29 Ekim 2016

DİVAN ÇUKURHAN – ANKARA

Ankara Kalesinde bulunan Divan Çukurhan, her Ankaralının çok iyi bilmesi gereken özel bir mekan. Hani hep konuşuruz ya kendi aramızda, Ankara’da yapılacak bir şey yok, gidilecek özel bir yer yok diye. Aslında varmış. Varmış da biz bilmiyormuşuz. Nedenini anlatacağım.

Efendim Divan Çukurhan aslında 3 handan oluşan kompleksin bir parçası. Bütün hikaye Çengelhan’da başlamıştı. Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1522-1523 yıllarında inşa edilmiş Çengelhan. Her dönem ticaretin merkezi olmuş Ankara’da. Ama bir başka özelliği var ki çok önemli. Çengelhan’ın içinde rahmetli Vehbi Koç’un ticarete başladığı bakkal dükkanı bulunuyor. Bu han 2003 yılında Rahmi M. Koç Vakfı tarafından kiralanmış, 2005 yılına kadar restore edilmiş ve müze olarak açılmıştı. Halen müze olarak faaliyetine devam etmekte olup bakkal dükkanını da görme şansınız var. Gurur duyulası bir eser ortaya çıkmış. Dediğim gibi her Ankaralının bilmesi, çocuğunu gezdirmesi gereken bir eser var burada. Daha sonra Çengelhan’ın yanında bulunan Çukurhan ve Safranhan kiralanarak Divan Oteli olarak kullanıma açılıyor ki bizim ziyaret sebebimiz de burası.

Gayet geniş bir Ankara manzarasına sahip terasla başladık fotoğraflara ama içeride de harika bir yapı var.

p1080360

Tüm han aslına uygun olarak restore edilmekle kalmamış, Rahmi beyin özel koleksiyonundan antika eserlerle süslenmiş. Bu antikalar otelin içinde olduğu gibi odalarda da sergilenmekte.

p1080245

Akşam olup ışıklar yanınca otel bambaşka bir ambiyansa bürünüyor.

p1080214

Üst koridor burası. Odalar bu kısımda yer alıyor.

p1080244

Giriş katta bulunan özel bölüm sessiz sakin bir köşe arayanlar için ideal. Burada dekorasyona dikkat çekmemek imkansız.

p1080348 p1080181

Ve odamıza gelelim. Ankara manzarasına sahip oda geniş ve konforlu. Duvarda Rahmi beyin eski ayakkabı koleksiyonu yer alıyor. Odada standart donanımın yanında çay ve kahve makinası da bulunuyor. Burada yine dekorasyon çok güzel elbette. Kilimler, yastıklar, tablolar ve objelerin ince ince düşünüldüğü besbelli.

p1080200

Burası da yatağın karşı tarafı.

p1080198

Bir başka oda.

p1080257

Bu kısmın neresi olduğunu söylemeyeceğim ama inanın bana özel bir oda. Gidenler otel yetkililerinden bu odanın hikayesini öğrenebilirler.

p1080256 p1080252 p1080201

Otelde her oda değişik tarzda dekore edilmiş ve hepsi birbirinden güzel.

p1080260

Gelelim yemeklere. Tüm yemeklerde Divan kalitesi ve lezzetini görmek mümkün. Kahvaltıda Ankara’ya karşı pancake ve akçaağaç şurubu son derece güzeldi.

p1080243

Ve akşam yemeği. Şef Murat Taşdemir’in yönetiminde Divan mutfağı çok iddialı. Başlangıç olarak fırınlanmış pancar dilimi üstünde ravioli alıyoruz. Yanında karnıbahar püresi, turp ve frenk soğanı ile birlikte son derece kuvvetli ve akılda kalıcı bir lezzete sahip.

p1080223

Ana yemeğimiz ördek but konfit. Kan portakalı sosu ördeğe çok yakışmış. Sotelenmiş pazı, havuç püresi ve amarant ile birlikte başlı başına bir ziyafet.

p1080230

Tatlı olarak ise üstü kırmızı biberli çikolatalı mousse var menüde. Üstünde ise mango kapsülünden son derece ferahlatıcı bir lezzet akıyor. Kırmızı biberle çikolatanın uyumu ise şaşırtıcı.

p1080236

Divan Çukurhan, Ankara’nın en otantik bölgesinde inanılmaz mimarisi ve kuvvetli lezzetleriyle ışıl ışıl parlayan bir işletme. Tarihten gelen bağlantılarını Koç grubunun bilgi ve birikimiyle son derece şık bir şekilde süslemişler ve ortaya Ankara için elmas niteliğinde bir eser çıkmış. Sadece otel olarak değil, bir Ankara Kalesi gezintisi sonrası soluklanacak ve bir yorgunluk kahvesi içilecek bir durak, veya nişan, düğün vb organizasyonlarınız için son derece değişik ve orijinal bir alternatif olabilir. Çengelhan’da bulunan Rahmi M. Koç Müzesi ise başlı başına bir yazı konusu ama tekrar edeceğim. Her Ankaralı burayı görmeli, çocuğunu bu müzeye getirmeli. İnanın bana dünyanız değişecek.

Benim için son derece keyifli 2 gün geçirdim burada. Bir Ankaralı olarak buraları keşfetmek ve böyle değerli eserleri görmek gurur verdi bana. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim. Çalışmalarında başarılar dilerim.

Divan Çukurhan

Tarihi Ankara Kalesi

Necatibey Mahallesi

Depo Sokak No: 3

Ulus  Ankara, Türkiye

Telefon: +90 312 306 6400

http://www.divan.com.tr/divan-cukurhan/tr

Foursquare : Divan Çukurhan

Share Button

DİVAN ÇUKURHAN – ANKARA için 3 yorum:

 1. Gökhan:

  Lobide kisme beklemediği için restaurantı bulmak için 15 dakika sağda solda dolaştık. Ben eşime, iranl misafirlerini gezdiren bir kişi ise misafirlerine mahçup oldu. En son rezervasyon yaptırdığım numarayı arayıp hanımefendinin yanımıza gelmesini bekledik ve kensinin eşliğinde restauranta gittik.

  Balkon manzarası şahane olsa da mekan vasat. Kışın gidilmez. 59 TL’lik Bonfileyi oldukça beğendim. Ancak sadece et değil mekana da para verdiğimizi düşünürsek en azından manzara istiyor insan. 2. kere gidilmeyecek mekanlardan.

  Yine de böyle bir yerle tanıştırdığı için Oburcan’a teşekkürler.

  Not: Bu arada yemek sonrası 2 (ince belli) bardak çaya 6+6=12 TL almaları da saçmaydı. Tamam sonuçta “kebapçı” konseptli bir yer değil ama otopark hizmeti bile olmayan bir yer için beklenebilecek bir hareket olsa da balkon manzarasının, muhteşem salatasının ve “beyaz çikolata çorbası” adı verilen naif tatlının hatırına fazla konuşmayacağım:)

 2. erkan:

  sağlık problemi vardı bir ara böyle uzak kaldığınızda, umarım öyle bir drum yoktur. yoksada neden paylaşım yapmıyorsunuz artık? aylar oldu?

  • oburcan:

   Erkan ,

   çok teşekkür ederim ilgin için. Çok şükür iyiyim. Az sonra paylaşım yapıyorum. İşler güçler vs yoğunluktan dolayı yapamadım.

   Sevgiler

   Oburcan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014