06 Aralık 2015

SÜHA DÖNER – ANKARA

Çok hassas bir durumla karşı karşıyayız dostlar. Mevzu Ankara döneri. Her zaman bana en çok sorulan soruların başında gelir. Gerçek Ankara döneri nerede yenir? İyi döner nerede yenir? En iyi döner nerede yenir? Bugün bu sorulara yanıt bulacağımız bir yazı yazıyorum.

Süha sadece bir Ankara markası değil, aynı zamanda bir Ankara efsanesi. Kendi bildikleri tarihleri 1850’ye kadar gidiyor. Şu anda 5. kuşak iş başında ve aynı işi yapıyorlar. Bu istikrara şapka çıkarılmaz da ne yapılır? Bravo👏👏👏

Bundan aylar öncesine kadar Bestekar sokağın alt tarafında, eskinin Dedeman oteline yakın tarafta yer alıyordu. Artık Yıldız 4. caddenin başında, Mantar Ev Yemekleri’nin alt katındaki yeni yerinde hizmete devam ediyorlar.

İç mekan gayet düzgün, temiz ve dekoru güzel. Duvarlarda işletme hakkında gazetelerde yazılmış yazılar mevcut. İçeride ilk girişte sizi çarpan ama zamanla geçmeyen, tatlı bir döner kokusu mevcut. Fena halde iştah açıyor.

20151202_143823

20151202_143917

Döner bu… Hiç kıyma kullanılmıyor elbette. Sadece et ve yağ, çok az da yeşil biber var aralarda. Yılın büyük bölümünde sadece dana eti kullanılıyor ama kış aylarında, yani yakın zamanda az miktarda kuzu da katmaya başlayacaklarmış.

20151202_144001

Ve ilk girişten itibaren burnunuzdaki koku alma hücrelerinizi tatlı tatlı kaşıyan, okşayan, gıdıklayan, o nefaset sahibi, rayihası göklere yayılan, kıymasız Ankara döneri masaya teşrif ediyor. Dikkat ederseniz sunumu da farklı elbette. İçi kızartılmış yarım ekmek üstünde servis ediliyor. Ekmeğin içi de alınıyor, kızartılıyor ve dönerin yağına hafifçe bandırılıyor ki bence o en güzeli. Ve yine bence dönerin en güzel yâreni soğan. Domates ve yeşil biberle imza atılıyor ve beğeninize sunuluyor.

Bu noktada lezzet konusunda şu bilgiyi vermem faydalı olacak. Süha, ete hiç bir marinasyon uygulamıyor. Yani artık pek çok mekanda kullanılan ve herkesin kabaca bildiği soğan suyu, tuz, karabiber triosuna hiç musallat edilmemiş bu et. Sadece tuz ilave edilmiş, o kadar. Kömür ateşinde pişmiş iyi kalitede et yiyeceksiniz. Bazıları için bu lezzet biraz sade olarak nitelenebilir ama benim için son derece ve ziyadesiyle muteber. Çocukluğumda annem ve babamla Ulus’ta yediğim dönerlere götürdü beni bu lezzet. Sade ama görkemli.

Döner konusunda İstanbul’u her zaman eleştirmiş olan bu kardeşinizin görüşlerine biraz olsun itibar ediyorsanız size tavsiyem Süha’nın dönerinin tadına bakmanız. Emin olun bundan sonra o anlı şanlı, ünlü, süslü, püslü, medyatik, sosyetik dönerciler anlamını yitirecek. Aslında sevdiğimiz lezzetler de hayat gibi değil mi biraz? Pırıltılı olanlar her zaman dikkat çekse de zaman hep sade ve rafine olanları haklı çıkarır.

20151204_134952

Süha’nın bir diğer ürünü kendi yapımı köftesi. Yine aynı leziz etin kullanıldığı ve dönerle aynı prensiple baharat kullanılmayan, sade ama lezzetli, sulu ve yumuşacık bir köfte.

20151204_134321

Tatlı konusunda Ankara’nın bir diğer markası Bağdat ile anlaşılmış, Bağdat tatlısı olarak bilinen tatlı sunuluyor. Güzel bir döner sonrası sıcak olarak gelen hafif şerbetli ve bazen tahinle desteklenmiş tatlı, çay ile birlikte insanın şeker ihtiyacını gideriyor. Şahsen ben Bağdat tatlısına sadece sınıfı geçer diyebildiğim için beklentim fazla değil. Karar sizin.

20151204_140143

Balığın iyisi Ankara’da yenir derler ama bence bunun fazlası var, dönerin iyisi de Ankara’da yenir. Kusura bakma İstanbul ama sen bu işi pek bilmiyorsun kardeş 😀

Süha, upuzun geçmişi ve değişmeyen lezzeti ile eskileri özleyenleri, nostaljikleri, tarihseverleri, Ankara’yı sevenleri ve dahi sevmeyenleri zaman yolculuğuna çıkaracak kadar güzel bir döner sunuyor. Böyle değerlerimizi korumamız şart. This is Ankara!!

Notlar

 • Pazar günler kapalı, diğer günler 11:00-20:00 saatleri arasında açık
 • Park yeri öğle saatlerinde zor olabilir ama yakın yerlerde pek çok alternatif mevcut
 • Kredi kartları geçerli
 • Paket servisi mevcut
 • Döner 20 tl, köfte 18 tl
 • Girişinde 2-3 basamak var, çocuk arabası ve tekerlekli sandalye ile gidecekler dikkat etsin lütfen

Süha Döner

4. Cadde No:4

Yıldız  Ankara

Telefon : 312 – 419 63 03

Foursquare : Süha Dedemin Döner Evi

Share Button

SÜHA DÖNER – ANKARA için 17 yorum:

 1. Kaan:

  Eline sağlık
  Akay Caddesinin sonundaki yer kapandı mı?

  • oburcan:

   Teşekkür ederim Kaan ,

   Sanırım kapanmamış ama Süha’nın oğlu ve torunu Yıldız’da artık. Orada kimler var bilmiyorum

   Selamlar

   Oburcan

 2. Levent:

  Dün Hürriyet gazetesinin cumartesi ekinde (http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-en-iyi-10-doneri-40022794) Türkiye’nin en iyi 10 döeri listesinde Ankara’dan 1 mekana yer vermeleri beni oldukça şaşırtmışttı (birazda kızmıştım). Daha önce sorulmuştur mutlaka ama sizde Ankara’da en iyi 5 yada 10 dönercinin ismini verebilir misiniz?

 3. Mutluhan:

  Mekanı dün eşimle ilk kez ziyaret ettik.
  Geçtik cam kenarı masaya oturduk, garson: “döner yok birazdan takılacak 40 dk beklemeniz gerek Isterseniz köfte var dedi.” Dönere çok heves ederek geldiğim için 40 dk beklesek mi, köfte mi alsak yoksa kalkıp başka yere mi gitsek diye kendi aramızda 2 dk kadar düşündük, sonra gelmişken köftesini yer kalkarız dedim hanıma, garsonu çağırdım, garsondan aldığım cevap: “köfte kalmadı”.
  Kalktık üst katta mantarda karnımızı doyurduk.
  Bu yaşanan pazar akşamı 8 de olsa eyvallah derim de, Cumartesi saat 5’te sattığı iki ürününde hazırlığını yapamamış bi müessese. Lezzet için yorum yapamam ama işletmecilik yerlerde.
  Gidecekler yiyeceklerinin var olup olmadığını teyit ederek gitsin.

 4. Ertunç:

  Aylardır Akay caddesindeki mekanın eski yerin devamı olduğunu sanıyordum. Başkent gazinosunun yanındaki. Hep oradan söylüyoruz yemeği acaba orası kimin bilgisi olan var mıdır? Çünkü oranın döneri de çok lezzetli.

  • oburcan:

   Ertunç,
   orada kim var bilmiyorum açıkçası ama Süha’nın oğlu ve torunu Yıldız’da, onu biliyorum
   Selamlar
   Oburcan

  • şener:

   Ertunç kardeş dün oradaydım bestekardan buraya taşınmışlar 3 yıl olmuş işletmeciliğini aile dostları hakan diye bir beye vermiş süha bey lezzet sunum hiç değişmemiş harika köfte döner 10 numara şiddetle tavsiye ediyorum herkese hacıyolu sk. akay taksi durağı karşısı

 5. ipek:

  Oburcan,
  yıllar önce Süha’yı yazar mısınız diye yorum bırakmıştım. Şimdi yıllar sonra yeni yerini yazdığınızı görüyorum. Çok sevindim… O zaman Kızılay AVM’deki butcha yı yazmıştınız..şimdi orası da kapandı. ne acayip.

  • oburcan:

   İpek ,

   tavsiyen için çok teşekkür ederim. Evet hatırlıyorum. Butcha kapandı malesef. Ankara’da gıda sektörü zor, işletmeler uzun vadeli olmayabiliyor. Ama Süha başka. Süha candır… Başka tavsiyelerin olursa beklerim. Selamlar

   Oburcan

 6. elerinize sağlık istanbul da şubesi varmıdır

 7. Mutluhan:

  Son 6 ay içinde Süha’ya 3-4 gittim.
  Oburcanın mekan hakkındaki övgülerinin tamamına katılıyorum.
  Döner çok başarılı.
  Ben döneri ekmek arası yerim, bu sebeple ekmek benim için çok önemli. Kullandıkları ekmek tamda olması gerektiği gibi taze kabuklu klasik bakkal ekmeği. Çeşitli sandviç ekmekleri, gobit yada lavaş kesinlikle dönere yakışmıyor.
  Güncel olarak dönerin fiyatı 22 TL. Her ne kadar döneri üst düzeysede 100 gr ekmek arası döner için 22 TL yüksek.

 8. Mehmet:

  Sayın beyefendi, her zaman restoranlarla ilgili ve mekanlarla ilgili fikirlerinize, gittiğiniz yerlere saygı duymuşuzdur ve bizim için her zaman bunlar ışık tutar nitelikte olmuştur. Bu sefer de burası için yorumlarınızı okuduk öyle gittik. Okuduğumuz andan itibaren fotoğraflar ile birlikte bizi heycanlandırmıştı ve acıktırmıştı.

  İnanın şu an nasıl yazacağıma, uslubume karar verirken dahi inanılmaz zorlanıyorum. Bu şekilde bir mekanın nasıl 1850’den beri kapanmadığına hayret ediyorum. Bir arkadaşımızın doğum günü için 12 13 kişi olarak gittik. Mekan güzeldi nostaljikti, o bahsetmiş olduğunuz eski Ankara’ya yolculuk ettiren cinsten fotoğraflar duruyordu karşımızda. Ancak bu büyülü ortam dönerin 35 40 dk gecikmeli olarak gelmesi ile bozulmaya başladı -ki yanılmıyorsam bizim haricimizde başka 1 ya da 2 masa vardı. Döner bu ya 40 dakikada ne yapıyorsun sen? Yarım ekmek döner söylendi ağırlıklı olarak. Gelen ise çeyrek ekmekti servisin bu olduğu istenir ise ilave ekmek getirileceği söylendi. Ne demek bu şimdi? Dönerciye gidip yavan ekmek mi yiyecektik? Boş çeyrek ekmek getireceklerdi ve biz de onunla karnımızı doyuracaktık demek ki. Burada sizi de hatalı buluyorum göstermiş olduğunuz fotoğraflar sanki dillere destan bir döner varmış gibi duruyor ama porsiyonun bir avuç içinden az olduğunu insanların bilmesi lazım. Döner 22tl. Şimdi zorla götürmediler bizi oraya tabi ama insanda azıcık vicdan olur, hayır yanında ezme salata bilmem ne gelmiş olsa anlayacağım, biz sokaktan toplamıyoruz parayı nasıl zor kazanıldığını biliyoruz, insan utanmaz mı ciddi anlamda soruyorum kuşa versen doymayacak döneri insanlara bu fiyattan servis ediyorsun -ki eti de öyle çok fazla abartılacak bir şey değil çok net söylüyorum ki arkasındayım da bu söylediklerimin, herhangi bir avm’e gitsem bu döneri yiyebilirdim. Aksi halde yapan işletmeler nasıl yapıyor bu işi sorarlar adama hepsi mi kötü mekan bunların. Garsonların uslubu da rahatsız ediciydi.

  Neyse, naçizane olarak içimi dökmek istedim. Saygılarımı sunarım.

  • oburcan:

   Mehmet,

   öncelikle bu ince üslubun için teşekkür ederim. Bu hafta gidip tekrar bakacağım. Sonucu bildirirm.

   Sevgiler

   Oburcan

 9. Fatih Çaman:

  Yıldız daki Süha öyle benzer şeyleri biz de yaşadık. Birde Esat takini deneyin. Zaten asıl Süha da orası. Ayrıca mezeleri de ortalamanın üzerinde ve fiyata dahil.

 10. oburcan:

  yoktur ne yazık ki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014