08 Aralık 2015

ÜSTAD RESTAURANT – ANKARA

Sıkça sorulan soruların başında gelir. Şöyle ortamı güzel bir yer olsun, balık olsun, et de olsun, ama hepsi güzel olsun. Genel olarak aynı mekanda et ve balık birlikteliğine karşı bir duruşum vardır. Lakin Üstad için bir istisna yapmakta sakınca görmedim açıkçası. Bu nedenle yazının başında bu durumu açıkça belirtmekte de bir sakınca yok.

Üstad Restaurant, Nene Hatun caddesinde, 10. yılını yakın zaman önce doldurmuş bir işletme. Hep konuştuğumuz konu, bu sektörde yıllara meydan okumak çok zor. Meydan okuyan varsa değerini bilmek lazım, illa ki vardır bir hikmeti.

Sadece akşamları açık olan Üstad, akşam için uygun şekilde dekore edilmiş. Bahçesinin yaz aylarında ne kadar keyifli olduğunu söylemem gerek. Yakında ısıtmanın da geleceğinin müjdesini verelim…

Mezeler ile başladık. Ufak bir çilingir sofrası donattık. Neden çilingir sofrası dendiği konusunda bazı hikayeler vardır ama benim en hoşuma giden şudur : bu sofrada insanların maskelerini bıraktıkları ve kalplerinin kilitlerini açtıkları için çilingir sofrası denirmiş. Siz ne dersiniz?

Fotoğrafını çekemediğim bir meze olduğunu ve onun da benim favorilerimden köz patlıcan salatası olduğunu yeni farkettim. Kusuruma bakmayın lütfen. Lakin görüntüleri kendilerini anlatıyor. Patlıcan gayet iyi közlenmiş. Benim çok sevdiğim is tadı net bir biçimde geliyor.

P1050506

Girit ezme, çok kaliteli bir Antep fıstığı ile yapılmış, peynirin de hakkını verelim. Süper bir meze!

P1050500

Salata benim ana ilgi alanlarımdan değil ama  içerik, malzeme kalitesi, görüntü, renk ve lezzet olarak çok başarılı.

P1050501

Tahinli patlıcan her zaman zayıf bulduğum ve mesafeli yaklaştığım bir lezzet. Yine aynı görüşümü tekrarlayacağım. Benim için olmasa da olur.

P1050502

Ara sıcaklarda seçenek çok ama biz Arnavut ciğerinde karar kıldık ki iyi de yapmışız. Ciğer enfes. Hem çok iyi kızartılmış, hem de baharatı tam kararında. Biraz yakından çektim ki hem ciğerin dokusunu hem de baharatlarını görebilin diye. İyi olmuş bence…

P1050514

Gelelim balık tarafına. Deniz levreği ızgarada gayet iyi pişirilmiş. Kurumamış, suyu içinde. Yine güzel bir açı yakalamışım. Herşey sizin için 🙂

P1050510

Üstad bonfile, işletmenin en iddialı olduğu ana yemek diyebilirim. İstediğim gibi orta pişmiş, içi pembeydi. Burada bir fotoğraf daha vardı ama içinin pembe yapısı bazı okurlarda beklenenin aksi etkiyi yapabilir diye yayınlamamayı uygun gördüm. Ama bence en makbulü oydu. Yaklaşık 350 gram et, kömür ateşinde orta pişirilince muazzam bir hale geliyor ki sonuç bu. Yanında sebzeleri ile dolu dolu bir tabak. Ama bahsedilmesi gereken 1 nokta daha var ki şudur : altta gördüğünüz hardal işletmenin kendi üretimi ve farkını hissettiriyor. Güzel detay, tebrikler.

P1050518

Dana külbastı ile ana yemekleri kapatacağız. Ben Üstad Restaurant’ın et ve ızgara kalitesini beğendim. Lezzet olarak piyasanın anlı şanlı ve bol fiyat itelemeceli bazı steakçilerinden aşağı kalır tarafı yok açıkçası.

P1050526

Sıra tatlıda. Romantik olarak isimlendirilmiş sıcak çikolatalı sufle kek, dondurma ile servis edildi. Benim gibi iflah olmaz bir çikolatasever için adeta bir cennet. Sadece bu tatlı için giderim Üstad’a, o derece!

P1050534

Çankaya’da bulunan Üstad, konumu, ortamı ve lezzetleriyle bizi mutlu etti. 10 yıllık deneyimini işletmenin her köşesinde görmek mümkün. Demek ki boşu boşuna 10 yıl olmuyormuş, insanlar zaman içinde kaliteye gereken ilgi ve alakayı gösteriyorlarmış. Ben Üstad’la biraz geç tanışmış olsam da bunu Ankaralılarla paylaşmak da benim görevim. Nice 10 yıllar dilerim.

Notlar

  • Haftanın 7 günü 17:00 – 01:00 saatleri arasında açık
  • Vale hizmeti mevcut
  • Kredi kartları geçerli
  • Fiyatlar şöyle : mezeler 11-18 tl, ara sıcaklar 10-26 tl, salatalar 14-18 tl, levrek 35 tl, külbastı 38 tl, Üstad bonfile 48 tl
  • Çarşamba, Cuma ve Cumartesi akşamları canlı müzik var. Çarşamba piyano, Cuma akşamları Ankara efsaneleri olan Can ve Kuddusi  ile mandolin ve gitar eşliğinde Türk ve Yunan şarkıları, Cumartesi gitar ile Türkçe şarkılar. Ama benim listemdeki akşam her ayın 2. Çarşambası. Piyano eşliğinde tenor ile  Napoliten ve nostalji şarkıları. Bunu çok merak ediyorum…
  • Basamaksız girişi ile tekerlekli sandalye girişine uygun

Üstad Restaurant

Nene Hatun Caddesi No:71

GOP Ankara

Telefon : 312 – 436 22 66

533 – 818 00 18

http://www.ankaraustad.com

Foursquare : Üstad Restaurant

Share Button

ÜSTAD RESTAURANT – ANKARA için 2 yorum:

  1. BURAK:

    Yazınızı okuyarak geçen hafta eşimin doğum günü için bu mekana gittim . Bence vasat sınıfına zorlarsanız sokabilirsiniz .Yaklaşık 7 masa vardı ve sadece 1 garson hizmet ediyordu . Gayet yüksek bir hesap ödedim , en dikkatimi çeken de 1 adet paçanga böreğine 12 TL yazmalarıydı , itiraz etmem üzerine , yüzüme bile bakmaya tenezzül dahi etmeyen zannediyorum işletmecisiydi yarısını al dedi. Bilgilerinize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014