11 Şubat 2016

BALIKÇI RÜZGARI – ANKARA

Yıllar yılı Ankara’da balık restoranlarının en sevilen simalarının başında gelen Enver abimizin yeridir Balıkçı Rüzgarı. Filistin caddesinin tam ortasında yer alır. Enver abi, bunca yıllık bilgi birikimini kendi mekanında kullanmış ve ortaya güzel bir mekan çıkmış.

Camekanla kapatılmış bahçe gayet iyi ısıtılıyor. Meze dolabı ise iç kısımda yer alıyor. Günlük olarak üretilen meze sayısının 30 civarında olduğunu belirtmem lazım. Bu sayı Ankara için oldukça yüksek bir sayı.

Biz seçimimizi yaptık, masayı ufaktan donattık.

P1050457

Şu levrek marini hardallı yapan yerlere fena halde ayar oluyorum. Burada da hardallı! Canım levreği zeytinyağının şefkatli kollarına yatırmak varken hardalın hunhar lezzetinin gölgesine hapsetmek nedendir? Olmuyor, olmamalı. Alışmadım, alışamadım, alışamayacağım.

P1050449

Atom konusunda da işletmeler 2 farklı tarz belirlemiş. Sadece süzme yoğurtla yapanlar  ve süzme yoğurda köz patlıcan ilave edenler. Ben lezzete bakıyorum, iyi malzeme kullanan yerler öyle ya da böyle iyi lezzeti yakalıyor. Burada da yoğurtlu ve gayet iyi. Özellikle benim gibi acı seviyorsanız Arnavut biberlerini seveceksiniz.

P1050453

Oldum olası deniz mahsullerinin sade hallerini sevmişimdir. Ahtapot söğüş, kaliteli bir zeytinyağı ile lezzetini ortaya çıkarmış. Sade ama asil bir tat. Gayet iyi.

P1050454

Rum ezmesi en beğendiğim meze oldu diyebilirim. İçinde ceviz, peynir ve biberle kalmamış karides ve kalamar da varmış, dereotu ile de son dokunuş yapılmış. Hafif acılı ama çok zengin bir lezzet.

P1050456

Kalamar tava iyi kızartılmış ve yanında çok iyi bir tartar sosla servis edildi. Sınıfı geçti.

P1050460

Şefin bohçası, içi karides ve kalamarlı börek. Açalım hemen…

P1050462

İçinden tabağa dökülen suya dikkatinizi çekerim. Gayet leziz. Pul bibere itirazlar gelecek. Az bekleyin, birazdan 🙂

P1050463

Ahtapot ızgarayı ben soslu istedim, sosunun methini çok duyduğum için. Pul bibere itiraz edecek arkadaşlarım yine var, kabul, pul biber olmasın. Lakin fesleğenle desteklenmiş krema ahtapot ızgaraya çok yakışmış. Bunun sade halini zaten hep yiyoruz, fesleğen delisi bir kişi olarak buna bayıldım. Şiddetle öneririm.

P1050464

Ve kiremitte balığımızı da soslu tercih ettik. Yemek seçiminde genelde sos ve krema dengesine dikkat etmekte fayda görüyorum. Krema ve sos ağırlıklı giderseniz fazla tek düze ve ağır olabilir. Burada sıralamada ben bir hata yaptım, yemek sıramda ahtapottan sonra bohça, daha sonra balık vardı. Üst üste bindirmedik, size de bunu tavsiye ederim.

 

P1050467

Balıkçı Rüzgarı, iyi bir lokasyonda, temiz, düzgün bir mekan. Güzel lezzetleri ve iyi hizmeti var. Balık sevenler riske girmeden gidebilirler. Gidenler benden Enver abiye selam sarkıtırlarsa çok memnun olurum.

Balıkçı Rüzgarı

Filistin Sokak No:28

Çankaya Ankara

Telefon : 312 – 427 63 63

http://www.balikciruzgari.com

 

Foursquare : Balıkçı Rüzgarı

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pubcon 2014