03 Mayıs 2010

DOĞATA – ANKARA

Atatürk Orman Çiftliği dendiği zaman hemen bazılarının aklına kokoreç gelir. Merkezde , restoranların olduğu bölgedeki yerlerin birçoğu ön taraflarında bulunan ızgaralarında kokoreç , köfte ve sucuk ızgaraları gezenlerin gözleri önüne sererken , dumanları ile de gönüllerini fethetmeye çalışırlar. Bu mekanların en ünlülerinden olan Doğata’dayız. Haftasonu olması itibarıyla oldukça kalabalık. Tezgahta pişmeyi bekleyen Adana’lar ve sucuklar var ama biz kokoreç konusunda kararlıyız.
Kokoreç tezgahının başında duran çalışan usta hareketlerle kokoreçimizi ana parçadan keserek yan tarafta bulunan küçük ızgarada biraz daha pişiriyor ve sonrasında kesme tahtasına alarak küçük parçalara ayırıyor , tuz , kimyon ve pul biber ilavesi ile işlem tamamlanıyor. Bu sırada ızgarada ısınan ekmekler alınıyor ve tüm malzeme bir araya getiriliyor. Kokoreçten ateşin içine düşen yağ parçaları cızırdarken , dumanına maruz kalan kuyruktaki aç ahali sabırsızlık içinde söylene söylene sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

Sıcak ekmek arasında kokoreçin görüntüsü harika.

Ancak keşke lezzeti içinde aynı şeyi söyleyebilseydim. Baharat açısından zayıf ve çok yağlı. Bugüne kadar Ankara’da azımsanmayacak kadar yerde kokoreç yiyen Oburcan daha iyilerini yediği için bu lezzet onu kesmedi.
Ancak kalabalık benimle aynı fikirde değilmiş gibi tercihini ağırlıklı olarak kokoreçten yana kullanıyordu. Karar sizin. Fiyat 8,5 TL.
Doğata
Silahtar Cad. No:3
Tekel Fabrikası yanı
A.O.Ç. – ANKARA
Telefon : 312 – 211 03 80
Share Button

DOĞATA – ANKARA için 18 yorum:

 1. Güzel bir yer gerçekten ama benim vazgeçemediğim her zaman şençam'dır. Artı birşey dikkatimi çekti, yeni resimlerde resim üstünde oburcan ibaresi yer almaktadır keşke bunu daha önce yapsaydın iyi olur diye düşünüyordum.

 2. todor:

  katılıyorum, benim de hoşuma gitmemişti yediğimde.

 3. İzinsiz kullanımları engellemek için yazıyı yeni ekledim.Zaman zaman kulanmak için izin isteyenler oluyor,gerçi kimseye hayır demiyorum ama bence de yazılı olması daha iyi.

 4. Evet çok güzel bir düşünce, gerçekten hiç kimsenin hakkını emeğini çalmamak lazım, size tavsiyem o kadar küçük değilde biraz daha büyük ve şeffaf olarak olursa daha iyi olur.

 5. Znilay:

  Az once yedik biz de dogata'da. Cok fazla bahartli, kimyonlu kokorecleri sevmem ama bunda baharat hakikaten de eksikti. Ayrica lezzetinde de ne oldugunu kestiremedigim bir eksiklik vardi. Yagli olduguna ise katilmiyorum.

 6. Znilay,
  kokoreç kesilip pişerken başında beklemiş ve iyice izlemiştim.Halkanın merkezinde büyükçe bir yağ parçası var ve kesilince tamamı kullanılıyor.Bana fazla gelmişti

 7. ÖZLEM:

  DENEDİNMİ BİLMİYORUM AMA BEN KOKOREÇ SEVMEYEN BİRİ OLARAK YEMEYE BAŞLADIM BURASI SAYESİNDE YENİMAHALLE BELEDİYESİNİN YANINDA OPET VAR HEMEN KARŞISINDA KEKİK KOKOREÇ ANKARADA BENCE BUNLAR BİR NUMARA TAVSİYE EDERİM

 8. Gul:

  Benim oburcan’i kesfimi takiben gecen sene yazin boyle salas yer kesfine ciktigim vakitlerin birinde, Yenimahalle’de bu bahsi gecen OPET’in yaninda bir okulda sinava girmistim, cikistada iste tamamen amator oburcan ruhuyla 🙂 burayi (Kekik Kokerec’i) gorunce girip, birseyler yemistim. Simdi merak edip, arastirma ruhu yapinca anladim ki, bayagi da populer bir yermis ki benim oturdugum kisa sure zarfinda, dolup dolup tasmasinin bir sebebi varmis demek ki. Simdi anladim. Ama lezzeti hic aklimda kalmamis dogrusu…

  Neyse, aslinda sizden, yaz mevsimine uygun bir dondurma dosyasi bekliyoruz desek…
  Bir de, tabi, eger varsa Imren’den sakizli kurabiye vs tarzi ganimetlerin resimlerini bir an once yuklerseniz seviniriz…:)

  • oburcan:

   Gül,
   Kekik kokoreç listemde ama bu sıcaklarda gitmek istemiyorum açıkçası. Oburcan ruhu çok hoşuma gitti 🙂 Yeni keşif ve tavsiyeler bekleiz. Bu yıl İmren yazısı olmayacak ama kutuda kalanlardan 1-2 foto gönderirim sana 🙂

 9. Müşteri:

  Ben AOÇ tiryakisi olan biri olarak kokoreç ve dönerin 40yıla aşkındır tek adı olan özdemir kebap&kokoreçi çiftlik çarşıda bulunan 2 dükkanından birinde denemenizi tavsiye ederim.

 10. kokoreç:

  tam bir kokoreç bağımlısı olarak yıllardır Ankaradaki tek adres AOÇ Özdemir kokoreç derim başkada bşy demem..gecenin 12sinde 1 saat sırada beklediğimi bilirim…herşey kokoreç aşkına :)))

 11. Misafir:

  Eskiyi bilmem ama şimdi Doğata’ nın kokoreci gerçekten çok lezzetli. Haftada bir kaç kez uğruyorum. Tekrar denemenizi tavsiye ederim. Kıymasız döneri ve köftesi de çok başarılı. Bahçesinde ise yemyeşil ağaçlar ve süs havuzları. Süper…

 12. dogukan:

  kömür ateşinde kokoreçdir benim tercihim, AOÇ de tercihim lagania oluyor, ama buradaki kokoreççilerde hassas bir denge var, eğer çok kalabalıksa iyi kokoreç yiyemiyorsunuz, keza çok tenha ise de durum böyle…
  izmir’de hayatımın en lezzetli kokoreçini yedim dün akşam, izmir alsancaktaki yenidoğan mutlaka gitmelisiniz….

 13. Cihan:

  Eğer Çiftlik’te yemek yiyeceksem kendimce şöyle bir tercih sıram var; Doğata’nın hemen bitişiğindeki Özdemir Kokoreç’ten kokoreç, Şençam’dan köfte, Doğata’danda kumpir yenir derim hocam… Şençam ve Özdemir Kokoreç’in dönerleride tercih edilebilir.

 14. Emir:

  İstediğiniz zaman mutfağını dahi gezip kontrol edebileceğiniz Ender yerlerden biridir doğata kokoreçte böyle bir mekanda yenir bana göre dönerinizde es geçmemek lazım bence önce hijyen

 15. Müşteri gözüyle:

  AOÇ yeniliklerinin Mimarı Doğata olduğunu düşünüyorum AOÇ bu sayede yeni ve gerçek şimdiki çehresine kavuşmaya başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014