08 Şubat 2015

KALABALIK – ORAN – ANKARA

Efendim Oran’da bulunan Kalabalık‘a ilk gidişim yaz aylarına denk gelir. Oran Çarşı’da artık Türkiye’nin efsanesi olmuş Kalbur’un yanında balıkçı açmak gibi cesur bir davranış göstermişler. İşletmenin sahibi Hasan bey, benim çok sevdiğim ve el lezzeti olarak üzerine  tanımadığım Ümitköy Sevgi Cafe‘nin sahibi Sevgi hanımın erkek kardeşi. Giresunlu olan bu ailede doğuştan bir yetenek olduğu muhakkak da Hasan beye ne kadar bulaşmış, onu da az sonra anlatacağım.

Kalabalık, tertemiz bir mekan. İç kısım aydınlatması, beyaz örtülü masaları, rahat sandalyeleri ile temiz ve sıcak. Yaz aylarında dışarıya konulan masalarla açık hava keyfine de kavuşma imkanı var elbette.

Girişte tam karşıda balık ve meze dolabı var. Balık çeşitleri oldukça fazla. Burada Hasan bey Giresunluluğunu konuşturuyor ve o bölgeden nefis balıklar getiriyor. Detaylar az sonra. Mezelerde çeşit ortalama pek çok yerin üstünde. Ama bizi fazla meze almamamız konusunda uyardılar çünkü Kalabalık‘ta ara sıcak çeşitleri de fazla!

Fava ile başladık. Görüntüsü ve lezzetiyle sınıfı geçti.

Tahinli patlıcan artık her yerde bulunan ve beni pek etkilemeyen bir meze. Adettendir ya, illa ki yoğurtlu bir meze istenir. Bu da o.

Levrek marin, son zamanlarda örneklerine pek çok yerde rastladığım gibi limona boğulmamış. Yine yazmadan edemeyeceğim, esasen hardal hiç gerekli değil ama artık standart hale geldi. Şu güzelim balığı sadece limon ve zeytinyağı ile halvet etseniz daha iyi olmaz mı acaba? Bence olur.

Balık pastırma işletmenin kendi üretimi. Zaten görüntüsünden belli. Çok başarılı. Bunu mutlaka deneyin derim.

Turşu kavurma tipik bir Karadeniz ürünü. Normalde pidecilerde benim sevmediğim bir tat ama burada Hasan usta hakkını vermiş. Soğan ile beraber kavrulan fasulye turşusu inanılmaz!

Mısır ekmeği de işletmenin kendi üretimi. Normalde üstünde az miktarda Karadeniz tereyağı ile beraber sıcak sıcak servis ediliyor ama ben malum nedenden dolayı tereyağı istemedim. Yine de herkese tereyağlı olarak tüketilmesini tavsiye ederim.

Bir Giresunlu kötü hamsili pilav yapmaz herhalde, yapmamış da zaten. Hamsili pilav yıkılıyor!! Balığı bol, iç malzemesi zengin. Gayet leziz.

Midye içinde sunulan patates püreli karides sunum olarak çok başarılı. Midye sadece dekor olmuş. Karides ve püre lezzetli malzemeler. Değişiklik arayanlara bir alternatif olabilir ama bende pek iz bırakmadı.

Ancaakkkkk ahtapot ızgara konusunda bir duralım. Ceviz ile servis edilen ahtapot ızgara sanat eseri boyutunda. Kuşkusuz son zamanlarda Ankara’da yediğim en iyi ahtapot. Bunu abartmadan ve gönül rahatlığıyla söylüyorum dostlar. Pek çok ünlü mekanı sollar bu ahtapot. Çok başarılı. Mutlaka tadılmalı!

Sanırım gecenin en başarılı lezzeti buydu. Avokado soslu bonfile. Bonfileyi orkinosdan yapmışlar. Eti kılçıksız ve tam kıvamında pişmiş. Üstündeki avokado sos ise bambaşka. Hafif sarımsakla coşan avokado balığı görünce iyice büyümüş. Benzerine hiç denk gelmedim, bu lezzet sanat eseri gibi!

Levrek konusu oldukça karışık bildiğiniz gibi. Denizi var, havuzu var. Deniz diye satılanların ne kadar deniz olduğu tartışılır. Burada durum farklı. Hasan beyin iddiası şu : Ankara’daki en iyi deniz levreği bizde der. Oldukça büyük bir iddia ama boş değil. Levreği fırında kendine has bir metodla yapmış, gerçekten bu balık başka balık dedirtiyor insan. Bu levreği de kaçırmayın derim.

Ve son olarak Giresun’un çalar balığı, iskorpitin kardeşi. Hasan bey çaları Karadeniz usulü buğulama yapmış. Tereyağı ve domates ile(bu balığı yaz aylarında yemiştim, domatesin güzel olduğu zaman) biraz da pul biber takviyesiyle muazzam bir lezzet olmuş. Mevsiminde isteyiniz!

Bu da tabağa alınmış hali. Görüntü harika değil mi?

Ve son olarak tatlı. Günün en iyilerinden biri. Giresun civarında yetişen endemik Isabella üzümünden yapılmış pekmezle pişmiş kabak tatlısı. Tarifi biraz uzun sürdü ama lezzeti aklınızdan hiç çıkmayacak emin olun. Böyle kabak tatlısı nadir bulunur.

Kalabalık Oran, şehrin kenarında gizli kalmış lezzet tapınaklarından bir tanesi. Tam anlamıyla bir keşif. Giresunlu sahibi ve yöresel ağırlıklı ürünleriyle şirin mekanda muhteşem tatlar yakalamışlar ve bize sunuyorlar. Defalarca gittim, her defasında lezzet ve hizmet olarak tam puan vererek ayrıldım. Ellerine sağlık Hasan bey.

Notlar

– Haftanın 7 günü 12:00 – 00:00 saatleri arasında açık

– Kredi kartları geçerli

– Otopark sorunu yok

– Basamaksız girişi ile çocuk arabası ve tekerlekli sandalye girişine uygun

– Fiyatlar makul. Mezeler 8-12 TL, ara sıcaklar 15-25 TL arasında değişiyor. Balık fiyatlarını günlük olarak sormak lazım elbette

– Efe ustaya saygılar

– Kalbur’un Foursquare puanının 8,5, Kalabalık’ın ise 8,4 olduğunu hatırlatmam lazım. Önemli bir nokta. Üstelik hizmet kalitesi çok üstün.

Kalabalık Oran

Oran Mahallesi

Hamdullah Suphi Tanrıöver Sokak

No:21

Çankaya Ankara

Telefon : 312 490 88 12

www.kalabalik.com.tr

Foursquare : Kalabalık Oran

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014