. Yorum ve önerilerinizi eksik etmeyiniz efendim.
   Sevgiler
   Oburcan

   • EG:

    Oburcan,
    Sıkmayı yaptığım vakit, sana maksatmuhabbetolsun aracılığıyla ulaştırırım. 🙂
    Önerdiğin yerleri listemize aldık, yeni keşifler için oldukça heyecanlıyız!!! 🙂
    EG

 2. ankaraguclufatih:

  keşkek süperdir, eğer yapabildilerse tabiki

 3. Arif BELDEK:

  Tokat’a gidip gelirken mutlaka uğramam gerek. Bu mekanı yanlış hatırlamıyorsam 2-3 defa da TV de gördüm. Kızım Zeynep de huysuzluk etmezse kaçış yok 🙂 .

  Oburcan’a yazısından dolayı teşekkürler..

 4. iskilip dolması çorum’da iskilip ve bayat ilçelerinde düğünler için özel yapılan bir yemektir. bazı lokantalar küçük kazanlarda yapılıyor da olsa en lezzetlisi düğünlerde yenilir. büyük kazanlarda tabanda et pişerken üstüne etin buharında pişmek üzere soğanda kavrulmuş pirinç torbaları konulur. kazanın üstü hamur ile kapatılır akşamdan sabaha kadar kısık ateşte pişer ve et haliyle lokum kıvamına gelir. düğünlerde lenger adı verilen özel tepsilerde sunulur.yanında sirkeli cacık ve turşu ile birlikte tadına doyum olmaz ki ikinci lenger üçüncü lenger derken kaşık salvolarında nihayet yavaşlamalar olur ve mutlu son, gülen yüzler, smileler:):):) bayat ilçesinde öğretmenim. düğünleri kaçırmıyoruz tabii ki:) Saygılar

 5. Yaklaşık iki ay evvel Turan Güneş Bulvarı üzerinde Ankara’da bir şubesi açıldı. Bilginize…

  • oburcan:

   Faruk,
   açıldığını duydum ama henüz gidemedim. Listemde. En kısa zamanda gideceğim. Teşekkürler
   Oburcan

 6. rehber:

  fiyatlarınız nedir? haziranda küçük bir grubum var uğramak isterim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014