05 Nisan 2012

BAYRAMOĞLU DÖNER – İSTANBUL

Döner dediğimiz lezzet fırtınasının en güzel örneklerini Ankara’da ve değişik illerde denemiş, bir kısmını bu satırlarda paylaşmış olan Oburcan, İstanbul seyahatinde Öbürcan’ın tavsiyesiyle şehrin en meşhur dönercilerinden olan olan Bayramoğlu’nu denemeye karar verdi.

Bayramoğlu Döner yaklaşık 10 yıldır Kavacık’ta. Ufak bir dükkan ve 2-3 masa ile başlamış, şimdilerde yan dükkanları da ekleyerek oldukça büyük bir mekan haline gelmiş. Girişte tam karşıda yer alan döner tezgahları ilgi çekici. 6 tane döner tezgahı var. Ben gittiğimde 1 tanesi doluydu, hepsinin dolu olduğu bir zaman dilimini düşünmiyorum. Ama mevcut ise vardır bir hikmeti.

Masalara gelen mis gibi kokan lavaşlar dikkat çekici. Birazdan lavaşların piştiği özel fırının başına geçiyorum. Lavaşlar dipte yanan odun ateşinde pişiyor. Duvara yapıştırılan hamur çok değil, 6-7 saniyede pişiyor ve sıcak sıcak servis ediliyor.

Masaya ilk önce salata geliyor. Bu mevsim için oldukça başarılı bir domates.

Patates kızartmaya dikkat. Yeri gelmişken içimekileri dökeyim : Fritöz çıktı, mertlik bozuldu. Eskiden tavada anne usulü yapılan kızartmalar, fritözle birlikte daha fabrikasyon ve tatsız tuzsuz bir hal aldı. Bir de patates kesme makineleri çıktı, hiç uğraşmadan aynı boyda çıkan patatesler lezzetsiz kızartma ile masaları işgal etti. Bayramoğlu Döner‘de patates kızartması tam olarak anne usulü. Elde kesilmiş ve tavada kızartılmış. Boyutu fast food zincirlerinde yediğimiz patateslere göre daha büyük, çok iyi kızarmış, içi yumuşacık. 1 tabak az geldi, 2. tabağı da istedik. İlk tabağı yedik, 2. tabağı dürüm yaptığımız dönerimizin içine yerleştirdik. Ellerinize sağlık. İnanın abartmıyorum, sırf bu patates kızartma için gelirim ben buraya.

Ve döner masada. Ankara dönercilerinde mekana girer girmez sizi çarpan ve hipnotize eden döner kokusu burada yok. Tabağımızdaki dönerden tatlı bir koku yükseliyor ama hafif esen bir meltem gibi. İnsanın aklını başından alan bir fırtına değil. Döner lezzetli denilebilir. Bence yağı az, bu da hem kokuya hem lezzete etki etmiş. İstanbul için iyi bir döner olabilir ama Ankara için zayıf. Bu konudaki en iyi yorumu Twitter’da bir arkadaşım yaptı : İstanbul üstü, Anadolu altı dedi. Kesinlikle katılıyorum.

Döner sonrası 1 porsiyon fırın sütleç istedik. Ama o da ne… Fırın sütlaçtan ilk kaşığı üstündeki fındıklardan alır almaz dönerden dönmeyen başım döndü!! Enfes bir fındık. Kavrulmuş fındık denen şey işte böyle lezzetli olabilir. Beni benden aldı!! Altındaki sütlaç çok lezzetli. İçinde pirinci az, harika bir sütten yapılmış. Hafif bir tatlı ama lezzeti muazzam.

Bayramoğlu Döner, İstanbul için güzel bir döner sunmakla birlikte biz Anadolu ahalisi için zayıf kalıyor. Benim Ankara’da, Samsun’da, Trabzon’da, Sivas’ta, Antalya’da  yediğim dönerler daha kuvvetli. Ama kızarmış patatesi ve sütlacı ile gönlümü fethetmeyi başardı. Tekrar gelir miyim? Evet, kesinlikle, tekrar tekrar.

Fiyatlar şöyle : 1 porsiyon döner 13 TL, sütlaç 4 TL.

 

Bayramoğlu Döner

Cumhuriyet Caddesi

Seyfi Baba Sokak No:2

Kavacık  Beykoz  İstanbul

Telefon : 216 – 413 00 45-46

Share Button

BAYRAMOĞLU DÖNER – İSTANBUL için 10 yorum:

 1. Merhaba,

  Afiyet olsun, ekmeğin pişirildiği yerin nam-ı diğer adıyla “Tandır” olarak Antakya’da çok anılır, burada sade ekmek olarak yapılmış ama bunun katıklısı (susam, pul biber, taze kekik, zeytinyağı) ile yapılışı daha ünlüdür (Bkz. http://bit.ly/HjUiTI ) Üstelik o ekmeği duvara yapıştırmak her babayiğidin harcı değildir (yüksek ısıdan dolayı) “Kere” denilen hasırdan yapılan birşeyle vururlar ( Bkz. http://bit.ly/HhAE4P ) ki Anneannem eliyle vurur 🙂

 2. + Bu ekmeği dolapta muhafaza ederek tüketme süresi en fazla 3 haftadır ve bozulmadan kalır.

 3. HAYRİ:

  BENCE GERÇEKTEN GÜZEL Bİ YER.
  BAHSETTİĞİNİZ GİBİ ANKARA DÖNERİNİN ALTINDA DEĞİL BENCE.

 4. Muge:

  Twitter’da yazdiginizda da merakla beklemistim yorumunuzu zaten doner hususunda mutabik kalmistik 🙂 , ama orda kisa alan oldugu icin yazamamistim patates,sutlac ve tandir ekmegi konusunda da tamamen ayni fikirdeyim. Bir de masalardaki kekik cok basarili aslinda, bir cok yerdeki porsumus kekigin aksine buram buram kokuyor ve oldukca kuvvetli aromasi var. Guzel bir detay kanimca 🙂

  • oburcan:

   Müge,
   haklısın güzel detay. Ben kekik kullanmadığımdan yakalayamadım. Gidenlere belirtmiş olalım.Teşekkürler
   Selamlar

 5. hakan:

  eski bir Ankara’lı olarak;
  istanbul’da kesinlikle Dönerci YOK, bayramoglu tat olarak çok vasat,
  Tek yenilebilir yer Eminönü Zümrüt büfe veya Beşiktaş Karadeniz döner(Taşınmış olabilir, en son gittigimde dükkan boştu)

  • oburcan:

   Hakan bana hak vermene sevindim çünkü bu konuda çok netim.
   Tavsiyelerini de kaydettim.Yolum düşerse giderim.
   Selamlar

 6. Pingback: İstanbul’un kenarda kalmış lezzetleri « GEZveYE

 7. Kesinlikle Anadolu’ya doğru gittikçe daha lezzetli döner yersiniz. Ankara’da yediğiniz döner yemekten sonra ağzınızda koku bırakır.

  İstanbul’da Zümrüt Büfe’yi daha önce kaleme almıştım. Tek geçerim. Bayramoğlu ve Ali Usta’nın dönerleri kanımca eşdeğer.

  Zümrüt’ü merak edenler buradan buyursun;
  http://harbiyiyorum.com/index.php/eminonunde-doner-nerede-yenir-zumrut-bufe-eminonu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014