05 Mayıs 2010

AMASEIA MUTFAĞI – AMASYA

Yazıya başlarken kararsızım dostlar. Bu yazıyı Amasya yemeklerine mi ayırmak lazım , yoksa Amasya şehrine mi? Neden diye soranlar biraz sonra aşağıdaki Amasya fotoğraflarını gördüklerinde anlayacaklar. Burası inanılmaz bir yer. Bu kadar güzel ve romantik bir Türk şehri daha olduğunu düşünmüyorum. Her neyse , orta yolu bulalım , her ikisinden de biraz bahsedelim.

Amasya zengin tarihi , güzel coğrafyası ve bitki örtüsünün yanı sıra mutfağı ile de ülkemizin önde gelen şehirlerindendir. Çorbalar , etli yemekler ve hamurişleri açısından son derece geniş bir yemek yelpazesi vardır.
Amaseia Mutfağı , eskiler ismiyle müsemma derler , isminden de anlaşılacağı gibi Amasya yemekleri yapan bir yer. Tarihi bir binada yer alıyor. Bunun yanı sıra ızgara çeşitleri de mevcut.
Toyga çorbası ile başladık. Bildiğimiz yoğurt çorbasının daha kıvamlı ve daha nohutlu hali ve lezzeti müthiş. Bundan güzel bir başlangıç olamaz. Tam not aldı , hatta zaman zaman sadece çorba içmeye gelinebilir , o derece. Amasya Kayseri’ye uzak sayılır ama mantı sofralarda mutlaka bulunur. Mantı da çok başarılı , malzemesi bol , sosu harika.
Baklalı yaprak sarma değişik bir lezzet. İçinde bakla ağırlıklı bir karışım var. Bu civarın asma yaprağı meşhur olduğu için hemen her yerde yaprak sarmaya rastlamak mümkün ve yapraklar gerçekten leziz. Bu sarma da hem değişik , hem lezzetli.

Keşkek yine yöresel bir lezzet. Buğday , nohut ve etin birbirinden ayrılmayacak hale gelene kadar pişirilmesi ile yapılıyor. Ancak bulamaç kıvamına gelmiş Keşkek bizi pek memnun etmedi.

Yemek sonrası yöresel bir tatlı da istedik ancak her ne hikmetse Amaseia Mutfağı’nda tatlı yoktu. Çay ikramı ile bu güzel yemeği noktaladık. Fiyatlar son derece uygun , çorba 3 TL , diğer yemekler 5 TL.
Amaseia Mutfağı
Hatuniye Mahallesi
Hazeranlar Sokak No:3
Amasya
Telefon : 358 – 218 22 23

Yemek sonrası büyülü Amasya şehrinde , nehir kıyısında yürüyüş çok keyifli. Şehir hakkında hiç bir şey bilmeden birazcık yürümeniz bile buranın tarihinin ne kadar eskilere dayandığı hakkında bilgi verecektir.

Meraklısına Gezi Notları

Görmeden Dönmeyin
Amasya Kalesi
Kral Kaya Mezarları
Amasya Müzesi
Etnoğrafya Müzesi
Büyük Ağa Medresesi
Gök Medrese
Karsavul Hamamı
Fethiye Camii
Burmalı Minare Camii
II.Bayezid Külliyesi
Mehmet Paşa Camii

Yemeden Dönmeyin
Yaprak sarma
Bakla dolması
Bamya
Toyga çorbası
Kalburabastı
Börek

Otel odamın penceresinden manzara…
Share Button

AMASEIA MUTFAĞI – AMASYA için 7 yorum:

 1. e:

  Oburcan bey maşallah çok güzel yazıyorsunuz ama İstanbul yok,keşke İstanbul'a gelip biraz buralardanda yazsanız,nasıl olur:)

 2. Çok güzel olur tabi ki.Yakın zamanda bir haftasonu İstanbul'a geleceğim,tavsiyelere açığım

 3. Amasya'nın methini duymuştum Oburcan. Ben de 12 Haziran'da kiraz festivaline gidicem Amasya'ya. Senden geri kalamam! 😛
  Gene güzel gezmişsin, güzel yemişsin, teprikler. 🙂

 4. Keşkek çok güzel bir yemektir, anladığım kadarıyla sizi memnun edememiş, üzüldüm bu yemek adına.

 5. Amasya , bu öğle yemeğinde devam edecek , menüde yayın balığı var , izlemeye devam ediniz lütfen 🙂

 6. DOLUNAY:

  amasya mutfağına dün gittik saat 12 ye geliyodu.adı geçen yemeklerden sadece keşkek vardı.bizde keşkek menemen ve salata istedik.masaya gelen ekmek buharda yumuşatılmış ve üstü kapatılmış (dolayısıyla hamurlaşmış) bayat ekmeklerdi.eşim ekmeği değiştirmelerini isteyince taze ekmekler. geldi.1o dk sonra keşkek geldi.(güzel değildi sevmedik).takibinde 10 dk sonra salata geldi.salatada domateslerin üzerinde normalde yıkandığında temizlenen toprak ve siyah lekeler vardı. peçeteyle kabukların üstünü silip yenebilir hale getirmek istedim ama bunu yaparken salatanın içinden birde kıl çıktı.bunun üzerine eşim salatayı garsona gösterdi ve salata istemediğimizi söyledi.25 dk önce sipariş verdiğimiz menemen ise bizden sonra sipariş verenlere servis edilmesine rağmen bize bir türlü gelmedi.bizde menemeni de iptal edip kalkmaya karar verdik.kasaya gittik.verdikleri bu kalitesiz hizmet için biz bir özür, en azından kusura bakmayın demelerini beklerken bizden verdiğmiz ama yiyemediğimiz tüm siparişlerin parası istendi.ama biz sadece içtiğimiz su ve yediğimiz keşkek i ödeyip çıktık .sonuç olarak burası daha öncede 1 kez gittiğimiz ve diğer lezzetlerni tatmak istediğimiz bir yerdi.ama maalesef işletmenin küçük hesaplar peşinde koşması ve müşteri memnuniyetini önemsememeleri bizi üzdü.hayal kırıklığına uğradık.

  • oburcan:

   Dolunay,
   yazılar da zamanla güncelliklerini kaybediyorlar. Bu yorumlar sayesinde güncelleniyor. Yorum için çok teşekkür ederim. Eminim okuyucular gitmeden önce senin senin yorumunu dikkate alacaklardır.
   Selamlar
   Oburcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014