06 Nisan 2010

İSMAİL’İN YERİ – BOLU

İstanbul-Ankara arasında Bolu Dağı tüneli açılmadan seyahat etmiş olanlar İsmail’in Yeri’nin önünden mutlaka geçmiş ve durup bir şeyler yemiştir. Bolu Dağı’nın en esaslı zamanlarıydı onlar. Yol kenarında sıra sıra mangallar yanar , kenarda durup dağ havası almak isteyenler , temiz dağ havası yerine mangallardan yükselen dumanın ve cızırdayan etlerin kokusunu alırlardı. Sonra tünel açıldı , trafiğin büyük kısmı dağı görmeden , tünelden geçerek yola devam etti. Mola için ise otobanda Bolu civarında açılan tesislerde durmaya başladılar. Ama kimse Bolu Dağı’nın havasını bulamadı. Bu yolculukta zamanın bol olmasını da fırsat bilerek Abant çıkışından Bolu Dağı’na girdik ve İsmail’in Yeri’ne oturduk.
Buranın sevdiğim özelliği fazla çeşit olmaması nedeniyle kararsız kalma şansınızın az olması ve garsonların makine düzeni içinde , ezbere bir şekilde servis yapmalarıdır. Siparişin hemen arkasından masamız anında dolmuştu bile.
Önce bal ve tereyağı. Bal gerçekten nefis. Hafif acımsı bir tadı var. Benim bal konusundaki tercihim daima kestane balıdır fakat acı tadını ailede çoğu kimse beğenmez. Bu balı satış noktasında almak mümkün.
Kızarmış köy ekmeği de balla aynı anda geldi.

Salatada soğan oranı biraz fazla olsa da genel olarak lezzetli bir salataydı.

Yoğurt ise bu civarın yoğurdu ve harika.

Sucuk ızgara , mangal olayının vazgeçilmezidir. Ancak sucuk çabuk piştiğinden dolayı mangal için çok hassas bir malzemedir. Kararında pişirilmesi gerekir. Az pişerse içi çiğ kalır , çok pişerse kurur. Ve tüm bunlar saniyeler içinde olur. Mangalın başındakinin maharetine kalmış bir iştir. Bu sucuk İsmail’in Yeri markalı bir sucuk. Baharatı yeterli , tadı güzel. Eti biraz gevşek ancak sorun yok , afiyetle yeniyor. Satış noktasında satışı da yapılıyor. Kilosu 30 TL.

Et buranın en özel yiyeceğidir. Civardaki köylerde beslenen hayvanlar kullanılır ve yumuşacık bir et ve lezzeti gerçekten çok iyi.

İsmail’in Yeri’nde köfte de tavsiye ederim. Akçaabat benzeri bir köfte yapılır. Tam o lezzeti veremese de köfte olarak başarılı.

Tatlı olarak fırın sütlaç istedik. Güzel bir fırın sütlaç. Lezzeti tam karar , kıvamı da iyiydi.

Ekmek kadayıfının içinde kaymak var ancak lezzet olarak zayıf.

Çay ikramı ve yemeğin sonu. Hem güzel bir yemek hem de eski anıları yadetmek için bir fırsat oldu. Fiyatlara gelince ; etin kilosu 40 TL , köftenin porsiyonu 9 TL , sucuğun porsiyonu 8 TL , tatlı , yoğurt ve salata 3’er TL.
İsmail’in Yeri
Darı Yeri Bakacak Köyü Mevkii
D-100 Karayolu Üzeri
Kaynaşlı Düzce Türkiye
Telefon : 380 – 546 64 81
380 – 546 60 07
Karaçam Köyü
Geyve Sakarya
Telefon : 264 – 527 00 27
www.ismailinyeri.com.tr
Share Button

İSMAİL’İN YERİ – BOLU için 8 yorum:

 1. Hep merak ettiğim yerlerden biridir. Bal, salata ve et fotoğrafları çok cezbedici duruyor. Sırf bu görüntüler için bile Bolu'ya gitmeye değer bence…

 2. Çok güzeeeel! Ben de Bolu'ya gidicem! 🙂

 3. Arkadaşlar , Bolu otobandan 1,5 saat. Haftasonu gezisi için ideal. Abant,göller bizim gibileri bekler 🙂

 4. Anonymous:

  bencede haftasonu arabayla boluya gidip dönülebilir cok guzel et yerleri var ismailin yeri gibi

 5. Mustafa Kutlu:

  İsmail’in yerinde “böbrek yatağı” olarak tabir edilen etten yemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bildiğimiz böbrekle bir alakası yok, yumuşacık bir et.

 6. şakir-can:

  oburcan; siteni bugün keşfettim ve yorum-mesaja boğdum… ama artık yeter, iki saatim gitti, bu son olsun:
  ismail’in yeri adı çok duyulmuş bir yer… bolu dağındaki orjinal’inde 3 kez, yeni otoban tesisinde ise 1 kez durup bir şeyler yedim… zaten oburcanın da anlattığı gibi bu bolu dağı yol tesislerinin standardı belli… önden tereyağı-bal-kızarmış (çemenli) ekmek… salata, yoğurt ve koyun eti pirzola, külbastı, köfte, isteyene sucuk… yolculuk hatırına oldukça hızlı servis ve uğurlama :-)… ancak çok meşhur olduğundan beklentimi çok artırdığımdan mıdır nedir, ismail’in yeri’nde hiç bir defasında aradığım lezzeti tam olarak bulamadım… bu güzergâh’ta benim favorim ‘berceste’ serisi, hem bolu dağı tesisi (kaynaşlının ilk düz yokuşunu çıkar çıkmaz, sağa virajın köşesinde), hem de istanbul istikâmetindeki otoban tesisinde sundukları lezzetler üst düzeyde bana göre; ankara istikâmetindeki (biri sapanca’da biri bundan yaklaşık 50 km kadar sonra) iki tesisi ise hiç test etmişliğim yok… köfte özelinde bolu dağı kaçamağı yapmak isteyene ise dağın iniş güzergâhında, son virajdan önceki iniş kesiminde, metro turizm’in murat tesislerinin karşısındaki ‘sabahattin’dir; ancak aynı sabahattin’in bolu şehrinin tam hizasına karşılıklı olarak kurduğu otoban tesisleri hayal yıkıyor, kesinlikle dağ tesisi ayarında değiller…
  selamlar

  • oburcan:

   Şakircan,
   bütün yorumlarını okudum,cevap vermeye çalıştım. Hepsi için çok teşekkür ederim. Siteyi çok geç keşfetmişsin gerçi ama bunun için bir cezamız yok 🙂
   Ama artık okumaya devam et lütfen 🙂
   Selamlar
   Oburcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014