29 Mart 2016

TİRİT GELENEKSEL EV YEMEKLERİ – ANKARA

Çayyolu Sarnıç Park’ta mütevazi bir aile işletmesi Tirit Geleneksel Ev Yemekleri. Öğretmen bir karı koca emekliliklerinde bu mekanı açmışlar ve kendi memleketlerinin yemeklerini biz Ankaralılara sunuyorlar. Hanımefendi Kütahya Simavlı, beyefendi Kastamonulu.

İşletmenin bazı kuralları var. Fiyatları uygun tutuyorlar, temizlik önce geliyor, yapay tatlandırıcı, endüstriyel yağ, bulyon ve lezzet verici kullanmıyorlar ve asla bahşiş kabul etmiyorlar. Eğer siz de bu şartları kabul ediyorsanız bir ziyaretlerine gidebilirsiniz 🙂

Kastamonu Tiridi ile başlayalım. Anadolu’nun değişik illerinde değişik tirit çeşitleri bulunabiliyor. Bunların hepsi prensip olarak birbirine benzemekle beraber bazı malzemeler doğal olarak farklılık gösteriyor. Tiridin en altında Kastamonu simidi var. Bu simidin özelliği  susamsız olması. Benzerini Rize ve Beypazarı’nda görmüştüm.

20160329_160733

Simit fırında gevrek hale getiriliyor. Ardından et suyunda bekletilerek hem yumuşatılıyor, hem de  et suyunu iyice içine çekmesi sağlanıyor. Üstüne sarımsaklı yoğurt ve kavrulmuş kıyma eklenerek tereyağı ile son dokunuş yapılıyor. Bu kadar lezzetli malzemeler bir araya gelince ortaya harika ve yepyeni bir lezzet çıkıyor elbette.

20160206_134738

Bu tabağın ismi de Kuru Fasulye Tiridi. Simav’ın göl fasulyesinden yapılıyor. Bu fasulye boyut olarak biraz küçük ve hafif şekerli bir lezzete sahip. Tereyağı ile pişiriliyor. Tabağın altına fırınlanmış köy ekmeği serildikten sonra kuru fasulye konuyor. Fasulyenin tereyağlı suyunu çeken ekmeğin yumuşaklığını geçtim, lezzetini hayal etmek bile güzel. Düşünün ki yemesi nasıl…

20160206_134745

Kesme mantının iç malzemesi lezzetli. Üstünde yine kaliteli bir tereyağı kullanılmış. Gayet başarılı. Ama benim aklım tirit ve kuru fasulyede kalınca mantı biraz araya kaynadı sanki.

20160206_134752

Kuzu etli yufka tiridi bir başka Kastamonu lezzeti. Bunun esası yufkanın kırpık olması ama Ankara’da bu yöresel yufkanın dayanması için sarılması ve fırınlanması gerekiyor. Üstünde gerdan eti ve sos var. Ha önemli detay : yufka da et suyu ile ıslatılmış, hatta et suyu içinde geliyor. Gerdan etiyle birleşince sonuç çok başarılı tabi ki. Keşke gerdanı daha çok görebilsek lokantalarımızda.

20160329_162504

Ve keşkek. Vazgeçilmez bir Anadolu lezzeti. Yarma buğdaydan yapılıyor ve içinde dana eti var. Elbette tereyağı da… Oldukça meşakkatli bir yemek bu. Etin ve buğdayın bu kadar özlenmesi için dövülmesi gerekiyor. Ama sonuç herkesi mutlu edecek cinsten. Dikkat… keşkek sadece Cumartesi günleri var!!!

20160206_135131

Ve tatlı. Ah bu tatlı. Kastamonu’nun incir uyutması. İsmi de ne güzel değil mi? Yapımı da aynen ismi gibi, uyutmalı. İnce ince kesilen incir sütün içine konuyor ve bekletiliyor. Yoğurt mayalar gibi. Yani süt incirle uyuyor. Sonuçta ortaya muhallebi kıvamında, şeker ilave edilmemiş olması tercih sebebi elbette, bu enfes tatlı çıkıyor. Hepsi bu kadar.

20160206_140643 20160206_140755

Tirit Geleneksel Ev Yemekleri, sahiplerinin sıcakkanlılıkları, el becerileri ve elbette ki lezzetleriyle kendisini çok sevdirdi. Bilindik lezzetlerin dışına çıkmak isteyenler için çok iyi bir alternatif.

Notlar

 • Pazar günleri kapalı, diğer günler 7:30 – 20:30 saatleri arasında açık
 • Kredi kartları geçerli, ticket yok
 • Girişte 5 basamak var, çocuk arabası ve tekerlekli sandalye ile gelecekler dikkat etmeli!
 • Kahvaltı, kurabiye, poğaça, tepsi böreği, kadınbudu köfte işletmenin diğer yemekleri
 • Evlere servisi yok
 • Toplu sipariş alınıyor
 • Cumartesi günleri işkembe çorbası ve karışık kızartma da var. Ve keşkek elbette!
 • Fiyatlar uygun. Simit Tiridi 14 tl , kuru fasulye 12 tl, mantı 15 tl, incir uyutması 7 tl

Tirit Geleneksel Ev Yemekleri

Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi

2902. Sokak

Sarnıç Park AVM No:7/8

Çayyolu  Ankara

Telefon : 312 – 240 28 66

Foursquare : Tirit Geleneksel Ev Yemekleri

Share Button

TİRİT GELENEKSEL EV YEMEKLERİ – ANKARA için 9 yorum:

 1. Muzaffer özcan:

  Tirit işletmecisi olarak yazdıklarınızı ve iltifatlarınızı okuyunca utandım.
  Elimizden gelen güzelliği sunmaya çalışıyoruz.
  Teşekkürler…

  • NEVZAT AKBAYIR:

   Muzaffer Kardeş ya “amma ters bir zamanda” gelmişim. Öyle güzel anlatmış ki arkadaşımız “midem bir hoş oldu”, “acıktım” ve “şekerim düştü”.. Selamlar.

 2. ankaraguclufatih:

  Oburcan güzel bir yer keşfettim, Çubuk’a gelmeden sol tarafta Yayla Karadeniz kır lokantası bulunmakta, götürdüğüm trabzonlu misafirler burayaı ve yemeklerini çok beğendiler, sanada tavsiye derim.

  https://tr.foursquare.com/v/yayla-karadeniz/4fb942b9e4b0f25486bbade8
  http://www.yaylakaradeniz.com.tr/

 3. Firatd:

  Sevgili Oburcan
  Hocalarımızı ziyaret etme ve yemekleri tatma şansına nail olduk.dediğin gibi sanayileşmemiş harika tatlar.çorba,kastamonu tirit,fasulye tirit ve kadınbudu köfte denedik.lezzetlerin hepsi mükemmel,eleştirebilecek hiçbir nokta yok.Bloğunun takipçilerine deneme sırası oluşturyorsa burayı bir numaraya koymasını tavsiye ederim.3 kişi çayından çorbasına 55 lira hesap ödedik bu fiyata ucuz sanayi tipi hamburgercilerden bile çıkmak zor.ben kendim müdavimi olacağımı düşünüyorum.burayı benim gibi iyi yemek için 100 lerce kilometre yol yapanlara tanıştırdığın için sanada teşekkür ederim.

 4. Oburcan hocam, sayfaya bir ara erişemiyorduk ya da ben erişemiyordum. Yeniden ulaşılabilir olman çok sevindirici. Seninle bir e-söyleşi yapmak isterim. Uygun olduğunda yanıtlarsın.
  Selamlar, saygılar

 5. Seyhan:

  Merhaba Oburcan,
  Gerçekten çok güzel ve temiz bir işletme. Ayrıca Muzaffer Beyin ve Hanımefendinin güler yüzleri ve hoş sohbetleri de cabası. Bu zamanda ender bulunacak yerlerden. Geleneksel tatlarımızı sunmaları da ayrıcalık. Buralara desteğimizi sık sık ziyaret ederek sürdürebiliriz.
  Selamlarımla

 6. MURAT:

  Tirit te, yemeğin yaninda Muzaffer Hocamin hoş güzel sohbeti ise gerçekten daha da ayrı değer katıyor. Yemekler ise ha evinizde ha tirit te çok bir fark göremezsiniz. Ve bu fiyatları ise ortada zaten yazmışsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014