22 Ocak 2017

RD KEBAP SOFRASI – ANKARA

Uzun bir aradan sonra yeni bir yazıyla karşınızdayım dostlar. Öncelikle lütfen kusura bakmayınız, arayı bu kadar açmayı ben de istemiyorum ama malum işler güçler yoğun, çok çalışmak lazım bu devirde. Bir de itiraf etmem gerekir ki  eskiye göre sosyal medya çok daha fazla zamanımı alıyor doğal olarak. Yeri gelmişken Oburcan’ın Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat hesaplarını takip etmenizi öneririm. Oralarda çok daha aktifim. Ama bundan sonra sık sık yazı yazacağım, söz!

Gelelim yazımıza. Instagram’da Nazra arkadaşımda dün gördüğüm manzaradan o kadar çok etkilendim ki soluğu bugün Ziraat mahalesinde aldım. RD Kebap Sofrası esas olarak bir kebapçı. Ama hafta sonları işletme sahibinin memleketi olan İskilip’in meşhur yöresel yemeği İskilip dolması yapıyorlarmış. Bu nasıl bir yemek ve özelliği nedir derseniz eğer hemen anlatayım. İskilip dolması, İskilip’te ağırlıklı olarak düğünlerde yapılırmış. Bunun dışında toplu yemeklerde ve kalabalık organizasyonlarda da yapanlar varmış. Bakır kazanlarda 12 saat civarında pişirilen etin üstüne bir bez içine soğanla kavrulan pilav konuyor. Etin buharıyla pişen pilavı anlatmaya kelimeler yetmez. Pişen etin suyu hem pilavda hem de şehriye çorbasında kullanılırmış. RD Kebap Sofrası, İskilip Dolmayı bir menü olarak sunuyor. Önden et suyu ile pişen şehriye çorbası geliyor. Ankara için biraz yağlı olsa da işletme sahibi memlekette bunu daha yağlı yaptıklarını anlattı bize. Ardından fırından yeni çıkmış lavaş, salata, ezme, sirkeli turşu ve sirkeli cacık geliyor. Bu ikisi de gayet lezzetli. Ve son olarak İskilip dolma. Öncelikle pilavını daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. İnanılmaz bir pilav. Et uzun saatler pişmesi dolayısıyla lime lime olmuş, yumuşacık. İkisini aynı lokmada yutmanızı öneririm, eminim siz de bayılacaksınız. Dolmadan sonra tereyağlı un helvası ve çay ile son noktayı koyuyoruz ki enfes bir final oldu.

IMG_20170122_180539_550

İskilip dolmasının sadece Cumartesi ve Pazar günleri yapıldığını tekrar belirteyim. Ama 10 kişi ve üstündeki gruplarda 2 gün önceden haber verirseniz hafta içi de yapılıyormuş. Kebaplarını bilmem ama İskilip dolması için gidilesi bir işletme. Fotoğrafta görülen menü kişi başı 30 TL’dir. Afiyet olsun.

RD Kebap Sofrası

Ziraat Mahallesi

Etlik Caddesi 655. Sokak No:141/B

Altındağ Ankara

Telefon : 0312 342 02 42

Foursquare : RD Kebap Sofrası
Share Button

RD KEBAP SOFRASI – ANKARA için 2 yorum:

  1. tolga:

    abim az biraz zaman ayır şuraya. inst geldi, unuttun bu ilk göz ağrını:)

  2. paylaşım için teşekkürler obur 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014