17 Ocak 2016

ÖZLEMCE DÖNER – ANKARA

Bilirsiniz dostlar, Ankara’da döner, Ankara döneri konuları benim için hassas olan konuların başında gelir. Hatta zaman zaman İstanbullu arkadaşlara da takılırım, İstanbul döner bilmez, dönerin iyisi Anadolu’da yenir diye. Bu iddiamın arkasındayım, doğru olduğunu düşünüyorum. Şehrin yeni açılan dönercilerini ziyaret etmek, tatmak ve beğendiklerimi sizinle paylaşmak görevim elbette. Bunlardan bir tanesi de Yıldız 4. Caddede yaklaşık 1 yıl önce açılmış olan Özlem Döner. Aslında ismi Özlemce Döner ama.. Aması öyle işte, fazla kurcalamayalım 🙂

Ankara’nın efsane dönercilerinden Özler’in eski ustaları kendi mekanlarını açmışlar. En makbul lokanta modelidir, sahibinin aynı zamanda aşçı olduğu ve işinin başında bulunduğu işletmeler. Özlem Döner işte bu tip mekanlardan. Dış alan camla kapatılmış, geniş sayılır. Döner tezgahı girişte, içeride. Bence masaya oturmadan önce mutlaka döneri yerinde ziyaret edin ve kokuyu hissedin. Kıymasız Ankara döneri yapıyorlar. Şu an için sadece dana eti kullanıyorlar ama kış aylarında az miktarda kuzu da karıştırabilirlermiş.

Akşamdan terbiyelenen etler sabah takılıyor ve öğlen serviste. Tüpte pişiyor. İşletme oldukça kalabalık, kömür ateşinde olacak gibi değil. Siparişten kısa zaman sonra döner masada.  Kömür ateşi olmamasına rağmen kaliteli et, uygun oranda kuyruk yağı ve doğru terbiye ve kararında pişirme ile gayet başarılı sonuç veriyor. Normal pişirilmede bile et oldukça sulu kalmış. Lezzeti yerinde, kokusu ise fena halde davetkar. Tek porsiyon muhtemelen kesmeyecek, üstüne 50 gram daha ilave yapabilirsiniz, benden söylemesi.

20160109_180727

Dönerin altında bulunan tırnak pideyi yedikten sonra kendime sormadan edemedim. Pide gerçekten bu kadar lezzetli mi yoksa dönerin yağını çekince mi bu hale gelmiş diye. Sordum, taş fırında odun ateşinde pişiyormuş pideler. Bir ziyaret daha şart olmuştu elbette. 2. ziyaretimde arkadaşlarımla birlikte ortaya pide söyledik. Aynı taş fırında, aynı odun ateşinde pişmiş pide de çok başarılı. Hatta dönerden daha başarılı bile diyebilirim. Ankara’da pide dendiği zaman hemen akla Kebap 49 gelir ya, işte o tarz bir pide. İnce hamurlu, içi bol malzemeli. Maydanozun ayrı bir lezzet kattığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Pide çok başarılı. Mutlaka denenmeli!

20160109_180919

20160109_180949

Sonuç olarak Özlem Döner hem döneri hem de ve özellikle pidesi ile bizi fazlasıyla mutlu etti. Üstelik fiyatları da gayet uygun. 1 porsiyon döner 16 TL, pide 10 TL. Evet 10 TL!

Son bir not : ben yemedim ama kelle paça çorbası da meşhur, denenmeli…

 

Özlemce Döner

4. Cadde No:40

Yıldız  Ankara

Telefon : 312 – 442 84 62

Foursquare : Özlem Döner

Share Button

ÖZLEMCE DÖNER – ANKARA için 13 yorum:

 1. Bahsettiginiz mekana ve bir onceki yerine biz cok gittik. Ustasinin onceki yeri de ozler degil, mhp binasinin yanindaki özlem dönerdir. Lezzetdoruklari olarak kesfini yapmistik ama sitemize yuklemedik henuz..neyse dogru adres ve dogru tespitler. Basarilar..

  • oburcan:

   Teşekkürler. Balgat Özlem’den önce 10 yıldan fazla Özler’in ustalarıymış, benim bilgim bu şekilde.
   Selamlar
   Oburcan

 2. H.FUNDA AYDIN:

  Bu akşam sizin tavsiyenizle gititk gerçekten çok güzeldi.Garsonlar çok ilgili özellikle Muharrem garsonun güleryüzlü ve ilgili olması.Tavsiye ettiğiniz mekanlardan gitiklerimizin hepsinden memnum kalıyoruz .hep doğru tespit ve yönlendirme tşk ler

  • oburcan:

   Funda,
   beğenmenize çok sevindim. Güzel yorum da özellikle şu anda çok iyi geldi, çok ihtiyacım olan bir anda hızır gibi yetiştin.
   Selamlar, sevgiler
   Oburcan

 3. Sami çeliksoy:

  Mekana geçen sene gittiğimde dönerini çok beğenmemiştim. Tuhaf bir çiğ et kokusu vardı. Siz beğendiyseniz bir şans daha vereceğim.

  • oburcan:

   Merhaba Sami, ben beğenmiştim. Ben de tekrar bi gideyim bakalım. Zaman zaman değişiklikler olabiliyor lezzette ve hizmette.
   Selamlar
   Oburcan

 4. Chatin:

  Hocam yakınlarda bir kere daha gittim buraya. Bu sefer Kelle Paça’yı da denedim. Enfes! Etin tadına varayım diye pideden dahi almadım mümkün olduğunca. Yine mükemmel. Hatta Hulki Bey’de orada idi eşiyle. Hulki Cevizoğlu. O da uzun uzun oturdu. Ben de. Belli ki o da sevmiş. Uzaktan da olsa tanırım. O da titizdir. Neyse. Pidenin hamuru cidden çok yerinde bir incelikte. Nerede ise lahmacun hamuru diyeceğim. E tabii hamuruna bu kadar vurulunca üzerindeki malzemeyi çok bile buldum. Ben hatta biraz daha yağlı bir kıyma kullanıp malzeme derişimini azaltmalarını önerirdim. Bir dahakine öyle isteyeceğim mesela. Çay ile gelen tatlı da ziyadesiyle şerbeti yerinde ve gevrekti. Yine benim tarzım. Peki hepsi mi çok güzel hiç şurası daha iyi olsa diyeceğin bir yer yok mu? Dersen ben sandalyelerin kaymasına alışamadım. Parlak parke kullanmışlar rahat temizlensin diye fakat bu sefer de sandalye ayakları kaymakta. Ve caddeye bakan tarafa yapay çiçekler koymak yerine havaların ısınmasıyle fesleğen koysalar çok daha güzel olur düşüncesindeyim. Onlara tek tavsiyem işletmelerine yatırım yapmayı seçmeleri üzerine olacaktır. Hatta yemek fiyatlarını çok zamlandırmayıp mekan kalitesini arttırırlarsa vazgeçilmez yerim haline gelirler.

  • Chatin:

   2 gün önce yine yolum düştü buraya. Biraz daha deştim kendimce. Nazik bir şef garson başlamış. İyi de olmuş. Etler Amasya’nın Taşova ilçesinden getirmektelermiş. Yakında kendi besi çiftliklerinden de et kullanacaklarımş 50% civarında. Dedim yağlı olsun hemen! Aynen dedi. Frekanslar aynı. Bu sefer biraz ¨custom¨ bir tercih yapmak istedim. Döneri normalden daha az pişmiş ve sulu istedim. İstediğim gibi geldi ve lezzet kesinlikle çok iyi. Çankaya’nın üstünde, Mutlu ile kapışır. Pideyi ise bir önceki yorumda dediğim gibi içinin malzemesi azaltılmış istedim ve sağ olsunlar onu da normalden az malzemeli yapınca istediğim pideyi yedim sayelerine. Güncel fiyatlar ise şöyle 3 posiyon döner ve 1 porsiyon pide 66 TL. Öyle görünüyor ki döner 18 TL olmuş, pide ise 12 TL. Yani 2 TL zam gelmiş diyelim bilmeyenler için. E hazır zamlar yapılmış, o vakit mekana yatırım yapmanın vaktidir diye düşünüyorum. Umarım öyle yaparlar.

   • Chatin:

    Eveet. Güncelleme vakti.

    Bugün 3 kişi olarak orada idik yine. İş çıkışı falan derken bayağı acıkmış mideler ile oturduk. Önden 2 Kelle Paça ile başladık yine. Aç olduğumdan mıdır bilinmez sanki çorba sizin deyiminizle aliyyül âlâ halde idi. Sarımsak suyunu mu çok bastım bilmiyorum ama bombastik bir lezzeti vardı. Neyse pideyi az malzemeli istemeyeyim dedim ve içi biraz sulu kalan bir pide geldi yine. Tamam benim tarzım değil ama lezzet olarak yine iyi idi. Döner ne durumda derseniz artık aç olmayan bir mideye yuvarlıyorken döneri yine sanki ve sanki daha iyi gibi geldi tadı. Daha bir yağlanmış. Tam istediğim gibi olmuş. Mutlu’yu andırdı desem yeridir. Dediğim gibi bu bir güncelleme yazısı olsun ki bozdu mu yoksa devam mı minvalinde. 2 Kelle Paça+ 3 Döner + 1 Kıymalı Pide + 2 Ayran +1 Kola= 88 TL. Bir önceki fiyatlar aynı ise çorba 7.5 TL, Ayran 2, Kola 3 TL olmalı.

 5. Tüpte pişen dönerin lezzeti ne kadar olabilir ki. Kafadan kaybediyor.

  • oburcan:

   Öyle değil bence. Şu anda Ankara’nın en iyi döneri Güvenlik caddesinde Mutlu lokantasındadır ve o da tüplü yapar. Kömür ateşi önemli ama herşey değil, esas mesele et.
   Selamlar
   Oburcan

 6. furkan kıymet:

  internette dolaşırken siteye denk gedim ve hoşuma gitti inceliyorum . Size döner için bir tavsiyede bulunayım. Ankara Siteler’de Tiryakioğlu döner git dene derim sadece şu ana kadar denemediğin için pişman olursun 😉 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014