20 Eylül 2010

ALAÇAT KIREVİ – ALAÇATI – İZMİR

Alaçatı’nın meşhur kahvaltısı için şimdiki durağımız bir butik otel , Alaçat Kırevi. 2006’dan bu yana faaliyet gösteren Alaçat Kırevi  , otel kısmı kadar kahvaltısı ile de popüler.
Bir sabah yollara düştük ve Kırevi’nin kapısını çaldık.   

Taş evin içi de dışı kadar güzel görünüyor. Ahşap ve taş ağırlıklı dekorasyonda bölgenin dekoratif malzemeleri kullanılmış.
Kahvaltı için bahçeye çıkıyoruz. Çimlerin üstünde de masalar var ancak biz verandayı tercih ediyoruz. Karşıdaki bina da Kırevi’ne ait.
Az sonra kahvaltımız masada. Çeşit az. Ancak tüm malzemeler çok lezzetli. Buradan bir kez daha malzeme kalitesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak isterim. Kısıtlı çeşide rağmen kahvaltıyı çok beğendik. Reçeller ve peynir çeşitleri harika. Şeftali reçelini belirtmeden geçemeyeceğim. Yapanın ellerine sağlık.
Zeytinlerin üstündeki taze kekik yaprakları hem lezzete katkı yapıyor , hem de görüntüye.
Zeytinyağı ve kekik yaprakları birlikte çok mutlular 🙂
Lor ve karadut reçelini özlemişiz. Her ikisi de lezzetli.
1 kişilik kahvaltıya ek olarak otlu yumurta istedik. Değişik otlarla yapılmış , az pişmiş yumurta güzel oldu. Burada benim için en kritik nokta sarılarının sıvı halde kalması. Gittiğim heryerde tembih ediyorum.
Son tabağımızın ismini yanlış hatırlamıyorsam keçi ayağı idi. Eğer yanlış hatırlıyorsam çok komik olacak , bilenler düzeltsin lütfen 🙂 Bildiğimiz hamur , bazı yörelerde pişi de derler. Çok lüzumlu değil , tadına baktık , o kadar.
Alaçatı’da çok daha zengin kahvaltılar gördük ancak Kırevi malzeme kalitesiyle çeşit açığını kapatıyor. Ancak fiyatlar biraz yüksek , bu kahvaltı için hesap 35 TL.
Alaçat Kırevi
Yeni Mecidiye Mahallesi
3012. Sokak No:2
Alaçatı  Çeşme  İzmir
Telefon : 232 – 716 69 61
Share Button

ALAÇAT KIREVİ – ALAÇATI – İZMİR için 14 yorum:

 1. E benden günah gitti , sen istedin. Bu akşam başka yer yazmayacaktım ama karar değiştirdim,yazacağım 🙂 Zeytinyağı hazır mı? 🙂

 2. Alevcan'ın mekanı geliyor 🙂

 3. Resimlere bayıldım,paylaşıma teşekkürlerrr..öptüm…

 4. Alev:

  Oburcan, Basket milli takımı gibisin. Taraftarın tezahüratıyla çoşuyorsun 🙂 Gelsin Agrilia'lar, gelsin leziz yemekler, tatlılar, şenlensin sofralar, muhabbetler. Bu blog da bize rehber olsun.

 5. Alev ,
  Orhan Veli “beni bu havalar mahvetti” demiş. Beni de Alaçatı mahvetti!!!
  Ekim ayında senin Akvaryum da benim rehberim olacak.Tavsiye alacağım.Hazırla kendini 🙂

 6. Alev:

  Ne demek seve seve. İstikamet söyle yeter. Zor yerlerden sorma ama 🙂

 7. İstikamet Barcelona , ardından Malaga. Yanında sürpriz olarak Sevilla,Cordoba ve Granada olabilir!

 8. Evet işte, sahalarda görmek istediğimiz hareketler… Yemek yemek gibi keyif var mı a dostlar??? Yapmasını sevmem, ama yemesini… Alaçatı Kır evi'ni de biz not edelim bir kenara.

 9. Semih'in güzel bir lafı var : “yiyiciyiz biz” diyor. Aynen 🙂

 10. Anonymous:

  hımm harika gözüküyor hepsi, bu arad keçi ayağı değil, keçi bacağı, babanem yapardı 🙂

 11. Sonunda gitmişsin! 🙂

 12. Referansı sağlamdı 🙂

 13. Biliyordum bir yerde yanlış yapacağımı,keçi bacağıymış 🙂
  Bilgi için teşekkürler

 14. nunu:

  Ben de keçi ayağı diye biliyorum bence yanlış değil ha ayak ha bacak bence çok güzel bir lezzet kahvaltı için. Bir daha yapan bir yerle karşılaşır da taze yapılıyorsa arasına kaşar peyniri koysunlar ben doyamıyorum o kadar güzel ve puf puf oluyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014